• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1589904,415
  % 1,18
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

TSB/Benli: Medikal enflasyon, sigortalılarımızı da etkiledi

TSB/Benli: Medikal enflasyon, sigortalılarımızı da etkiledi

Sigorta bölümünü büyütmek, sigortalılar lehine eserler geliştirmek ve ülke iktisadına katkı sağlamak amaçlarıyla faaliyetlerini yürüten Türkiye Sigorta Birliği’nin (TSB) Lideri Atilla Benli, sıhhat sigortaları ve prim artışına ait değerli açıklamalarda bulundu.

Sigorta şirketlerinin finans dalının en değerli oyuncuları ortasında yer almasının yanı sıra yüksek risk altına imza atan dalların başında geldiğinin altını çizen TSB Lideri Benli, kasko ve trafik sigortaları üzere ‘Hayat Dışı Branş’ın bir kesimi olan sıhhat sigortası eserlerinde prim hesaplamalarının; hasar frekansı ve tazminat yükünün yanı sıra geçmiş yıllardaki gelişmelere ve olası değişikliklere dayalı varsayımlardan yola çıkılarak oluşturulduğunu hatırlattı. Benli, sigortacılığın, “12 ay boyunca kendisine tazminat üretecek eserin fiyatını, her gün artan maliyetlere nazaran adapte etme imkânından uzak olduğunun” altını çizdi.

Referans alınan kriterlerde uygulanan değişikliklerin ya da tarifeleri etkileyecek beklenmeyen gelişmelerin ve tıbbi materyallerin fiyat standardizasyonundaki belirsizliklerin, sigorta şirketlerini, düzenlenen poliçeler açısından öngörülemeyecek maliyetlerle karşı karşıya bıraktığını belirten Atilla Benli şöyle devam etti:

“Sigorta şirketleri, özel sıhhat sigortasına ait hizmet alım kontratlarında Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından yayımlanan referans tabloyu dikkate alıyorlar. Ocak 2022’de yüzde 36,1’lik artırım açıklayan TTB, 1 Temmuz 2022’de ikinci defa artış yaparak mevcut artırım oranını yüzde 36,1’den yüzde 87,1’e çıkardı. Böylelikle maliyetler ve primler ortasındaki fark daha da açıldı. 2023 yılına geldiğimizde ise TTB, 1 Ocak’ta katsayıları yüzde 41,4 oranında artırdığını duyurdu. Bu katsayı artışıyla birlikte Aralık 2021 tarihine nazaran medikal enflasyon artış oranı yüzde 164’e çıktı.

Ocak 2023 yılı aylık enflasyonunun bir evvelki ay ile birebir olacağı varsayımıyla birebir devirde TÜFE artışı ise yüzde 67 düzeyinde gerçekleşmiştir. Geleceğe yönelik enflasyon iddiaları için TÜFE’yi takip eden sigorta kesimi, bu artışla birlikte büyük bir belirsizliğin ortasında bırakılmış oldu.”

Böylece sigorta şirketlerinin tazminat yükünün arttığını ve öngörülebilirliğin olumsuz etkilendiğini belirten TSB Lideri, tüm bu gelişmelerin primlere de yansıdığını söyledi.

Pandemi süreciyle birlikte tüm dünyada yaşanan ‘sağlık krizi’ne de değinen AtillaBenli, sigorta kesiminin bu süreçte elini taşın altına koyduğunu hatırlattı: “Bildiğiniz üzere dalımız, teminata dâhil olmayan Covid-19 için prim almamasına karşın; özel sıhhat, tamamlayıcı sıhhat ve yabancı sıhhat sigortalılarının tedavi masraflarını karşıladı. Böylelikle, her vakit olduğu üzere bu sıkıntı devirde de sigortalılarımızın yanında olduğumuzu gösterdik.”

TSB Lideri kelamlarını şöyle sürdürdü: “Pandemi riskleri bitmiş değil. Dünya Sıhhat Örgütü, bilhassa ABD ve Avrupa ülkelerindeki hadise sayılarında artış tespit ettiğini açıkladı veözellikle uçak seyahatleri üzere riskin daha yüksek olduğu durumlarda maske takılması davetinde bulundu. Sigorta bölümümüz de her türlü belirsizliğe karşın sigortalılarını destekleyen yaklaşımını sürdürüyor. Covid-19 ile ilgili tedavi sarfiyatları hala şirketlerimiz tarafından karşılanıyor.”
Benli ayrıyeten, artan maliyet yükünün bir kısmının sigorta şirketleri tarafından üstlenildiğini de açıkladı:

“Sağlık sigortaları primlerinin belirlenmesinde tesirli olan en değerli faktörün medikal enflasyon; başka bir deyişle tabip fiyatları ile ilaç, tıbbi materyal fiyatlarındaki artışlar sonucu teşhis, teşhis ve tedavi maliyetlerindeki yükselişler olduğu söylenebilir. Öte yandan, minimum fiyat artışı ve döviz kuru, çalışan fiyatlarını, tıbbi materyal fiyatlarını etkilediğinden primler üzerinde dolaylı tesire sahipler. Buna rağmen, salgın sürecinde de görüldüğü üzere, bölümümüz her durumda sigortalılarına dayanak olmaya devam ediyor ve onların mağdur olmalarını engellemek için artış oranlarından kaynaklanan yükün bir kısmını üstleniyorlar.”

Sigorta dalının çalışmalarının ve fedakârlıklarının büyük bir teveccühle karşılandığını belirten TSB BaşkanıAtilla Benli, sıhhat sigortası eserlerinin sağladığı muhafaza ve garanti konusunda farkındalığın her geçen gün arttığını lisana getirdi. “Vatandaşlarımızın bölümümüze, eserlerimize duyduğu itimat ve belirsizliklere karşı kendisi, sevdikleri için oluşturduğu müdafaa kalkanını güçlendirme eğilimi sayesinde kıymetli sonuçlara ulaşıldı” diyen Benli sıhhat sigortalarına ait aktüel bilgileri de açıkladı.

Buna nazaran; Tamamlayıcı Sıhhat Sigortalı sayısı 2021 yılının 3. çeyreğinde 2,2 milyon iken, 2022 yılı 3. çeyreğinde 3 milyona yükseldi. 2021 yılının 3. çeyreğinde 1,7 milyar lira olan prim üretimi ise 2022 yılı 3. çeyreği prestijiyle 4,3 milyar liraya çıktı. Özel Sıhhat Sigortalı sayısı 2021 yılının 3. çeyreğinde 2,5 milyon iken, 2022 yılı 3. çeyreği prestijiyle 2,6 milyona yükseldi. 2021 yılının 3. çeyreğinde 6,5 milyar lira olan prim üretimi ise 2022 yılı 3. çeyreği prestijiyle 12 milyar liraya çıktı. Tüm bunların yanında sıhhat sigortalarında ödenen tazminat fiyatı 2021 yılı 3. çeyreğinde 5,5 milyar lira iken 2022 yılı 3. çeyreğinde 10,2 milyar lira oldu.

YORUMLAR YAZ