• YARIM ALTIN
  3.990,00
  % -0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  19,0530
  % 0,04
 • € EURO
  20,7383
  % 0,15
 • £ POUND
  23,4663
  % 0,14
 • ¥ YUAN
  2,7697
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,2476
  % 0,14
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Rusya’dan ‘tahıl anlaşması’ kararı

Rusya’dan ‘tahıl anlaşması’ kararı

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Vershinin, Moskova’nın Ukrayna’nın Karadeniz limanlarından inançlı tahıl ihracatına müsaade veren mutabakatın yenilenmesine itiraz etmediğini, fakat sırf 60 günlük bir müddet için, yani evvelki yenileme müddetinin yarısı kadar olmasını onaylayacaklarını duyurdu.

Vershinin, Cenevre’de BM yetkilileriyle görüştükten sonra açıklamalarda bulundu.

Vershinin, Birleşmiş Milletler ticaret yetkilisi Rebeca Grynspan ve yardım sorumlusu Martin Griffiths ile yaptığı görüşmelerin akabinde yaptığı açıklamada, “kapsamlı ve samimi bir görüşmeye” karşın Rusya’nın tarım ihracatçıları üzerindeki kısıtlamaların devam ettiğini kaydettiğini söyledi.

Rusya, ülkenin ziraî ihracatının Batı tarafından açıkça amaç alınmamasına karşın, ödemeler, lojistik ve sigorta bölümlerine yönelik yaptırımların kendi tahıl ve gübrelerini ihraç edebilmesinin önünde bir mani oluşturduğunu savundu.

Vershinin, “Rusya, 18 Mart’ta ikinci periyodu sona erdikten sonra ‘Karadeniz Teşebbüsü’nün bir kere daha uzatılmasına itiraz etmiyor, yalnızca 60 gün için. Bundan sonraki duruşumuz, ziraî ihracatımızın olağanlaşması konusunda kelamda değil, fiiliyatta somut ilerleme sağlanmasıyla belirlenecektir” tabirlerini kullandı.

Kasım ayında 120 gün uzatılan mutabakat, 18 Mart’ta yenilenecek.

“BM’den açıklama”

Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye ve BM’nin arabuluculuğu ile Rusya ve Ukrayna ortasında imzalanan Karedeniz Tahıl Koridoru Mutabakatı’nın “bütünlüğü ve devamını” sağlamak için çalışmaya devam edeceğini duyurdu.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Koridoru Mutabakatı’nı 6 ay daha uzatma kararına ait konuştu.

Dujarric, “BM’nin Karadeniz Tahıl Koridoru Mutabakatı’na olan bağlılığı sürüyor” tabirini kullandı.

BM’nin birebir vakitte Rus besin ve gübre eserlerinin ihracatını kolaylaştırmaya ait eforlarını da sürdürdüğünü aktaran Dujarric, “BM, muahedenin bütünlüğü ve devamını sağlamak için her türlü çabayı sarf etmeye devam edecektir” dedi.

“Yaptırım yok birtakım mahzurlar var”

BM ve Moskova idaresi ortasında Rus besin ve gübre eserlerinin ihracatına ait imzalanan mutabakat zaptını uygulamak için BM’nin özel bölüm, Rusya, Avrupa Birliği, İngiltere ve ABD ile birlikte çalıştığına işaret eden Dujarric, “Rus besin ve gübre eserlerine yönelik bir yaptırım yok fakat ortada bir savaş var. Bu nedenle, yaptırım olmasa da özel bölümün çatışma ortamında faaliyet gösterirken karşılaştığı birtakım maniler var” diye konuştu.

Dujarric, BM’nin bu bağlamda birtakım ülkelere dayanak mektubu göndererek bankaların ve şirketlerin faaliyetlerini kolaylaştırmaya çalıştırdıklarını bildirdi.

YORUMLAR YAZ