• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1592394,664
  % 1,60
 • BIST 100
  9.374,20
  % 0,29

TCMB, dolar talebini frenlemek için lira hedging kısıtlamalarını kıymetlendiriyor

TCMB, dolar talebini frenlemek için lira hedging kısıtlamalarını kıymetlendiriyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), artan kurumsal dolar talebini engellemeye yönelik en son gayret olarak bankaları müşterilerine döviz türevleri satmaktan caydırmak için bir tedbir almayı düşünüyor.

Para otoritesi, tartışmalara aşina olan bireylere nazaran, bankaların vadeli kontratlar için teminat tutmalarını gerektiren yeni bir düzenleme tasarlıyor ve sonuçta spot piyasada dövize olan talebi soğutmak istiyor. Bahis hakkında bilgisi olanlar çalışmaların devam ettiğini, planların şimdi kamuya açık olmadığını söyledi.

Yetkililer için, lirayı sabit tutmak, geçen yılın sonlarında %85’in üzerinde seyreden enflasyonu istikrara kavuşturma uğraşının temel taşı. Türk para ünitesi, Arjantin pesosundan sonra gelişmekte olan piyasalardaki en makus performansta 2022’de bedelinin %30’una yakın kıymet kaybettikten sonra bu yıl şu ana kadar dolar karşısında %1’den az kıymet kaybetti.

Teminat gerekliliklerinin bir biçimde getirilmesi, borç verenleri müşterilerine ileriye dönük teklif sunmaktan caydıracak ve böylelikle hedge konumları isteyenleri, seçeneklerinin daha sonlu olduğu VIOP olarak bilinen düzenlenmiş vadeli süreç piyasasına hakikat itecek. Vadeli kontratlar, bir varlığı gelecekteki bir tarihte makul bir fiyattan satın almak yahut satmak için yapılan mutabakatlardır.

Merkez Bankası yorum yapmaktan kaçındı.

Yetkililer, önlemin açık piyasada dolar talebini azaltacağına inanıyor. Bir banka müşterilerine vadeli süreç kontratı sattığında, kendi maruziyetini korumak için tıpkı ölçüde sabit para ünitesi satın alır.  VIOP süreçleri için bu gerekmez.

Şirketler, rekor düşük düzeylere yakın süreç gören liraya yönelik risklere karşı korunmak için gereksinimlerine daha uygun riskten korunma araçları sağlayan bankalarla yapılan kontratlara bağımlı hale geldi.

Hala negatif gerçek getiri sunan birkaç para ünitesinden biri olan lira, müdahaleleri içeren dikkatli bir biçimde yönetilen bir strateji sayesinde Eylül ayından bu yana dar bir aralıkta süreç görüyor.

Politika yapıcılar, paranın maliyetini denetim etmek ve krediyi imalat üzere öncelikli sanayilere yönlendirmek için rezerv ihtiyaçlarındaki ince ayarlardan zarurî menkul değer tutmaya kadar değişen bir dizi düzenleme kullandılar.

Türk para ünitesindeki dalgalanmalara karşı müdafaa talebi, piyasanın daha gergin hale gelmesiyle birlikte yükseldi ve liranın altı aylık zımni oynaklığı, Ocak ayında gelişmekte olan piyasa emsalleri ortasında en fazla artışı gösterdi. Döviz yatırımcıları da liradaki başka kayıplara karşı korunmak için dört ayın en yüksek primini ödüyorlar.

YORUMLAR YAZ