• YARIM ALTIN
  5.432,00
  % -0,31
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5028
  % 0,19
 • € EURO
  28,8469
  % 0,17
 • £ POUND
  33,2165
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  3,7673
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,2773
  % 0,36
 • BITCOIN/TL
  756556,479
  % -2,52
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

SEC’in son kripto davasıyla ilgili çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı

SEC’in son kripto davasıyla ilgili çarpıcı ayrıntılar ortaya çıktı

Investing.com – ABD SEC’in kripto şirketleriyle olan davalarını yakından takip eden avukat John Deaton, düzenleyici kurumun LBRY ile son duruşmasının ayrıntılarını paylaştı.

John Deaton, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda SEC ile LBRY ortasındaki son davada mahkemenin kurumu kripto sanayisi için netlik sağlamadığı ve sorumluluk alması gerektiğini kararına vardığını söyledi.

Yargıç, SEC’in netlik sağlamadığı görüşüne vardı

SEC, Ripple’a emsal bir davada LBRY şirketine açtığı davada şirketin ihraç ettiği tokenlerin menkul değer olduğunu kabul ettirmişti. Geçen senin sonlarında kazanılan bu zafer, XRP yatırımcıları ortasında tedirginlik oluşturmuş ve kararın Ripple davası için emsal niteliği taşıyıp taşımayacağı tartışılmaya başlanmıştı.

Devam eden dava sürecinde ise kripto sanayisi için olumlu sayılabilecek bir karar çıktı. Mahkeme yargıcı SEC’in zaferi ile sonuçlanan son kararında bir düzeltmeye giderek LBRY Credit’in ikincil piyasada gerçekleştirdiği token satışlarının menkul değer sınıfına girmediği kanaatine vardı. Böylelikle Kasım ayında LBC tokenlerini menkul değer olarak gören karar, varlığın ikincil piyasa satışını içermediği halinde güncellendi ve SEC tarafından da kabul edildi.

Deaton, mahkeme ile ilgili daha fazla detay verirken yargıcın, LBRY Credit’in rastgele bir dolandırıcılık faaliyetinde bulunmadığını, yanlış beyan vermediğini ve bilgi saklamadığını söylediğini aktardı. Bununla birlikte yargıç, SEC’in kripto dalına gereğince rehberlik sağlamadığı için sorumluluk alma noktasında eksikleri olduğunu söyledi.

LBC, karar sonrası süratli yükseldi

Mahkeme tarafından kripto dalı bir yaklaşımın ağır basmasıyla güncellenen son karar sonrası LBRC Credit’in kısa müddette %150’nin üzerinde paha kazanarak 0,032 dolara kadar yükseldikten sonra gelen kâr satışlarıyla bugün 0,022 dolarda istikrar buldu.

SEC’in LBRC ile ilgili davası, Ripple tarafından da yakından takip ediliyor. Birtakım yorumcular, bu hafta davada alınan kararın ve mahkeme tarafından yapılan yorumların Ripple davası için de değerli olabileceğini görüşünü sundu.

Ripple’ın mahallî varlığı XRP ise hafta başındaki geri çekilmenin akabinde toparlanmaya devam ederken bugün yine 0,41 dolara kadar yükselerek haftalık kayıplarını geri aldı.

Yazar: Günay Caymaz

YORUMLAR YAZ