• YARIM ALTIN
  6.911,00
  % -0,73
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1235
  % 0,27
 • € EURO
  33,8187
  % 0,55
 • £ POUND
  39,5127
  % 0,35
 • ¥ YUAN
  4,3251
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3373
  % 1,10
 • BITCOIN/TL
  1589448,142
  % -0,15
 • BIST 100
  9.366,13
  % -0,09

Sterlin ve yendeki yükseliş, doları baskı altında tutuyor

Sterlin ve yendeki yükseliş, doları baskı altında tutuyor

Investing.com – Japonya ve İngiltere’den gelen iktisat datalarının, daha fazla faiz artırımı için durumu güçlendirmesiyle dolar, Salı günü Avrupa’da dokuz ayın en düşük düzeyini test etti.

Dolar endeksi; Japonya’nın beklenenden daha güçlü gelen enflasyon sayılarının, Japonya Merkez Bankası (BoJ) üzerindeki getiri eğrisi denetim siyasetini terk etme baskısını artırmasıyla, yaşadığı ufak bir yükselişi bilakis çevirerek %0,4 düşüşle 101,513 düzeyine geriledi.

Japonya’da çekirdek enflasyon beklendiği üzere %2,9’da kalmak yerine Aralık ayında son otuz yılın en yüksek düzeyi olan %3,1’e yükseldi. Farklı olarak BoJ Lideri Haruhiko Kuroda, eski meslektaşlarının tenkitlerine maruz kaldı ve bunlardan biri Nikkei gazetesine, yenin bu kadar zayıflamasına müsaade vererek Japon halkını “aptal yerine koyduğunu” söyledi. Kuroda, geçen hafta bankanın son toplantısında mevcut siyaset ayarlarını değiştirmeme kararının yanlışsız olduğu konusunda ısrar etmişti.

Bununla birlikte yen, BoJ’un daha sıkı bir siyaset izleyeceği istikametindeki spekülasyonların artmasıyla %0,6 daha güçlenerek 129,81 düzeyine yükseldi. Kuroda’nın Mart ayında vazifesinden ayrılması bekleniyor ve birçok analist, yeni Liderin farklı bir yaklaşım benimsemesini bekliyor.

Avrupa’da ise sterlin, Aralık ayında kamu borçlanmasının arttığını gösteren yeni bilgilerin akabinde hane halkı ve işletmeler için güç faturalarını sonlu tutmanın artan maliyetini yansıtarak yükseldi. Kamu bölümü net borçlanma ihtiyacı, 26,58 milyar sterline yükseldi – beklenenden yaklaşık 4 milyar sterlin daha fazla. Bunun esas nedeni sübvansiyon ödemeleri ve İngiltere’deki enflasyon temaslı borç servis maliyetindeki artıştı. Ülkenin 17,3 milyar sterlinlik faiz faturası, kayıtların tutulmaya başlamasından bu yana en yüksek aylık sayı oldu.

Yatırımcıların, İngiltere Merkez Bankasının (BoE) enflasyonu düşürmek için mevcut faiz artırım suratını sürdürmesi gerektiğine dair bahis oynamasıyla, sterlin %0,3 artışla 1,2406 dolara yükseldi.

Günün geri kalanında ekonomik takvime muhtemelen S&P Küresel’in satın alma yöneticileri endekslerinin Avrupa genelinde hakim olması bekleniyor; burada odak noktası, Euro Bölgesi iktisadının yılın başında daralmayı önleyip önleyemediği olacak. Ilıman hava şartları ve gaz fiyatlarındaki düşüş, bir yıl evvel Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle ortaya çıkan derin daralmadan fazla -eğer olursa- bir resesyonun kısa ve yüzeysel olacağına dair inancı arttırdı.

GfK’ya nazaran kısmen gaz fiyatlarındaki bu gelişmeler nedeniyle Almanya’da tüketici güveni, Ocak ayında, beklenenden az da olsa dördüncü ay üst üste düzgünleşme gösterdi. Euro %0,2 artışla 1,0890 dolar oldu.

Öte yandan altın vadeli işlemleri, dolar zayıfladıkça yeni tepeler yapmaya devam etti. Altın, gün içinde %0,7 artışla 1942,85 düzeyinde süreç gördü.

Yazar: Geoffrey Smith

YORUMLAR YAZ