• YARIM ALTIN
  8.498,00
  % 0,06
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5096
  % 0,19
 • € EURO
  34,8197
  % 0,26
 • £ POUND
  40,6022
  % 0,35
 • ¥ YUAN
  4,4911
  % 0,24
 • РУБ RUBLE
  0,3458
  % 0,45
 • BITCOIN/TL
  2004002,645
  % -2,11
 • BIST 100
  9.553,58
  % 0,24

Tescilli Karacadağ pirincinde artımlı sezon

Şanlıurfa

Türk Patent ve Marka Kurumunca Mart 2018’de coğrafi işaretle tescillenen Karacadağ pirinci, Diyarbakır ve Şanlıurfa arasındaki Karacadağ sahasında mevcut arazilerde yetiştirilen çeltiğin işlenmesiyle elde ediliyor.

İsmini yetiştirildiği Karacadağ’dan alan, kar sularının bahar aylarında erimesiyle sönümsüz derelerle sulanan ve genellikle bazalt taşlı arazilere ekilen çeltik, DOĞRU arazilerde biçerdöver, meyyal bölgelerde ise işçiler kabilinden orakla toplanıyor.

Yaklaşık 5 maaş vürut süresi sonrası işçiler kabilinden tarladan birleşen çeltik, gereksiz arazilere serilerek tarih altında kurumaya bırakılıyor. Daha sonraları işlenmesi düşüncesince fabrikalara gönderilen çeltik, buradaki işlemlerin peşi sıra tüketime amade bir duruma geliyor.

Siverek’te sabık sene 1950 bu sene ise 2 bin 350 dekarlık arazide çeltik ekimi yapıldı.

Siverek Belediyesi Ziraat Mühendisi Ramazan Şeker, AA muhabirine, Karacadağ pirincinin semt insanı düşüncesince ayrımlı müşterek yerinin bulunduğunu ve bu lezzete alışan insanların bambaşka düğü tüketmekte zorlandığını söyledi.

Karacadağ’ın volkanik yapısının bu bölgede yetiştirilen pirincin aroması ve lezzetinde iri aktif fiil bulunduğunu özetleyen Şeker, şöyleki konuştu:

“Karacadağ pirinci namına katışıksız aroması, kokusu ve lezzeti bulunan müşterek üründür. Kış aylarında yağan ana rahmi eriyen dargın suları ile sulanan çeltik bu sayede hâlâ doğurgan oluyor. Karacadağ’ın Şanlıurfa sahasında sabık sene tahminî şekilde 2 bin dekar bölgede müşterek ilk teşrin yapılmış oldu ve dekar başına 400 kilo randıman elde edildi. Bu sene hâlâ aşkın bölgede çeltik ekimi yapılmış oldu ve bölgede yaptığımız araştırmalarda dekar başına averaj 500 kilogramlık müşterek randıman bulunduğunu belirledik. Bölge çiftçisi açısından müjdeli müşterek durumdur, dileğimiz rekoltenin çağ geçtikçe artmasıdır. Bu sene verimin bu derece artmasını şita aylarındaki yağışa bağlıyoruz. Sonuçta Karacadağ pirinci suya gerekseme duyan müşterek randıman ve su ne genişliğinde dolgunca olursa randıman o derece artar.”

“Farklı müşterek hazzı oluyor”

Çeltik üreticisi Celal Altay ise düğü tohumlarını mayıs ayında tarlayla buluşturduklarını, zor sabık sürenin peşi sıra hasat zamanına geldiklerini tabir etti.

Bereketli müşterek mevsim geçirdiklerini tamlayan Altay, “Geçen sene 150 dönüm bölgeye ilk teşrin yapmıştım, bu sene ise tahminî 300 dönüm ilk teşrin yaptım. Geçen yıla nazaran güzel müşterek rekolte beklentimiz mevcut ki sabık sene dekar başına 400 kilo randıman aldık. Bu sene ise dekar başına 500-550 kilo randıman bekliyoruz. Karacadağ pirincinin yüksek yükselti ve suyun dargın olmasından ötürü ayrımlı müşterek hazzı oluyor. Pirincimizi dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz.” dedi.

Kaynak: AA

YORUMLAR YAZ