• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2074432,536
  % -5,27
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

TBB Lideri Çakar Bloomberg HT yayınında

TBB Lideri Çakar Bloomberg HT yayınında

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Lideri ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Bloomberg HT yayınında bankacılık bölümüne ait değerlendirmelerde bulunuyor.

Çakar’ın öne çıkan tabirleri şunlar oldu:

Türkiye iktisat modelinde maksat, ithalata dayalı, tüketimin ön plana çıktığı cari açığa sebebiyet veren modelden çıkıp mahallî üretim ve cari istikrar üzerinde büyümeyi sürdürülebilir kılmaktı.

Bu modelde yatırım ve istihdam üzere anahtar kavramlar öne çıkıyordu.

Üretimde yüksek teknolojiye dayalı, üretimi mümkün olduğunca yurt içinde katma bedelle yapmak ideolojisiyle yola çıkıldı.

Türkiye’nin ihracatına bakıldığında bunun kısmen başarıldığı görüldü.

2022’nin özetini savaştan bağımsız yapmak eksik olur. Savaş birçok maliyeti de ekledi. Euro Bölgesi’nde maliyetler yükselince bizim ithalat üzerinden maliyetlerimiz de arttı.

Türkiye’deki cari istikrarın sürdürülebilir olması kıymetli. Bunun için ihracat, turizm üzere Döviz kazandırıcı faaliyetler bizim için değerli. Yurt dışı müteahhitlik Rusya ve Orta Doğu’daki gelişmeler münasebetiyle istediğimiz üzere gerçekleşmedi.

Cari istikrarda olumlu gelişmeler olmasına karşın maliyet tarafında gücün olumsuz tesiri oldu. 2022’de güç faturası 97 milyar dolara vardı.

Tüm bunlara karşın büyümede emsal ülkelere nazaran olumlu bir performans gösterdik. Yüzde 5 civarında büyüme makul bir büyüme. Çin gelişmekte olan ülkelerde sıralamayı etkiliyor.

Büyümenin kompozisyonunda son çeyrekte iç tüketim tesirli olmakla birlikte net ihracatın katkısı daima oldu. Makine yatırımları son 12 çeyrektir artış kaydediyor. Bankacılık kesiminin tüm rasyoları olumlu kaydedildi.

Bütçe de muhakkak bir disiplin içinde kaldı. Kamu ve özel bölümün yabancı para cinsinden borçları nisbi formda azaldı.

“Enflasyon fiyat düzeneğini bozar”

Enflasyon fiyat düzeneğinde önemli bir bozulma getiriyor. Enflasyonda önlem alınmazsa sabit gelirlinin durumu bozulur. Enflasyonda sabit gelirlileri koruyacak düzenlemeler gerekir. Son periyotta alınan birtakım düzenlemeler vatandaşı muhafaza gayesi gözetiyor.

Enflasyon dünyada da 2022’de en büyük sorun oldu.

Enflasyonun nedenlerine bakmak lazım. 2020 yılında pandeminin tesiriyle üretimi ve istihdamı korumak hedefiyle tüm ülkeler genişleyici para siyaseti uyguladı. Bu da talep enflasyonu yarattı.

-Söyleşiye ait haber anlık olarak güncellenecektir. Söyleşi için Bloomberg HT yayınını Youtube sayfasındaki canlı yayın sekmesinden izleyebilirsiniz

YORUMLAR YAZ