• YARIM ALTIN
  5.381,00
  % -0,27
 • AMERIKAN DOLARI
  27,4489
  % -0,03
 • € EURO
  28,8287
  % 0,01
 • £ POUND
  33,2714
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  3,7587
  % -0,06
 • РУБ RUBLE
  0,2779
  % 0,53
 • BITCOIN/TL
  756636,673
  % -1,25
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Türkiye Müteahhitler Birliği’nden iş makinesi açıklaması: Sağlıklı bilgi akışı sağlanamıyor

Türkiye Müteahhitler Birliği’nden iş makinesi açıklaması: Sağlıklı bilgi akışı sağlanamıyor

OLCAY BÜYÜKTAŞ

Ülkeyi yasa boğan ve 10 ili etkileyen sarsıntının akabinde iş makinelerinin zelzele bölgelerine gitmesi davetinde bulunan Türkiye Müteahhitler Birliği’nden bölgeden bilgi akışının çarçabuk sağlanamadığı, güç bir süreç yaşandığı yorumu geldi.

Bloomberght.com’a konuşan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) TMB Lideri Erdal Eren, hangi bölgelere kaç grubun gittiği, yüklü çalışmaların nelerde ağırlaştığı sorularına ait, “Sağlıklı bir bilgi akışı olamıyor. Yollarda problemler yaşanıyor. Yollar bozulmuş olduğu için birtakım bölgelerde ‘bizden müsaadesiz yola çıkmayın’ deniliyor” bilgisini verdi.

Çıkan takımlarla irtibat kurulmasında zahmet yaşandığını aktaran Eren, “Olay yalnızca makine değil, onu kullanan operatörün de gitmesi gerekiyor. O da farklı lojistik sıkıntılar doğuruyor. Kim nerede kalacak, ne yiyecek, yakıtı nereden alacak soruları karşılık bulamıyor” diye konuştu.

İlk 48 saat çok önemli

TMB, zelzelenin birinci gününde üyelerine mümkün gereksinimler konusunda davette bulunmuştu.

Birlik tarafından yapılan açıklamada, “Bugüne kadar bu cins felaketlerde TMB üyelerinin sergilediği uğraş ve vermiş oldukları ağır dayanak dikkate alındığında, bilhassa zelzelesi yaşayan kentlerimizde yahut yakın bölgelerde faaliyetleri bulunmakta olan üyelerimizin mevcut sarsıntı enkazının kaldırılmasına yönelik çalışmalara takviye vermek üzere öncelikle yetkili mercilerden gelecek taleplere uygun olarak ve yeniden yetkili mercilerle koordineli bir halde makine/ekipman dayanağında bulunmalarının, bu olumsuz tablonun bir an önce ortadan kaldırılmasına katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir” tabirleri yer almıştı.

MÜSİAD’dan yardım

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Kahramanmaraş merkezli şiddetli sarsıntılar sonrası büyük yıkıma uğrayan bölgelere yardım gönderdi.

Derneğin toplumsal medya hesaplarından yapılan açıklamalarda Ankara, Burdur, Sivas, Uşak, Ordu, Batman, Van, Bursa, Kırıkkale, Denizli, Kocaeli başta olmak üzere birçok vilayetten çok sayıda yardım aracı ve iş makinesinin afet bölgesine sevk edildiği belirtildi.

Kalyon’dan ekipman desteği

Kalyon Holding de Hasan Kalyoncu Üniversitesi yerleşkesinin barınma ve öbür imkânlarını Gaziantepli hemşehrilerinin kullanımına açtıklarını ve öteki yandan, enkazdan kurtarma çalışmalarına takviye vermek üzere bölgemizdeki 82 kamyon, 22 TIR, 10 vinç, 40 ekskavatör, 7 telehander teleskobik forklift, 34 loder, 28 tonluk yakıt tankeri, 9 ışık kulesi, 13 babcot, 256 operatör, mühendisler ile çok sayıda sürücü ve uzman çalışanı seferber ettiğini duyurdu.

Açıklamada, şantiyelerden iş makineleri ile İGA’dan Acil Kurtarma Grubu’nun de bölgeye intikal ettiği belirtildi.

YORUMLAR YAZ