• YARIM ALTIN
  5.377,00
  % -0,36
 • AMERIKAN DOLARI
  27,4489
  % -0,03
 • € EURO
  28,8287
  % 0,01
 • £ POUND
  33,2714
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  3,7587
  % -0,06
 • РУБ RUBLE
  0,2779
  % 0,53
 • BITCOIN/TL
  757197,559
  % -1,32
 • BIST 100
  8.486,96
  % 1,82

Prof. Dr. Yaltırak: Artçıları iki yıla kadar devam edebilir

Prof. Dr. Yaltırak: Artçıları iki yıla kadar devam edebilir

İTÜ Jeoloji Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenk Yaltırak 10 ili etkileyen zelzele hakkında Bloomberg HT’ye değerlendirmelerde bulundu.

Bloomberg HT’ye konuk olan Yaltırak, gerçekleşen zelzelenin artçılarının iki sene kadar devam edeceğini bu sebeple hasar görmüş binalarda çok dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Yaltırak, “Bu çok büyük bir sarsıntı. Bunun artçıları iki yıla kadar uzar. Bölgedeki fay çizgileri biraz karışık. Bu yüzden kimileri hakkında haberimiz var, kimileri hakkında yok. Yeni çalışmalar yapılıyor, çok fazla bilgi oluşmuş değil. Bu fayların tekrarlama dönemleri hakkında bilgi de çok az. Onun için bu bölgede sağlam binaların dışında hasar görmüş binalarda da çok dikkatli olmak lazım” dedi.

“İskenderun’da suların yükselmesi meteorolojik bir olay olabilir”

Yaltırak, “Anadolu levhasının 3 metre hareket etmesi bütün her yerde zelzele olması demek. Burada olan şey fay boyunca yanal hareketi 3 metre civarında olduğudur fakat bu bilgi de çok kesin de değil. İskenderun Körfezi’nde olan olay da daha açıklığa kavuşmuş değil. Bir gün evvelce fırtına var, rüzgârdan kaynaklı dalga yayılması olabilir ya da o bölgede sarsıntı sonrası tabanlarda çökme olduğu üzere kıyıda düşey olarak belirli bir çökme olmuş olabilir. Lakin bu bir çökme olsaydı deniz orada kalacaktı, geri gitmeyecekti. Bunun meteorolojik bir olay olma mümkünlüğü daha yüksek” dedi.

“Marmara’daki fayı tetiklemesi mümkün değil”

Son olarak yaşanan sarsıntının Marmara zelzelesini tetikleme mümkünlüğünün olmadığını söyleyen Yaltırak, “Bu zelzelenin Marmara’yı tetiklemesi mümkün değil. Bir fayın başkasını tetiklemesi yakın münasebet içerir kıta ve blok ölçeğinde. Ortada o kadar çok fay var ki Marmara’daki tetikleyecekse ki bütün fayları tetikler, bir fay kırılma eşiğine gelmişse şayet etrafındaki faylar da kırılma eşiğine gelmişse bir adedinin kırılması başkasının gerilimini azaltır yahut çoğaltır. Zelzele olma mümkünlüğü artar” diye ekledi.

YORUMLAR YAZ