• YARIM ALTIN
  7.079,00
  % 2,54
 • AMERIKAN DOLARI
  31,3677
  % 0,42
 • € EURO
  34,0595
  % 0,51
 • £ POUND
  39,7661
  % 0,47
 • ¥ YUAN
  4,3595
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,3430
  % 0,43
 • BITCOIN/TL
  1941854,380
  % -0,58
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Ripple – SEC davası nasıl sonuçlanacak? Son iddialar

Ripple – SEC davası nasıl sonuçlanacak? Son iddialar

Investing.com – Kripto sanayisiyle birlikte klâsik piyasanın değerli aktörleri, Ripple ile SEC ortasında devam eden hukuk uğraşını yakından takip etmeye devam ediyor. Davanın nasıl sonuçlanacağına dair belirsizlik sürerken uzmanlar kestirimlerini sunmaya devam ediyor. 

Dava süreci boyunca birçok yorumda bulunan Crypto Law kurucusu John Deaton, son olarak mahkemenin tarafların özet karar talebini kabul etmeyebileceği tezinde bulundu. 

Deaton, yargıcın özet karar talebini reddetmesi ve bir finansal eserin menkul değer olup olmadığının belirlenmesinde değerli bir faktör olan ortak teşebbüsün olduğu sonucuna varabileceğini söyledi. Avukat, daha evvelki yorumlarda taraflar ortasında bir uzlaşma olabileceği yorumunda bulunmuştu.

Crypto Law kurucusu, hafta sonu kaleme aldığı son yorumlarında birtakım olumsuzluk oluşturabilecek noktalara değinmeye devam etti. John Deaton, ayrıyeten ABD hükümetinin kripto sanayisi kaynaklı risklerini azaltmak ismine bir siyaset yayımlamasının akabinde kripto piyasasına yönelik daha agresif bir baskı oluşabileceğini kelamlarına ekledi.

Büyük finans kuruluşları Ripple – SEC davasını yakından izliyor 

Bu bağlamda yasal uğraşın yalnızca Ripple ve XRP değil tüm kripto para sanayisi için emsal teşkil edecek bir sonuç olacağı düşünülüyor. Bu yüzden son yıllarda kripto para piyasalarına ilgi gösteren finansal kuruluşlar da davayı yakından takip ediyor. 

Bununla alakalı emsal bir gelişme Londra merkezli IG Bank’ın yayımladığı makalede görüldü. İsviçre maddelerine bağlı olan ve yüksek kıymetli müşterileri için yatırım ve ticaret hizmeti sunan IG Bank, dava ile ilgili yayımladığı makalede SEC’in mümkün bir zaferinin kripto şirketlerinin gelişimini sınırlayabilecek bir tesire sahip olabileceği konusunda ihtarda bulundu. Davanın Ripple lehinde sonuçlanmasının ise XRP’nin değerlenmesinde değerli bir katalizör olacağına inanan banka yetkilileri, meçhullükten ötürü bu sonucu kıymetlendirmek için şu an erken olduğunu da kelamlarına ekledi.

Diğer yandan kimi yorumcular, dava sürecinin ABD fintek şirketlerini de yakından ilgilendirdiğine inanıyor. Ripple, tıpkı vakitte kripto sanayisinde Blockchain teknolojisini kullanan değerli bir fintek şirketi ve davayla ilgili bir olumsuzluk yaşaması durumunda emsal niteliğindeki kararın Blockchain teknolojisini kullanan öbür fintek şirketlerini de etkileyebileceği düşünülüyor. 

XRP’de son durum

XRP’nin en değerli çıpası olarak kabul edilen SEC – Ripple davasıyla ilgili belirsizlik devam ederken kripto para, son günlerde piyasa geneliyle birlikte nispeten yatay seyrini sürdürüyor. 

Dün kapanışa hakikat 0,42 dolara kadar yükselen XRP, bu noktadan gelen satışlarla 0,41 dolara kadar geriledi. Son saatte gelen satış dalgasında ise Ripple tokeni, 21 Ocak’tan bu yana talep bölgesi olarak kullanılan 0,4 doların çabucak altını test etti. 

Son duruma nazaran XRP, günlük bazda %3 kıymet kaybıyla 0,4 dolar hududunda bulunuyor.

Yazar: Günay Caymaz

YORUMLAR YAZ