• YARIM ALTIN
  4.031,00
  % 0,97
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1290
  % 0,15
 • € EURO
  20,7394
  % 0,53
 • £ POUND
  23,6153
  % 0,47
 • ¥ YUAN
  2,7833
  % 0,32
 • РУБ RUBLE
  0,2489
  % -0,21
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Ünlü analist kriptodaki düşüşü gerilim testi olarak yorumluyor

Ünlü analist kriptodaki düşüşü gerilim testi olarak yorumluyor

Investing.com – Kripto para piyasaları, 2023 yılına müspet bir görünümle başladıktan sonra birinci çeyrek sonuna gerçek rüzgar aksine döndü.

Yılın birinci ayındaki yükseliş ivmesi, Şubat ayında yerini yatay görünüme bıraktıktan sonra Mart ayında kripto piyasalarına yönelik olumsuz haberlerin arka arda gelmesiyle kripto para piyasası genelinde süratli bir düşüş eğilimi başladı.

Bitcoin, bugün 20.000 dolarlık ruhsal hududunun altına sarktı ve böylelikle Şubat ayı ortasında görülen 25.250 dolardaki 2023 yılı tepesinden an prestijiyle 19.650 dolar fiyatıyla %22 paha kaybetti. Bitcoin’de bu hafta düşüş %10’u aşarken bu hafta Silvergate’in tasfiye kararıyla hızlanan geri çekilmeyle kripto paralar, FTX çöküşünün akabinde en makus haftalık performansını sergiliyor.

Twitter üzerinde yaptığı tahlillerle bilinen Michael van de Poppe, kripto piyasasındaki son gelişmeleri kıymetlendirdi. Poppe, Twitter üzerinden paylaştığı yorumunda Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların tüm olumsuz haberlerin üst üste gelmesiyle değerli bir gerilim testinden geçtiğini düşünüyor.

Kripto piyasalarına yönelik baskılar, ABD kaynaklı düzenleyiciler ve bankacılık sorunu olarak baş gösterirken Michael van de Poppe, yatırımcıların vakitle hükümetlerden ve bankacılık bölümünden gelen baskılara reaksiyon göstereceği ve kripto piyasalarını daha fazla benimseyeceklerini sav etti.

Michael van de Poppe’nin görüşüne yapılan yorumlar ortasında birçok kişi bu fikri kabul ederken klâsik bankacılık dayanağı olmadan kripto piyasalarına fon transferinin zorlaşacağı ve bunun da sanayinin benimsenmesini zorlaştıracağını düşünenler de vardı.

Diğer yandan altın yatırımcısı olarak bilinen ve sıkı bir kripto para eleştirmeni olan Peter Schiff, son kripto para düşüşüyle ilgili yorum yapmakta gecikmedi.

Schiff, kripto paralar nitekim gelecekse, önde gelen kripto bankası Silvergate neden mazi oldu diye sordu. Blockchain şirketleriyle ilgili iflas dalgasının yakın olduğunu düşünen Peter Schiff, kripto paralarda çöküş yaşanacağını ve kripto kışının buzul çağına döneceğini argüman etti.

Yazar: Günay Caymaz

YORUMLAR YAZ