• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2190825,377
  % -2,37
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Silikon Vadisi Bankası sorunu, ABD’nin iş raporu, İngiltere’nin GSYİH verisi – Piyasalarda neler oluyor?

Silikon Vadisi Bankası sorunu, ABD’nin iş raporu, İngiltere’nin GSYİH verisi – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Global piyasalar, orta ölçekli bir Batı Yakası bankasının sıkıntılarının, kesimin geneli için ne manaya gelebileceğine dair kaygılar nedeniyle Perşembe günü ABD banka paylarındaki sert satışlardan toparlandı. ABD’de aylık iş gücü raporu açıklanırken istihdam artışının, Şubat ayındaki çarpık artışın akabinde trende geri dönmesi bekleniyor. Bu ortada pay senetleri, Gap, Oracleve {{0|DocuSign}’dan gelen güncellemelerdeki hayal kırıklığı nedeniyle kar çizgisini geçmekte zorlanıyor. İngiltere iktisadı Ocak ayında yer çekimine meydan okumaya devam ederken Suudi Arabistan ve Rusya’nın birtakım jestlerine karşın petrol fiyatları, ABD iktisadına ait tasalarla düşüşe geçti.

İşte 10 Mart Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Global piyasalar, Silikon Vadisi’nden gelen haberlerin dehşetleri körüklemesinin akabinde ABD’deki düşüşü takip etti

Küresel piyasalar, Fed‘in geçen yıl faizleri artırmaya başlamasından bu yana ABD bankacılık bölümündeki birinci gerilim işaretleriyle sarsıldı.

Silikon Vadisi Kümesi olarak da bilinen SVB Financial Group (NASDAQ:SIVB), müşterilerinin nakit taleplerini karşılamak için satmak zorunda kaldığı tahvillerden 1,8 milyar dolar ziyan etmesinin akabinde bilançosunu onarmak için hemen 2,25 milyar dolar sermaye artırımı yapacağını duyurdu.

Banka, alınan tedbirlerin sermaye seviyesini eski haline getireceğini vurgularken yeni teşebbüslerden oluşan müşteri topluluğunun, artan seviyede nakit tükettiği bildirisi, teknoloji dalının başka bankalarda da – daha az şiddetli olsa da – daha genel problemlere neden olabileceği korkusuna yol açtı.

Dow Jones Banks endeksi Perşembe günü haberlere reaksiyon olarak %6’nın üzerinde düşerken S&P 500 Financials endeksi %4’ün üzerinde bedel kaybetti. Bu ortada SVB, Perşembe günü %60 kıymet kaybettikten sonra piyasa öncesi süreçlerde %47 daha düştü.

2. İstihdam artışı olağana dönmeye hazırlanıyor

ABD’nin aylık istihdam raporu, günün manşetlerinden indirildiğinde işlerin önemli olduğunu anlayabilirsiniz.

Şubat ayında iş gücü piyasasındaki gelişmeler, Fed’in iki hafta sonraki siyaset toplantısında alacağı kararda değerli bir faktör olacak ve sayılar, Lider Jerome Powell‘ın, merkez bankasının son iki toplantıda azalttığı enflasyonu denetim altına almak için faiz artırım suratını yine artırmak zorunda kalabileceği ikazında bulunmasından yalnızca üç gün sonra geldi.

Analistler tarım dışı istihdamın 205.000 artmasını bekliyor ki bu da geçen ay kaydedilen ve büyük kısmı mevsimsel ayarlamalar ve öteki istatistiksel tuhaflıklardan kaynaklanan 517.000’lik artıştan fazla temel eğilime daha yakın gelecektir. Her vakit olduğu üzere iş gücüne katılım oranı ve ortalama saatlik kazançlardaki gelişmeler de sayıların nasıl yorumlanacağı üzerinde büyük bir tesire sahip olacaktır.

3. Pay senetleri düşüyor; Gap ve Oracle’da hayal kırıklığı

SVB haberleri yankılanmaya devam ederken ABD pay senetleri, istihdam raporu öncesinde düşüş eğiliminde lakin açıkçası, SVB’nin problemlerinin büyük ölçüde, epeyce kendine has kredi profilinin bir sonucu olduğu göz önüne alındığında, 2007-8’i hatırlayan hiç kimse şimdi heyecanlanmıyor.

Teknoloji yüklü Nasdaq 100 Perşembe günü %2’den fazla kıymet kaybettikten sonra %0,2 kıymet kazanarak biraz toparlandı. Lakin banka paylarında devam eden kayıplar nedeniyle Dow Jones %0,3 düşüş gösterdi. S&P 500 %0,1 geriledi.

JPMorgan (NYSE:JPM), Citigroup (NYSE:C) ve Wells Fargo (NYSE:WFC) %1 civarında düşüş gösterirken Bank of America (NYSE:BAC) payları %0,6 geriledi. Kurumsal müşteri tabanından kaynaklanan marj baskısı kaygıları ile bu hafta %20 paha kaybeden Fifth Third Bancorp (NASDAQ:FITB) %2,4’lük bir kar elde etti.

Bankalar bir yana Gap (NYSE:GPS) payları, hayal kırıklığı yaratan bir güncellemenin daha akabinde dört ayın en düşük düzeyinden açılmaya hazırlanırken DocuSign (NASDAQ:DOCU) CFO’sunun, şirkette iki yıl bile kalmamışken misyonuna yeterlilik vermesinin akabinde %13 düştü. Oracle (NYSE:ORCL) da çeyreklik güncellemesinin akabinde %4 düştü.

4. İngiltere’nin GSYİH’si yeniden kırmızıdan uzak

İngiltere iktisadı Ocak ayında yer çekimine meydan okumaya devam etti ve birinci varsayımlara nazaran gayri safi yurt içi hasıla, %0,3 oranında artış gösterdi.

Bu, faiz oranlarındaki keskin artışa ve 2022’nin sonunda tüketici inancındaki çöküşe karşın üç aylık dönemsel büyüme oranının negatif bölgeye kaymaktan yeniden kaçındığı manasına geliyor.

Rakamlar İngiltere Merkez Bankasına (BoE), iki hafta sonraki toplantısında faiz oranlarını yükseltmek için biraz daha hareket alanı sağlıyor. Enflasyon altı aydır yaklaşık %10 düzeyinde seyrediyor ve G7’deki başka tüm ülkelerden daha yüksek. Fakat enflasyonun tepe yaptığı görülüyor ve Lider Andrew Bailey hafta başında yaptığı açıklamada toplantıda faiz artırımının kesin olmadığını söyledi. Bu görüş Cuma günü sanayi üretimi ve inşaat çıktısı için beklenenden daha berbat gelen detaylı bilgilerle desteklendi.

Bunun üzerine sterlin, %0,5 yükselerek son üç günün en yüksek düzeyine ulaştı.

5. OPEC üretimindeki düşüşe karşın petrol geriledi

Ham petrol fiyatları, SVB haberlerinin tüm risk varlıklarına yansımasıyla son iki haftanın en düşük düzeyine geriledi.

WTI %0,9 düşüşle 75,08 dolardan süreç görürken Brent %0,7 düşüşle 81 dolardan alıcı buldu. Göstergeler; Platts’ın, OPEC’in üretiminin Şubat ayında günde 80.000 varil azaldığını öne süren raporundan ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov‘un, Suudi Arabistanlı mevkidaşıyla yaptığı görüşmenin akabinde üretim düzeylerinin belirlenmesinde, iş birliğinin devam edeceğine dair taahhütlerinden pek takviye görmedi.

Rusya, yaptırımlar nedeniyle Batılı alıcıların uzak durduğu kendi ihracatı için göreli fiyatları desteklemek emeliyle üretimi tek taraflı kısarak OPEC blokunun birtakım üyelerini kızdırdı.

Yazar: Geoffrey Smith

YORUMLAR YAZ