• YARIM ALTIN
  4.022,00
  % 0,72
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1189
  % 0,14
 • € EURO
  20,7395
  % 0,53
 • £ POUND
  23,6450
  % 0,58
 • ¥ YUAN
  2,7819
  % 0,32
 • РУБ RUBLE
  0,2486
  % -0,31
 • BITCOIN/TL
  513171,492
  % -0,67
 • BIST 100
  %

Rusya’dan ‘Tahıl Koridoru’ kararı

Rusya’dan ‘Tahıl Koridoru’ kararı

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Vershinin, Moskova’nın Ukrayna’nın Karadeniz limanlarından inançlı tahıl ihracatına müsaade veren muahedenin yenilenmesine itiraz etmediğini, lakin sadece 60 günlük bir müddet için, yani evvelki yenileme mühletinin yarısı kadar olmasını onaylayacaklarını duyurdu.

Vershinin, Cenevre’de BM yetkilileriyle görüştükten sonra açıklamalarda bulundu.

Vershinin, Birleşmiş Milletler ticaret yetkilisi Rebeca Grynspan ve yardım sorumlusu Martin Griffiths ile yaptığı görüşmelerin akabinde yaptığı açıklamada, “kapsamlı ve samimi bir görüşmeye” karşın Rusya’nın tarım ihracatçıları üzerindeki kısıtlamaların devam ettiğini kaydettiğini söyledi.

Rusya, ülkenin ziraî ihracatının Batı tarafından açıkça maksat alınmamasına karşın, ödemeler, lojistik ve sigorta dallarına yönelik yaptırımların kendi tahıl ve gübrelerini ihraç edebilmesinin önünde bir mahzur oluşturduğunu savundu.

Vershinin, “Rusya, 18 Mart’ta ikinci devri sona erdikten sonra ‘Karadeniz Teşebbüsü’nün bir defa daha uzatılmasına itiraz etmiyor, yalnızca 60 gün için. Bundan sonraki duruşumuz, ziraî ihracatımızın olağanlaşması konusunda kelamda değil, fiiliyatta somut ilerleme sağlanmasıyla belirlenecektir” sözlerini kullandı.

Kasım ayında 120 gün uzatılan mutabakat, 18 Mart’ta yenilenecek.

“BM’den açıklama”

Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye ve BM’nin arabuluculuğu ile Rusya ve Ukrayna ortasında imzalanan Karedeniz Tahıl Koridoru Muahedesi’nin “bütünlüğü ve devamını” sağlamak için çalışmaya devam edeceğini duyurdu.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Koridoru Muahedesi’ni 6 ay daha uzatma kararına ait konuştu.

Dujarric, “BM’nin Karadeniz Tahıl Koridoru Mutabakatı’na olan bağlılığı sürüyor” tabirini kullandı.

BM’nin tıpkı vakitte Rus besin ve gübre eserlerinin ihracatını kolaylaştırmaya ait uğraşlarını da sürdürdüğünü aktaran Dujarric, “BM, mutabakatın bütünlüğü ve devamını sağlamak için her türlü çabayı sarf etmeye devam edecektir” dedi.

“Yaptırım yok kimi pürüzler var”

BM ve Moskova idaresi ortasında Rus besin ve gübre eserlerinin ihracatına ait imzalanan mutabakat zaptını uygulamak için BM’nin özel bölüm, Rusya, Avrupa Birliği, İngiltere ve ABD ile birlikte çalıştığına işaret eden Dujarric, “Rus besin ve gübre eserlerine yönelik bir yaptırım yok lakin ortada bir savaş var. Bu nedenle, yaptırım olmasa da özel kesimin çatışma ortamında faaliyet gösterirken karşılaştığı birtakım maniler var” diye konuştu.

Dujarric, BM’nin bu bağlamda kimi ülkelere dayanak mektubu göndererek bankaların ve şirketlerin faaliyetlerini kolaylaştırmaya çalıştırdıklarını bildirdi.

YORUMLAR YAZ