• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1592394,339
  % 1,60
 • BIST 100
  9.374,20
  % 0,29

Türk şirketten Rusya’ya fuar yatırımı

Bünyesinde Nobel Expo Uluslararası Fuarcılık, Nobel Messe, Lebon Dış Ticaret A.Ş, Lebon GmbH, Nobel Media kabilinden arsıulusal ticaret, iletişim araçları ve fuar kombinezon şirketleri mevcut Nobel Şirketler Grubu, Rusya’daki evvel merkezini Nobel Rus O.O.O. adıyla Moskova’da açtıktan sonraları ehemmiyetli ortak anlaşmaya imza attı. Şirketten meydana getirilen açıklamaya göre, Rusya’nın acemi ve çağcıl işporta dallarından bir tanesi bulunan Ekaterinburg’taki Ural Expo Fuar ve Kongre Merkezi ile paydaşlık anlaşması yaparak Türkiye düşüncesince münhasırlık meydan şirket, bünyesindeki Nobel Rus ile bu bölgede çalışkanlık gösterecek. İlk adına Almanya’nın Köln şehrinde Nobel Messe’yi kurarak ülke dışı atılımı eden şirket ikinci ülke dışı merkezini Moskova’da açarak, imzaladığı acemi barışma ile burada ülkenin en ehemmiyetli kombinezon şirketlerinden bir tanesi durumuna geldi.

Konu ile ilişik izah eden emektar gazeteci ve Nobel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Çelik akıbet ortak yılda ülke ortamında 9 arsıulusal fuar açtıktan sonraları Almanya’nın peşi sıra acemi lokasyon adına Rusya’yı seçmelerinin stratejisini anlattı.

Çelik, “Türkiye’deki fuarcılık sektöründe ihracattan uzak, ticarete ulama sağlamayan organizasyonlar dolayısıyla şişman boşluklar var. Nobel adına biz, bu boşlukları ihracata ulama sağlayacak ağırbaşlı arsıulusal organizasyonlar yaparak imla etmek amacıyla kurulduk” dedi.

Erhan Çelik, “Türkiye’de hassaten ecnebi şirketleri değişik tekelleşiyor. Buna rağmen Türk fuar şirketleri ise değişik küçülüyor. Hatta CNR kabilinden yılların şirketleri düşüncesince batkınlık sonucu isteniyor. Hal hakeza olunca eş anlı adına ülke haricinde da yatırım sonucu aldık ve garp düşüncesince şirket merkezi adına Almanya’yı seçtik. Doğu bloku düşüncesince ise Rusya’yı seçtik. Bir ahir lokasyonumuz güneyde açılacak. Johannesburg şu anda en çelimli aday. Ortadoğu ve kâffesi Afrika operasyonlarımızı buradan yapmayı planlıyoruz. Böylece değişik globalleşen ortak fuar firması olma uğrunda ağırbaşlı ortak hamle atmış olacağız” halinde konuştu.

Rusya’da anlaşmaya varılan Ural Expo Fuar sahası kendisince mütekellim Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Şaroğlu ise 2023 senesinde 7 ülke dışı fuar organizasyonu planladıklarını söyledi.

Şaroğlu, “Almanya’da 2, Katar Doha’da 1 fuar organizasyonu takvimimize filhakika almıştık. Ural Expo operasyonundan sonraları doğrudan istem topladık. Bu talepler doğrultusunda 4 kesim belirleyip, Rusya’da fuar gerçekleştirmek neredeyse işe koyulduk. 2023’de 7 ülke dışı kombinezon ile ihracata ağırbaşlı katkılar sunuyor olacağız” halinde konuştu.

Verilen bilgiye göre, Nobel Şirketler Grubu içerisinde mevcut fuar şirketleri ilkin möble edinmek neredeyse ayakkabı-çanta-deri, makine, teknoloji, gayrimenkul, sağlık-güzellik kabilinden dayanıklı aşırı kesim düşüncesince dış satım odaklı arsıulusal organizasyonlar düzenliyor.

iha.com.tr üstündeki istihbarat ekspoze halinde yayınlanmaktadır. Haberin video, foto ve metnine Abone panelinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: IHA

YORUMLAR YAZ