• YARIM ALTIN
  6.914,00
  % 0,28
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1225
  % 0,26
 • € EURO
  33,8045
  % 0,48
 • £ POUND
  39,4971
  % 0,31
 • ¥ YUAN
  4,3245
  % 0,19
 • РУБ RUBLE
  0,3376
  % 1,21
 • BITCOIN/TL
  1590948,369
  % -0,05
 • BIST 100
  9.337,35
  % -0,39

Ruppur NGS’de 2’nci ünitenin reaktör kabının kurulumu tamamlandı

Ruppur NGS’de 2’nci ünitenin reaktör kabının kurulumu tamamlandı

Rosatom Genel Müdürü Likhachev ve Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina Vecid, Ishwardi bölgesindeki şantiyede reaktör kabının kurulumunun akıbet etabını beraberce başlattı. Kurulum esnasında reaktör, taşımalık kilidi marifetiyle reaktör kabının içerisine taşındı. Ardından 334 tonluk yapı, müşterek polar vinci ile dizayn pozisyonuna yerleştirildi. Likhachev, mevzuya bağlı icra ettiği açıklamada, “Bir sene evvela 1’inci ünitede reaktör kabının yerleştirilmesine kanıt olduk. Bugün ayrımsız muamelat 2’nci reaktörde tamamlandı. Pandeminin sefer açmış olduğu engellere karşın Bangladeş’teki önceki çekirdeksel kuvvet santralinin inşaatının çabucak ilerlediğini görüyoruz. Tüm yapım kadrosu çeşidinden meydana gelen dobra eş güdümlü edilmiş emekleri ölçüm ediyorum. Projeye verdikleri okunabilen dayanak düşüncesince Bangladeş Cumhuriyeti yetkililerine en ahbapça şükranlarımı sunuyorum. Ortak çabalarımızla, Bangladeş halkının dört gözle beklediği çekirdeksel erke santralinin açılışına yaklaşıyoruz” dedi.

Başbakan Şeyh Hasina Vecidde ise Ruppur NGS projesinin yaşama geçirilmesindeki değerli teşrikimesai düşüncesince Rus hükümetine ve Rus halkına teşekkürname ederek şunları söyledi:

“Santralin III+ evlat VVER reaktörlerine eş dü ünitesi, değme müşterek üniteden 1200 MW peyda etmek neredeyse bütün 2400 MW cazibe üretecek. Bu da ülkemizin derece derece kalan cazibe talebinin karşılanmasında ehemmiyetli müşterek gösteriş oynayacaktır. Nükleer neredeyse en çağdaş uygulayım bilimi dair bilim sahibi olmak, dünkü nesillerin hususi maharet ve yetkinlikler elde etmelerine imkân sağlayacaktır. CO2 salımı yapmadığından çekirdeksel erke yer dostudur ve hava değişikliğinin menfi etkileriyle mücadeleye asistan olacaktır.”

Reaktör kabı kurulumunun başarıyla tamamlanmasının peşi sıra Aleksey Likhachev, NGS pres çalışanının eğitimi düşüncesince tasarlanan ve teknolojik enfrastrüktür itibarıyla rakipsiz bulunan terbiye merkezinin açım törenine katıldı. Merkezde Bangladeş halkı hususi sınıflarda ve en çağdaş ekipmanlara eş istihsal atölyelerinde terbiye görecek. Bununla beraberce Rus tarafı, Bangladeş tarafının personeline hür kendisine terbiye verilmesini sağlayacak lazım tamamı terbiye ve tedrisat programlarını da geliştirdi. Ziyaret çerçevesinde başkaca Rosatom Genel Müdürü Likhachev ile Bangladeş Başbakanı Vecid ortada Rosatom ve Bangladeş arasındaki izlemsel teşrikimesai konularının ele alınacağı müşterek derinti yapılması da planlanıyor.

2’nci ünitede VVER-1200 reaktör kabının dizayn pozisyonuna yerleştirilmesi beş altı etapta gerçekleştirildi. İlk kendisine Liebherr-11350 paletli vinç, reaktör kabını kuvvet ünitesinin nakil portalına kaldırdı. Reaktör kabı hususi müşterek nakil uzlaştırıcı üstünde reaktör binasının anne binasına taşındı ve peşi sıra polar vinci reaktör kabını amudi pozisyona getirerek reaktör çukurundaki dayanak halkasına kurgu etti. Kurulum öncesinde, AEM-Technology çeşidinden imal edilen 333,6 titrem ağırlığa, 11,18 m. uzunluğa ve 4,57 çapa eş VVER-1200 reaktör kabı, tamamı kanuni gerekliliklere akla yatkın kendisine antre denetiminden geçirildi. Toplam 2400 MW kapasiteli dü VVER-1200 reaktör ile donatılmış Ruppur NGS, 25 Aralık 2015 günlü umumi söz layıkıyla Bangladeş’in başkenti Dakka’ya 160 kilometre mesafede Rus dizaynı ile düz yazı ediliyor. Bangladeş’teki önceki çekirdeksel santralci düşüncesince Novovoronej NGS’nin dü ünitesinde başarıyla uygulanmış bulunan ve tamamı arsıulusal asayiş gerekliliklerine tam kendisine uyan çağdaş III NesilVVER-1200 reaktörlü Rus dizaynı seçildi.

iha.com.tr üstündeki istihbarat ekspoze halinde yayınlanmaktadır. Haberin video, foto ve metnine Abone panelinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: IHA

YORUMLAR YAZ