• YARIM ALTIN
  4.035,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1906
  % 0,04
 • € EURO
  20,8128
  % -0,70
 • £ POUND
  23,7803
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  2,7919
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2465
  % -0,93
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Savcılık Ethereum’u menkul değer olarak kabul etti

Savcılık Ethereum’u menkul değer olarak kabul etti

Kripto para piyasası hayli hareketli bir hafta geçiriyor. Gece saatlerinde ABD’den gelen haberler ile birlikte Bitcoin ve Ethereum üzere kripto varlıklarda kayıplar hızlandı. KuCoin ile ilgili davada ETH’ye yönelik yapılan tanımlama ise yatırımcıları endişelendirdi.

New York Başsavcılığı, gece saatlerinde Seyşeller merkezli kripto para borsası KuCoin’e kayıt dışı menkul değer satışı nedeniyle dava açtı. Açılan bu davada Ethereum (ETH), Terra (LUNA) ve TerraUSD (UST) için ise menkul kıymet tanımlaması yapıldı.

Başsavcı Letitia James hem basın açıklamasında hem dava belgesinde ETH’nin, “menkul kıymet” olarak tanımlandığına vurgu yaptı. Belgede bu varlıkların, sahiplerine kâr sağlamak emeliyle oluşturulmuş menkul değer olduğu belirtildi. Bu durum ise kripto para topluluğu içerisinde büyük bir kaygı yarattı.

Hatırlanacağı üzere ABD’de daha evvel Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (BTC) emtia, başka altcoin’lerin ise menkul değer olabileceği görüşü hakimdi. Bu durumda BTC ve ETH’nin denetimi CFTC’ye geçiyordu. Fakat aksi durumda bu varlıklar, SEC tarafından denetleniyordu.

Fakat Ethereum’un Merge ile PoS’a geçmesiyle farklı yorumlar gelmeye başladı. Bilhassa SEC Lideri Gary Gensler, birkaç konuşmasında ETH’nin de menkul değer olabileceğini söyledi. KuCoin belgesiyle birlikte de bu tanımlama birinci kere resmen yapılmış oldu.

ETH’nin muhtemel bir menkul değer olarak kabulü ise Ripple’a (XRP) misal bir sürecin, başkan altcoin projesinde de yaşanabileceğini gösteriyor. Bilindiği üzere Ripple Şirketi, SEC tarafından kayıt dışı menkul değer satışı ve haksız yarar ile suçlandı ve 1,3 milyar dolarlık tazminat talep edildi.

Bu makale birinci olarak BeInCrypto üzerinde yayımlanmıştır.

YORUMLAR YAZ