• YARIM ALTIN
  5.437,00
  % -0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5022
  % 0,19
 • € EURO
  28,8663
  % 0,23
 • £ POUND
  33,2075
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  3,7673
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,2772
  % 0,28
 • BITCOIN/TL
  759100,630
  % -2,32
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Reuters: İstihdam raporu enflasyon kaygılarını hortlattı, Wall Street boğalarını sarstı

Reuters: İstihdam raporu enflasyon kaygılarını hortlattı, Wall Street boğalarını sarstı


Beklenenden çok daha güçlü çıkan ABD istihdam bilgileri, Cuma günü pay senetleri ve tahvillerdeki Yeni Yıl rallilerini durdururken, Wall Street’i, Federal Rezerv’in enflasyonla çabasında ne kadar daha şahin olması gerektiğini yine düşünmeye zorladı.

Fed Lideri Jerome Powell’ın Çarşamba FOMC sonrası beklenmedik biçimde yumuşak bildirisi,  “yumuşak iniş” senaryosuna inanan fon yöneticilerini düzgünce cesaretlendirdi.

Ancak ABD’deki istihdam artışının Ocak ayında keskin bir biçimde hızlandığını gösteren Cuma günkü datalar, geçen yıl pay senetleri ve tahvilleri vuran enflasyon kaygılarını yenileyerek, kimi yatırımcıların her iki varlık sınıfındaki eş vakitli yararların abartılı olduğuna dair kuşkularını güçlendirdi.

S&P 500 endeksi Cuma günü yaklaşık %1 düşerken,  yeni yılda %8 arttı. Fiyatlara zıt hareket eden 10 yıllık Hazine tahvili (DİBS) getirileri yeni yılda 30 baz puan geriledikten  sonra 12 baz puan yükseldi.

Glenmede Fon İdare Kümesi yatırım stratejisinden sorumlu lider yardımcısı Michael Reynolds, “Bu rapor, Fed’in nakdî sıkılaştırmaya  devam etmesi gerektiğini vurgularken, bu yıl bir noktada yumuşak iniş yerine sakinlikle yüzleşme ihtimalimizi  artırıyor” dedi. Glenmede, rapordan sonra DİBS ve nakde portföyünde daha fazla yük verirken, pay senetlerinin hissesini kırpıyor.

İstihdam artışı ve fiyatlar, geçen yıl 40 yılın en yüksek düzeylerine çıktıktan sonra, enflasyonu %2 maksat oranına düşürme maksadında olan Fed için telaş kaynağı, zira uzun süren manşet enflasyon fiyatlara yayılırsa,  faizlerle enflasyonu bastırmak güçleşir. Çalışma Bakanlığı’nın Cuma günkü tarım dışı bordro raporu, Ocak ayında 517.000  artış gösterdi, bu beklenenin neredeyse üç katı.

Rapor Fed’in Mart’ta bir faiz artırımı daha yaptıktan sonra 1980’lerden bu yana en agresif sıkılaştırma döngüsünü durdurabileceğine dair umutları soğuttu.

Goldman Sachs, Mart ve Mayıs aylarında iki kere daha 25 baz puanlık artış beklemeye devam ettiğini söylerken, Morgan Stanley Cuma günü fed funds kesin oranı kestirimini %4,75’ten %4,875’e değiştirdi. Fed’in siyaset faizi şu anda %4,50-%4,75 aralığında.

CME Group datalarına nazaran, Fed’in 21-22 Mart’ta yapacağı siyaset toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımı mümkünlüğü Cuma günü istihdam raporunun açıklanmasından çabucak evvelki %83’ten %95 civarına yükseldi. Fed’in bu yılın sonunda faiz oranlarını indirebileceğine beklentiler de geriledi. Türev piyasalar artık siyaset faizinin Aralık ayında %4,7’ye düşmesini bekliyor,  hafta başında, bu %4.49’du.

Goldman Sachs Asset Management’ta kişisel  yatırım karma fonlar ünitesi lideri Alexandra Wilson-Elizondo, “Rapor,  ekonomide faiz indirimini zorlayacak değerli bir gerilim belirtisi olmadığı için erken mali gevşemeyi daha az muhtemel kılacak” dedi.

“Bugünkü datalar sonrasında, enflasyon dertleri yavaş yavaş fiyatlamaya  geri dönerken, bizi risk konusunda temkinli olmaya zorluyor” diye ekledi.

Kaynak:  Jobs report jolts Wall Street bulls as inflation fears return

YORUMLAR YAZ