• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1588427,464
  % 1,62
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Taşıt Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu Mudur?

Taşıt Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu Mudur?

Taşıt Kredisinde Bilmemiz Gerekenler?

Bankalar sıfır ve ikinci el araçların alımlarını karşılamak üzere araç kredisi desteği verir. Bu taşıt kredisi destekleri için tüm bankalarda geçerli olan bazı yasal prosedürler bulunmaktadır.
Taşıt kredisinde uygulanan standart işlemlerden biri, hayat sigortasıdır. Hayat sigortası Avrupa ülkelerinde yoğun bir şekilde uygulanırken, bizim ülkemizde sadece çok az kişi tarafından yapılır. Bu da o sigortanın zorunlu tutulması halinde tercih ediliyor.


Taşıt Kredisinde Hayat Sigortası Zorunlu Mudur?


Tek kelime ile Hayır. Bunu zorunlu olduğunu gösteren bir yasa bulunmuyor. Ancak dolaylı yoldan yani bankaların büyük bir bölümü hayat sigortası yaptırmak istemeyen kredi çekeceklere kredi onayı vermiyor.
Taşıt kredisi başvuru formunu dolduran müşterilerine hayat sigortasını da ciddi ücretlerle zoraki veriyor. Banka burada kendisini korumaya alıyor. Kredi kullanan kişinin ölmesi durumunda bankanın alacağını tahsil etme konusunda sıkıntı yaşamak istemiyor. Hayat sigortası olan kişinin ölmesi durumunda banka, poliçeyi bozarak alacağını bunun üzerinden tahsil ediyor.
Düşük tutarlı kredilerde bazı bankalar hayat sigortası kredi veriyor. Kredi kullanım oranı düşük olan bankalar kendileri için daha fazla müşteri çekebilmek adına kolaylıkla kredi onayı vermektedir. Odeabank, ING Bank ve Aktif Bank kredi taleplerinde özellikle de tutarının düşük olduğu başvurular için hayat sigortasız kredi onayı veriyor.
Hayat sigortasız kredi kullanmak için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kredi notu ortalamasıdır. Yüksek kredi notuna sahip olan müşteriler, güvenilir müşteriler oldukları için kredi almaları çok daha kolaydır. Bir diğer yöntem, kısa vadeli ve düşük limitli kredilerde banka hayat sigortası yaptırmadan kredi kullanımına izin verir.
Aslında hayat sigortası en az banka kadar bizlerinde avantajına olan bir durumdur. Kredi borcu olan kişinin ölmesi durumunda borç yasal mirasçılarından tahsil edilir. Ancak hayat sigortası olan kişi ölür ise borcun tahsilatı poliçe üzerinden ödenir.
Üstelik bu poliçe krediyi çekildiği anda düzenlendiği için ölüm halinde kişinin ödemiş olduğu tüm paralar mirasçılarına geri ödenir. Yani bu sayede bizden sonrakileri de düşünmüş oluyoruz. Allah göstermesin tabi ki böyle bir durumu ama hayat bu her an her şey başımıza gelebilir.

YORUMLAR YAZ