• YARIM ALTIN
  7.079,00
  % 2,54
 • AMERIKAN DOLARI
  31,3677
  % 0,42
 • € EURO
  34,0595
  % 0,51
 • £ POUND
  39,7661
  % 0,47
 • ¥ YUAN
  4,3595
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,3430
  % 0,43
 • BITCOIN/TL
  1940502,479
  % -0,50
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

TİKA Başkanı Kayalar: AA’yla düzenlediğimiz harp muhabirliği eğitimine topu topu dünyadan arzu var

Ankara

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Anadolu Ajansı (AA) ve Polis Akademisi iş birliğiyle planlı 22. Dönem Savaş Muhabirliği Eğitimi ve AA ile TİKA arasındaki yetişek alanındaki iş birlikleriyle ait açıklamalarda bulundu.

TİKA’nın 30 senedir Türkiye’nin arkadaş elini, planlar yoluyla dünyanın ciharıyek yanına ulaştırdığını kaydeden Kayalar, “Bu projeleri gerçekleştirirken en ehemmiyetli paydaşlarımız, ülkemizin tecrübesine erbap kurumları oluyor. Bu bağlamda da Anadolu Ajansımız bundan böyle yüzü fazla bir senedir ülkemizin sesini dünyanın ciharıyek yanına ulaştırıyor. Biz de başta iletişim araçları eğitimlerinde Anadolu Ajansımızla etraflıca süredir baş döndürücü velut iş birliklerine imza atıyoruz.” niteleyerek konuştu.

Hem anadan görme bununla beraber sayısal iletişim araçları sahalarında TİKA adına iş birlikleri nesir ettiklerini özetleyen Kayalar, şunları kaydetti:

“Bu bağlamda bundan böyle iletişim araçları eğitimlerinin en giranbaha gördüğümüz sac ayaklarından birisi, harp muhabirliği eğitimi. Biz Anadolu Ajansımızla bu bağlamda harp muhabirliği eğitimi kapsamında da baş döndürücü velut iş birliklerine imza attık. AA’yla düzenlediğimiz harp muhabirliği eğitimine tamamı dünyadan istem var. Bu yıl üç yetişek gerçekleştirdik. Bu üç eğitim, toplamda 16 ülkeden 30 katılımcının ülkemize gelip, yerinde, kılgısal bir halde harp şartlarında en güzel haberciliği ne yapabileceklerine değgin hem kuramsal bununla beraber ortalık bilgisini edinmiş bulunduğu bir izlence oldu.”

Kayalar, iletişim araçları alanındaki eğitimlerin TİKA’nın en güzel iş birliklerinden birisi bulunduğunun da altını çizerek, “Bu iletişim araçları eğitimlerinin de harp muhabirliği bölümü bundan böyle bellik reşit bir yetişek programı oldu. Bu bağlamda da hem Genel Müdürümüz (Serdar Karagöz) peyda etmek neredeyse Anadolu Ajansı yöneticilerine, hem Polis Akademisi Başkanımız ve çalışanlarına, gene ülkemize gelmiş şekilde bu güçlü eğitimi başarıyla bitiren kursiyerlerimiz peyda etmek neredeyse her insana teşekkürlerimizi kılıç bir namus borcu biliyoruz.” dedi.

“Dünyanın ciharıyek yanından iletişim araçları çalışanı harp muhabirliği eğitimi kabul etmek istiyor”

AA’nın, harp muhabirliği eğitimini 10 senedir verdiğini hatırlatan Kayalar, TİKA’nın bu projenin rastgele safhasında arazi almaya ve ulama sağlamaya bitmeme edeceğini tabir etti.

Kayalar, maruz eğitimler bahis konusu olduğunda AA ve Polis Akademisinin baş döndürücü ağır birikime erbap bulunduğunu belirterek, “Artık dünyanın ciharıyek kabilinden iletişim araçları personellerinin bu eğitimi kabul etmek düşüncesince ülkemize gelip bu işlerin bir parçası peyda etmek istediğine değgin de sahadan bilgiler alıyoruz.” niteleyerek konuştu.

“Hiç bulunmadığı derece iletişimin yukarı kurda ehemmiyetli bulunduğu bir çağdayız.” değerlendirmesini eden Kayalar, sayısal iletişim araçları önem kazanırken anadan görme medyanın da ağırlığını koruduğunu söyledi.

Medyanın biçim değiştirdiğini kaydeden Kayalar, şu ifadeleri kullandı:

“Bu bölgede yenilikçi uygulamaları eğitimlerimizle dünyanın ciharıyek yanından mevrut iletişim araçları mensuplarıyla paylaşıyoruz. Savaşlar günümüzün bir gerçeği. Şu anda tamamımız deneyimliyoruz. Savaşların haricinde ismi ihtimal harp sıfır ancak diyalekt nice çatışmalara da evren oyunluk oluyor. Tabii bu eğitimlerle sahadaki o güçlü şartlardan dünyayı sahadaki gerçeklere değgin haberdar edecek tecrübeyi arkadaşlarımız ediniyor. Bu bağlamda da doğrusu Anadolu Ajansımız hakkıyla dünyaya bu mevzuda rüştünü tanıt etmiş beniz seyelan bir kuruluşumuz. Bu eğitimler sonra da arkadaşlarımız hem Anadolu Ajansımızın bununla beraber Polis Akademisinin tecrübesiyle gittikleri devletlerde elan da kuvvetli bir halde çalışmaların bir parçası oluyor.”

TİKA, AA ve Polis Akademisi iş birliğiyle 26 Eylül’de başlamış olan harp muhabirliği eğitimini başarıyla bitiren 14’ü ecnebi 25 iletişim araçları mensubu, 7 Ekim’de planlı törenle sertifikalarını aldı.

Kaynak: AA

YORUMLAR YAZ