• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2074432,408
  % -5,27
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Resesyon endişeleri mal piyasasını baskılamaya bitmeme ediyor

İstanbul

Emtia piyasasındaki satı baskısı, dinginlik endişeleriyle güzeşte hafta da bitmeme etti.

Emtia piyasasında gerileme isteği sürüyor. Enflasyon, dinginlik ve erdemli getiri ortamına bağlı endişelerle tağyir faizlerindeki yükseliş bitmeme ediyor. Mevcut risklere Avrupa’daki politik belirsizliklerin de eklenmesiyle global piyasalarda riziko iştahı azalırken, mal piyasasındaki dun cepheli akım sürüyor.

Avrupa’da şişkinlik verilerinin zamanı zirveyi görmesiyle global piyasalarda, şişkinlik ve dinginlik endişeleri baştan ön plana çıktı. Merkez bankalarının “şahin” servet politikalarına bağlı beklentiler de güçleniyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB), 27 Ekim’deki toplantısında, faizleri 75 temel benek artırmasına kesme gözüyle bakılırken, İngiltere Merkez Bankası’nın doğacak ayki toplantısında 100 temel puanlık getiri artırımına gideceği öngörülüyor.

Çin’deki Kovid-19 kısıtlamaları da emtialar üstünde edisyon yapmaya bitmeme ediyor. Analistler, teslimatlarda düşüşler yaşanabileceğine dikkati çekiyor.

Çin’de makroekonomik verilerin açıklanmaması da dünya ekonomisine müteveccih endişeleri artırıyor.

Değerli metallerde yükseliş

Geçen hafta mal piyasasındaki gerileme eğilimine mukabil giranbaha metallerde yükselişler görüldü.

Altın yüzdelik 0,9, sim yüzdelik 6,2, platin yüzdelik 3,8 ve paladyum yüzdelik 1,5 bedel kazandı.

Altın, Fed’in “ultra şahin” politikalarına akıbet verebileceği ihtimaliyle yükselirken, paladyumun fiyatı da arza müteveccih sıkışıklıklar, Ukrayna’da tansiyonun yükselmesi ve Rusya’ya muteber yaptırımların etkisiyle arttı.

Baz metallerde satı isteği bitmeme etti.

Tezgah üstü piyasada bakır yüzdelik 1,9, alüminyum yüzdelik 4,4, mermi yüzdelik 7,4, nikel yüzdelik 0,8, tutya yüzdelik 1,4 gerileme kaydetti.

Analistler, dinginlik endişelerinin en aşırı temel metalleri etkileyebileceğini söyledi.

Enerji emtialarında alengir birlikte ilerleyiş izlendi

Geçen hafta erke emtialarında alengir birlikte ilerleyiş izlendi.

Brent yer yağı yüzdelik 1 artarken, New York Ticaret Borsası’nda muamele gören saf tabii taş yağı lambası yüzdelik 23,2 bedel kaybetti.

Brent yer yağı fiyatlarındaki yükselişte, dinginlik beklentilerinin talebi frenleyebileceği endişelerine mukabil değişik kalan bildirme daralması endişeleri can alıcı oldu. Petrolde fiyatlamalar, dünyanın en iri ithalatçısı Çin’de müstevli önlemlerinde dünkü relaks olabileceği beklentisiyle üst cepheli ivmelendi.

Ülkelerin saf tabii taş yağı lambası tüketimine bağlı aldıkları önlemler ve depolarında doluluk oranlarındaki yükselişlerle saf tabii taş yağı lambası fiyatlarında ricat yaşandı.

Pamuk kestirmece 2 senenin en bağan seviyesini gördü

Tarım emtialarında da güzeşte hafta kaba düşüşler görüldü. Merkez bankalarının “şahin” politikaları ekincilik emtiaları üstünde de edisyon oluşturuyor.

Chicago Ticaret Borsası’nda muamele gören buğday yüzdelik 1,4, darı yüzdelik 0,9 ve düğü yüzdelik 2,2 bedel kaybederken, soya fasulyesi yüzdelik 1,3 bedel kazandı.

0,7580 dolarla Aralık 2020’den beri en bağan seviyeyi gören pamuk, güzeşte hafta yüzdelik 4,5, 1,8620 dolarla Eylül 2021’den beri en bağan seviyeyi gören kıraathane de yüzdelik 3,9 gerileme kaydetti.

Uganda’da kuraklıktan çevre kıraathane ihracatının düşmesi de kıraathane fiyatlarını aksi etkileyen faktörlerden bir tanesi oldu.

Şeker yüzdelik 2,5 ve hint bademi yüzdelik 3,2 azaldı.

“Yüksek şişkinlik dolayısıyla biçim bankalarının getiri artırımlarına bitmeme edeceği endişeleri bulunuyor”

Vadeli muamele ve mal piyasaları uzmanı Zafer Ergezen, haftalık dış satım verilerinin eneze seyretmeye bitmeme ettiğini, bunun da istem endişelerini birlikte getirdiğini söyledi.

ABD’de şişkinlik verisinin beklentilerin üstünde gelmesinin satı baskısının bitmeme etmesine kere açtığını anlatım fail Ergezen, biçim bankalarının getiri artırımlarına bitmeme edeceği endişelerinin dünya malı fiyatlarında baskıya hastalık bulunduğunu kaydetti.

Ergezen, üretimdeki düşüşe mukabil erdemli şişkinlik dolayısıyla biçim bankalarının getiri artırımlarına bitmeme edeceği endişeleri bulunduğunu vurguladı.

Kahvedeki düşüşe yer veren Ergezen, ”Brezilya’da kalan yağışlar ile bu arada kıraathane üretimine müteveccih beklentiler de artıyor. Bu da satı baskısının artmasına kere açıyor.” dedi.

Kaynak: AA

YORUMLAR YAZ