• YARIM ALTIN
  4.035,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1906
  % 0,04
 • € EURO
  20,8128
  % -0,70
 • £ POUND
  23,7803
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  2,7919
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2465
  % -0,93
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

SVB ve Silvergate kripto ve pay piyasalarını etkiledi: Domino tesiri olabilir mi?

SVB ve Silvergate kripto ve pay piyasalarını etkiledi: Domino tesiri olabilir mi?

Investing.com – Dün Wall Street’te ve bu sabah Asya’da yaşanan ağır kayıpların akabinde Avrupa piyasaları –Ibex 35, CAC 40, DAX… – bu Cuma ekside.

Avrupa’da bankacılık bölümü en fazla ziyan gören kesim olurken, kimi bankalar %7’den fazla paha kaybetti. Tüm bunlar, ABD’deki birtakım bankaların – Silvergate Capital Corp (NYSE:SI) %42 ve SVB Financial Group (NASDAQ:SIVB) %60 düştü- keskin faiz oranı artışları (portföy kayıpları, resesyon riski) bağlamında yaşadığı kaygıların ortasında gerçekleşti.

Renta 4 (BME:RTA4), “T-bond IRR, Powell’ın şahin açıklamalarının akabinde Çarşamba günü ulaştığı %4 düzeylerinden keskin bir düşüşle %3,8’e gerilerken, gelecek toplantıda +50 baz puan faiz artırımı mümkünlüğü %76’dan %62’ye düştü ve nakdî sıkılaştırmanın gerçek iktisat üzerindeki çok tesirine dair kaygılarla faiz artırım düzeyi tekrar %5,5’e geriledi.” dedi.

Link Securities’e nazaran, “Bankacılık kesimi 20 Haziran’dan bu yana en makus seansını yaşadı ve endeks günün kapanışında %4’ten fazla düştü.”

Bu uzmanlar, SVB Financial’ın mevduatlarda beklenenden daha büyük bir düşüşün akabinde varlık satma muhtaçlığının bir sonucu olarak yaklaşık 1,8 milyar dolar üzere ağır bir ziyan açıkladığını hatırlatıyor. Buna ek olarak, banka ismi ve imtiyazlı pay senedi arzı yoluyla piyasalarda sermaye artırma niyetini açıkladı.

Link Securities, “Bu bankanın temsil kabiliyeti çok düşük olduğu için rastgele bir bulaşma riski görmememize karşın, dün yatırımcılar ‘bardağı neredeyse boş’ görmeyi seçmiş ve bölümü cezalandırmaya karar vermiş üzere görünüyor.” açıklamasında bulundu.

“Son haftalarda Wall Street’te, tahvil fiyatlarındaki son düşüşlerin akabinde bankaların tahvil portföylerindeki potansiyel birikmiş ve realize edilmemiş ziyanlar hakkında çok fazla konuşma oldu. Bu durum şu an için büyük bir telaş kaynağı olmasa da, ABD bankacılık kesiminde öteki ‘sürprizler’ için tetikte olmamız gerekecek.” diye ekliyorlar.

Ancak analistlere nazaran, “Avrupa’daki bankacılık dalının durumunun, başka şeylerin yanı sıra düşük değerlemeler ve birçok kurumun yüksek ödeme gücü nedeniyle çok farklı.”

Bu bulaşma tesiri şimdiye kadar kripto para kesiminde hissedildi ve ana varlıklar olan Bitcoin ve Ethereum‘da %8’lik düşüşler yaşandı. Bitcoin 20,000 dolar düzeyinin altına indi.

Haber: Laura Sánchez

YORUMLAR YAZ