• YARIM ALTIN
  5.381,00
  % -0,27
 • AMERIKAN DOLARI
  27,4489
  % -0,03
 • € EURO
  28,8287
  % 0,01
 • £ POUND
  33,2714
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  3,7587
  % -0,06
 • РУБ RUBLE
  0,2779
  % 0,53
 • BITCOIN/TL
  756636,743
  % -1,25
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

TCMB, Sarsıntı Bölgeleri için Düzenlemeleri Bildirdi

TCMB, Sarsıntı Bölgeleri için Düzenlemeleri Bildirdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), sarsıntı felaketinden etkilenen vilayetler için yeni düzenlemeleri açıkladı.

TCMB, Kahramanmaraş merkezli ve civar vilayetlerde hissedilen sarsıntı felaketi için açıklamalarda bulundu. TCMB, zelzele bölgelerinde ikamet eden banka müşterileri için kredi konusunda kolaylık sağlanacağına değindi. Vadesi 6 ay mühlet içerisinde gelecek kredilere değinen TCMB, bu kredilerin kişinin talebi doğrultusunda 6 ay ertelenebileceğini belirtti. Ertelenen kredinin, 6 ay mühletle menkul değer tesisi ve gerekli karşılıklardan sorumlu tutulmayacağını sözlerine ekledi.

TCMB, Depremzedeler için Kredi Konusunda Kolaylık Sağlayacına Değindi

TCMB yaptığı açıklamayla, bankalara “menkul değer ve mecburî karşılıklara” yönelik düzenlemeler hakkında bilgilendirme yazısı iletti.

Bankalara iletilen yazıda, 6 Şubat tarihinden itibaren Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa’da ikamet eden KOBİ’lere kullanım imkanı sunan kredilerin “kullanılma karşılık belge” sürecine tabi tutulmadığını belirtti.

TCMB, bankalara ilettiği yazıda şu sözlere yer verdi;

“6 ay içerisinde vadesi gelecek kredilerin ertlenmesi durumunda, 6 ay müddetle menkul değer tesisi ve gerekli karşılıklardan sorumlu olmayacağı. Kredi faiz/kar hissesi oranı doğrultusunda menkul değer tesisine tabi tutulmaya devam edecek. Finansman şirketler için gerekli karşılık tesisinden farklı olarak tutulmasının uygun olacağı kıymetlendirilmektedir.

Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye İştirak Bankaları Birliği, sarsıntı bölgelerinde yaşanan iktisat zararlarına maruz kalan, ödeme konusunda zorluk çeken banka müşterilerinin istekleri halinde, 6 ay mühlet içersinde gelecek vadeli borçların vadesinin, 8 Şubat tarihinden itibaren 6 ay sonraki sürece kadar ertelenmesi kararını açıklamıştı.

YORUMLAR YAZ