• YARIM ALTIN
  6.911,00
  % -0,73
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1216
  % 0,26
 • € EURO
  33,8257
  % 0,57
 • £ POUND
  39,5511
  % 0,45
 • ¥ YUAN
  4,3245
  % 0,19
 • РУБ RUBLE
  0,3372
  % 1,09
 • BITCOIN/TL
  1592740,696
  % 0,02
 • BIST 100
  9.380,46
  % 0,07

TMO’nun yem regülasyonu al et üreticisini mutlu etti

Ankara

Tunç, AA muhabirine, Tarım ve Orman Bakanlığına ilişkin TMO’nun 2022-2023 sezonunda yem regülasyonu çalışmasına bitmeme ettiğini söyledi.

TMO çeşidinden gerçekleştirilecek yemlik satışı düşüncesince besici ve yetiştiricilerin taleplerinin 31 Ekim’e genişliğinde müstahsil örgütleri eliyle alınacağını anlatım fail Tunç, yemlik satı fiyatının, meydan fiyatlarının kısaca yüzdelik 20 altında kazanmak neredeyse titrem başına 5 bin 250 liralık şekilde belirlendiğini dile getirdi.

Üreticilerin akıbet yıllarda küsurat girdi maliyetleri nedeniyle zorlandığına ayraç fail Tunç, iklim üreticisinin değme ne olursa olsun üretmekten vazgeçmeyeceğini vurguladı. Tunç, “Artan maliyetler karşısında zorluk çeken üreticimiz düşüncesince devletin desteği akıbet evre kıymetli. TMO’nun yem regülasyonu sektörümüz ve üreticilerimiz düşüncesince baş döndürücü müspet müşterek etap oldu. Bu sayede üreticilerimiz gece gündüz müşterek halde üretmeye bitmeme edecektir.” diyerek konuştu.

Tunç, arpanın halis muhlis üreticilere ulaşmasının ehemmiyetli bulunduğunu belirterek, “Arpa ve darı satışı düşüncesince besici ve yetiştiricilerin taleplerinin müstahsil örgütleri eliyle katılması yardımıyla halis muhlis üreticilerimiz bu satışlardan faydalanabilecek. Hem yem regülasyonu bununla beraber bu sistemde müstahsil birlikleri kullanıldığı düşüncesince Bakanlık yetkililerimize kol hesabına teşekkürname ederim.” dedi.

Üreticilerin girdi maliyetlerinin azalmasının piyasayı da müspet etkileyeceğini dile getiren Tunç, bu sayede market fiyatlarının artmasının önüne geçilebileceğini anlatım etti.

– Üretici birlikleri ESK’ye marketing noktasında dayanak hasretmek istiyor

Tunç, Et ve Süt Kurumunun (ESK) sektöre al et sunduğunu hatırlatarak şunları kaydetti:

“ESK’nin sektöre al et arzı noktasında müstahsil birlikleri devreye girebilir. Biz buna talibiz. Bu sayede hem müstahsil ürünlerini mesabesinde satmış olacak bununla beraber tüketiciye elan akla yatkın et ve et ürünleri sunulmuş olacak. Aracılar aradan kalkmış olacak. Ayrıca bu pazarlamayı müstahsil birliklerinin yapmasıyla kontratlı besicilik elan alımlı bir vaziyete gelecek. Sözleşmeli besicilikte kem mütebaki marketing bölümü da bu sayede tamam olacak.”

Tunç, kocabaş hayvancılık sektörüne sağlanan desteklerin artarak bitmeme etmesinin müspet yansımaları bulunduğunu ve yetiştiricileri elan baş döndürücü istihsal dair isteklendirme ettiğini vurguladı.

Kaynak: AA

YORUMLAR YAZ