• YARIM ALTIN
  6.911,00
  % -0,70
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1260
  % 0,27
 • € EURO
  33,8279
  % 0,57
 • £ POUND
  39,5417
  % 0,42
 • ¥ YUAN
  4,3251
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3381
  % 1,29
 • BITCOIN/TL
  1590022,156
  % -0,10
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Türkiye’nin savunma gücü sergileniyor

876 şirketi ve 24 üniversitesiyle Avrupa’nın en şişman uran kümelenmesi bulunan SAHA İstanbul’un düzenlemiş bulunduğu SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı, kapılarını açtı. 25 – 26 – 27 Ekim’de Uluslararası ve Türkiye’den profesyonellerin görüşme edebileceği fuar, elden 28 Ekim’de çecik bariz olacak. SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı ilkin ASELSAN, BAYKAR, ROKETSAN, TUSAŞ edinmek kabilinden Türkiye’nin gururu bulunan en yeni silahları ve teknolojileri önceki defa evren Savunma uran pazarına sunacak. Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayinin öncüleri bulunan ve asliye taşlarını gerçekleştiren evcil markalar en yeni projelerini ve şaşırtı ürünleri önceki defa bu sektörün profesyonelleri ile buluştururken, evcil savunma uran SAHA EXPO’nun kuvvetiyle arsıulusal anlaşmalar, B2B görüşmeler ve projelerini tanıtma, lokma etme olanağına cemaat oluyorlar.

ROKETSAN ehemmiyetli ürünleriyle fuarda

Fuara evcil ve ecnebi iştirakçilerin dip uyanıklık gösterdiğini kail ROKETSAN Genel Müdürü Murat İkinci, ”SAHA Expo savunma ve havacılık dair Türkiye’nin en önde mevrut fuarı olmaya aday. Buraya 57’den ortak tomar ülkenin paydaşlık göstermesi SAHA Expo’nun aşırı değerli ortak noktaya geldiğinin göstergesidir. Bizle de bulunan ürünlerimizle fuarda toprak alıyoruz. Yabancı alıcılarla anlaşmalar sağlayıp tercih ettiğimiz ürünleri ihraç etmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Sergiledikleri mahsulat kendisince da bilim sağlayan İkinci, ”ROKETSAN; ilerleyiş füzeleri, balistik füzeler ve İHA’lar düşüncesince oluşturmuş bulunduğu kurnaz cephanelerle ait ürünlerini sergiliyor. Bunlara arsıulusal pazarda dip ortak uyanıklık var. Bu merakı neticeye dönüştürmek, bu fuarda da değerli ortak halde ürünlerimizi ekspozisyon olanağı hatırlamak istiyoruz. Burada ROKETSAN ürünlerinin çoğunu sergiliyoruz. Buraya gelenler ATMACA ve Çakır füzelerimizi de görebilirler. ROKETSAN’ın uygulayım bilimi içeren ast birimlerini de görebilirler. Ziyaretçilerimiz burada ROKETSAN’ın gök çalışmalarıyla ait ayrıntılı bilgiye ulaşabilecekler” sanarak konuştu.

Uygulanan müeyyide ve engellemeler kararında ROKETSAN’da yerlilik oranın arttığını tamlayan ikinci “Yerli ve ulusal çözümlere ağırbaşlılık veriyoruz. ROKETSAN’da bu kantite aşırı yüksek. ROKETSAN herhangi ortak ne koşulda olursa olsun, zat olanaklarıyla üretime bitmeme edebilecek kabiliyette” dedi.

Akıncı’ya dip ilgi

SAHA EXPO’da Baykar standında bulunan insansız iklim araçları iştirakçilerin beğenisini çekiyor. Stantta bulunan SİHA Akıncı kendisince bilim sağlayan Bayraktar Akıncı ve Bayraktar TB2 Pilot Eğitmeni Elif Ergin, ‘’Akıncı 20 m. taraf açıklığına sahip, kısaca 12 m. uzunluğu var, 6 titrem kalkış ağırlığına sahip. 1,5 titrem cephane transfer kapasitesine sahip. Yaklaşık 40 bin ödeşme irtifaya çıkıyor. 24 sayaç havada kalma süresi var” dedi.

Akıncı’nın kullanması ile ait eğitimleri verdiklerini kaydeden Ergin, ”Yakın sürede Çorlu Akıncı pervaz ve pedagoji bilimi merkezimizde 6’ıncı devre Akıncı eğitimi kapsamında Azerbaycan, Türkiye ve Pakistan kursiyerlerimizin eğitimlerini tamamlayarak yetkilendirilmiş ettik. Toplamda 110 kursiyerimiz yetkilendirilmiş oldu” ifadelerini kullandı.

BAYKAR çeşidinden imal edilen Kızılelma ve TB2 Bayraktar ile ait de mütekellim Ergin, ”Kızılelma’nın strüktürel bütünleşme süreçleri tamamlandı, testlerimiz bitmeme ediyor. 2023’ün önceki aylarında önceki uçuşunu yapmayı planlıyoruz. TB2’de yenilenmeye ve geliştirilmeye bitmeme ediyor” sanarak konuştu.

STM Genel Müdürü hür Güleryüz ise ”Alt müteahhit şirketler ile işbirliğimizi ihya emekleri yapıyoruz. Askeri ve denizcilik dalında görüştüğümüz değişik ülkelerden şirketler var. Buradaki elçi devletler ile ayrıntılı toplantılar yapıyoruz. Fuarda Türkiye’deki savunma ve havacılık dalında fariza edebilecek ekosistemdeki eksiksiz şirketlerin ortak araya geldiği iyi ortak düz var. STM şekilde insansız denizaltını ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Dünyada zat denizaltısını tasarlayan 5-6 diyar var, Türkiye’de bunlardan biri. Bunları yükseltmek yerine Ar-Ge çalışmalarımızı sürdürüyoruz” biçiminde konuştu.

Ali Canberk Özbuğutu – Murat Ergin – Muhammed Fırat Aksoy

 

iha.com.tr üstündeki duyum ekspoze biçiminde yayınlanmaktadır. Haberin video, foto ve metnine Abone panelinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: IHA

YORUMLAR YAZ