• YARIM ALTIN
  6.926,00
  % 0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  31,2932
  % 0,17
 • € EURO
  33,8520
  % -0,08
 • £ POUND
  39,5352
  % -0,08
 • ¥ YUAN
  4,3498
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3433
  % 0,54
 • BITCOIN/TL
  1920099,510
  % -1,57
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Sıcak Cüzdan Nedir? Sıcak Cüzdan Uygulamaları

Sıcak Cüzdan Nedir? Sıcak Cüzdan Uygulamaları

Sıcak cüzdan internete bağlı kripto para cüzdanlarına verilen isimdir. Bu cüzdanlar çoklukla online aygıtlar tarafından oluşturulur ve yönetilir, fakat para üniteleri fizikî olarak saklanmaz. Sıcak cüzdanlar süratli süreçler için epeyce uygundur.

Kriptoda “Cüzdan” Nedir?

Kripto para cüzdanları halka açık ve özel anahtarları depolayan, kripto para transferine müsaade veren fizikî, yazılım yahut donanım araçlardır. Bu cüzdanlar, tanınan dijital para ünitesi Bitcoin ile günlük hayatta yerini almıştır.

Halka açık anahtar, tıpkı bankalar aracılığı ile verilen IBAN gibisi, kullanıcıların ödeme kabul etmek için kullanabileceği sayı ve sayılardan oluşan bir adrestir. Halka açık ve özel anahtarlar, blokzincir üzerinde bir kullanıcı hesap kimliğidir. Bu kimlik sayesinde bireyler P2P (Peer to Peer) eşler ortası irtibat sağlayarak birbirlerine Bitcoin vb. öteki kripto para transferlerini gerçekleştirebilir.

Özel anahtar, yazılım cüzdanlar ve donanım cüzdanlar üzere farklı kripto para cüzdanı cinslerinde depolanır. Bu cüzdanlar kullanıcının özel anahtarı ile blok zincir üzerinde transfer süreçlerini gerçekleştirmesini sağlar. Bitcoin ağında onaylanan transferleri geri çevirmek mümkün değildir. Lakin şimdi madenciler tarafından onaylanmamış transferler daha yüksek transfer fiyatı ile ikili harcama yapılarak geri çevrilebilir.

Sıcak Cüzdan (Hot Wallet) Nedir?

İnternete bağlı kripto para cüzdanlarına sıcak cüzdan ismi verilir. Bu cüzdanlar bir tarayıcı uzantısı, taşınabilir uygulama yahut masaüstü uygulaması olabilir. Çevrim içi yapıları sayesinde sıcak cüzdanlar kullanıcısına birçok kolaylık sağlar. İnternet erişimi olan her yerde bu cüzdanlara erişmek ve süreç yapmak mümkün olmaktadır. Bu yüzden sıcak cüzdanlar üzerinden süreçler çok daha pratik biçimde halledilebilir.

Kripto para saklamak için kullanabilecek birçok masaüstü ve taşınabilir cüzdanlar bulunmaktadır. Bu cüzdanlar seçilirken güvenirlik, hacim, ölçü üzere birçok şeylere dikkat edilmelidir. Sıcak cüzdanlar internet ile erişime açık olduğu için soğuk cüzdana nazaran daha risklidir. Yani kripto varlıklara yönelik müdahalelere daha açıktır. Bilgisayar korsanlarının da birinci amacı çoklukla sıcak cüzdanlardır.

Sıcak Cüzdan Nasıl Alınır?

Bir hot wallet sahibi olmak epey kolaydır. Bunun için tek yapmanız gereken kullanmak istediğiniz sıcak cüzdan uygulamasını aygıtınıza indirmek ve kurmaktır. Uygulamayı kurduktan sonra kullanıcı hesabı oluşturup, güvenlik sorusu seçmeniz gerekmektedir. Birtakım kripto para cüzdanları ise uygulama gerektirmez. Onlara internet tarayıcınız üzerinden kaydolabilirsiniz ve eklentiler aracılığıyla yönetebilirsiniz.

En çok dikkat edilecek bahis ise sıcak cüzdanlar tarafından, güvenliğinizi artırmaya yönelik cüzdanınıza özel oluşturulan 12 ya da 24 sözlük “seed phrase”lerdir. Seed phrase’ler, güvenlik cümleleri olarak düşünülebilir ve seed phrase’inizi kaybetmeniz durumunda cüzdanınıza bir daha erişemeyebilirsiniz. Bu yüzden size verilen seed phrasei inançlı bir yere kaydetmeniz kıymetlidir.

Sıcak Cüzdan Nasıl Çalışır?

Sıcak cüzdanlar, kripto varlıklarınızın size ilişkin olduğunu kanıtlayan özel anahtarlar üretir. Bu anahtarları, hesap ismi üzere düşünebilirsiniz. Verilen bu anahtarlar sayesinde anonim bir biçimde kripto süreçlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Özel anahtarlar ile cüzdana erişebilir ve süreçleri başlatabilirsiniz.

Sıcak Cüzdan Uygulamaları

Kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği sıcak cüzdan uygulamaları ise şunlardır:

 • Trust Wallet
 • Binance
 • MetaMask
 • Crypto.com
 • Coinbase
 • Huobi
 • Trezor
 • Kraken

Kripto Para Cüzdanı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İster soğuk olsun ister sıcak, kripto para cüzdanı kullanırken dikkat edilmesi gereken kimi noktalar mevcuttur. Dijital varlıkları koruma etmeye yarayan cüzdanlar, tıpkı vakitte kullanım kolaylığı da sağlamalıdır.

 • Güvenli bir cüzdana sahip olmak, sanal dünya içerisindeki varlıklarınızı korumak ve tıpkı vakitte garanti altına almak için dikkat etmeniz gereken temel noktadır. Piyasada bulunanların hepsi artı ve eksi tarafları bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, yatırımlarınızı garanti altına alabilecek bir yapıya sahip değilse, artı tarafların ya da eksi tarafların bir ehemmiyeti kalmamaktadır.
 • Kullanmak istediğiniz cüzdan için dikkat etmeniz gereken bir öteki nokta ise işlem ücretleridir. Birtakım cüzdanlar kripto transfer süreçlerinde yüksek oranlarda fiyat talep etmektedir. İster kısa vadeli ister uzun vadeli yatırımcı olun, yüksek süreç fiyatlarına dikkat ederek seçim yapmanız sizin yararınıza olacaktır.
 • Kullanmak istediğiniz sanal cüzdanın mobil uygulamasının olması epeyce büyük bir avantajdır. Zira taşınabilir uygulamalar aracılığı ile cüzdanınıza her an süratli bir halde erişim sağlayabilirsiniz. Kripto para ünitelerini öbür hesaplarınıza gönderebilir ve yapmak istediğiniz süreçleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

En Düzgün Kripto Para Cüzdanı

En güzel kripto para cüzdanı, “güvenilir” olarak tanımlanabilendir. Bir cüzdanın emniyetli olarak tanımlanabilmesi için ise belirli başlı özellikleri karşılıyor olması gerekir. Ayrıyeten düşük süreç fiyatlarına sahip olan ve kullanışlı arayüzüyle pratik bir kullanım sunan cüzdanlar da kullanıcıların “en iyi” olarak tanımladıkları cüzdanlar ortasındadır. En âlâ cüzdan, güvenlik açısından soğuk cüzdanlar olarak kabul görür. Trezor ve Ledger üzere markalar ise bunlara örnektir.

Kripto para cüzdanlarını kullanarak yatırımlarınızı inançlı bir halde saklayabilirsiniz. Makûs niyetli kullanıcılardan kendinizi koruyabilir ve kripto varlıklarınıza istediğiniz rastgele bir anda süratli bir halde ulaşabilirsiniz.

Dijital varlıklarınızı cüzdanlarınız üzerinden transfer edebilir, farklı tiplere ve avantajlara sahip olan cüzdan seçeneklerinden rastgele birisini seçerek cüzdan sahibi olabilirsiniz. İnançlı depolama seçeneklerini kullanabilir ve transfer süreçlerini yaparken düşük komite indirimi üzere ekstra sunulan özelliklerden faydalanabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ