• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1592394,607
  % 1,60
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Visa CEO’su, alternatif para ünitelerinin geleceğine sıcak bakıyor

Visa CEO’su, alternatif para ünitelerinin geleceğine sıcak bakıyor

Visa’nın eski CEO’su Al Kelly, Salı günkü Visa yıllık toplantısında hissedarlara yaptığı açıklamada, Visa’nın son birkaç yıldır kripto para sularına ayak bastığını lakin “kripto kışı” olarak isimlendirilen dal genelindeki serpintinin şirket üzerinde çok az tesiri olduğunu söyledi.

Kripto dünyası iflaslar ve FTX’teki dolandırıcılık tezleriyle sarsıldı. Tekrar de Bitcoin bu yıl bir ölçü toparlanma yaşadı ve yıla 16.500 dolar civarında başladıktan sonra Salı günü 23.000 dolardan süreç gördü. Bitcoin, 2022 yılında bedelinin neredeyse üçte ikisini kaybetmişti.

Kelly yatırımcılara yatırımcılara yaptığı açıklamada “Kripto alanı, geçen yıl bir dizi önemli başarısızlıkla manşetlerde yer aldı. Bu başarısızlıklardan ötürü rastgele bir kredi kaybımız olmadı. Ödeme ekosistemine yatırım yapmak istediğimiz için kripto fonlarına ve şirketlerine kıymetsiz ölçüde yatırım yaptık.” dedi.

Kelly, bununla birlikte, kriptonun Visa evrenindeki rolünün daha da büyüyeceğini belirtti.

Küresel olarak kripto şirketleriyle çeşitli iştirakleri bulunan Visa, Visa kartlarıyla kripto para üniteleri ve NFT’ler satın alabilmenin yanı sıra kripto yahut sabit paraları, Visa’yı kabul eden dünya çapındaki 100 milyondan fazla işyerinde harcanabilecek fiat para ünitesine dönüştürmek için Visa kartlarını kullanma hünerini destekliyor.

Kelly, “Yaptığımız her şeyde, Visa’nın ödeme sisteminin ve ödeme sisteminin bütünlüğünün ve elbette inanç manasına gelen markamızın prestijinin korunmasına son derece odaklandığımızı lütfen bilin.” diye belirtti.

Kelly’nin yorumları, CEO olarak liderlik edeceği Visa’nın son yıllık toplantısında geldi. 1 Şubat’ta Visa Lideri Ryan McInerney CEO olacak ve Kelly icra konseyi başkanlığı misyonunu üstlenecek.

“Kendisi ödeme işinde gerçek bir uzman. Dünyanın dört bir yanındaki müşterilerimiz tarafından çok uygun tanınıyor ve meslektaşları tarafından büyük hürmet görüyor.” diyor Kelly McInerney için.

Visa, fintech (finansal teknoloji) ekosisteminde ortak, yatırımcı ya da direkt satın alıcı olarak giderek büyüyen bir rol oynuyor.

McInerney, 2021 yılında Business Times’a verdiği bir röportajda, “Gezegendeki insanların birçoklarına ulaşan tek ölçekli, global, lokal ve hudut ötesi para hareketi ağını işletiyoruz.” demişti.

Büyük şirketler, San Francisco’daki merkezlerini eyalet dışına taşırken McInerney de şirketin merkezini San Francisco’da tutma konusundaki kararlılığını açıkça tabir etti ve Mission Rock’ta yeni bir merkez inşa ediliyor.

Bu makale birinci olarak Paranfil üzerinde yayımlanmıştır.

YORUMLAR YAZ