• YARIM ALTIN
  4.035,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1906
  % 0,04
 • € EURO
  20,8128
  % -0,70
 • £ POUND
  23,7803
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  2,7919
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2465
  % -0,93
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Yapı Kredi:  ‘ Fed faiz patikası için şu anda yorum yapmak mümkün değil’

Yapı Kredi:  ‘ Fed faiz patikası için şu anda yorum yapmak mümkün değil’


Avrupa merkez bankası ECB dün siyaset faizini 50 bp artırdı. Birkaç noktaya dikkat çekmek istiyoruz. Birincisi, son olaylardan dolayı sanki daha az faiz artışı olabilir mi beklentisi karşılık bulmadı. İkincisi, üyeler ortasında fikir ayrılığı oluştu. Artış kararı oy birliği ile olmadı Son olarak banka 50 bp yaptı lakin gelecekle ilgili net konuşmaktan kaçındı. Üstteki cümle lider Lagarde’a ilişkin. Lider enflasyonla gayrette kararlılıklarını yineledi. Piyasalarda bir tansiyon olduğunu lisana getirdi. Faiz patikası duruma nazaran şekilleneceği iletisini verdi.

Bu çerçevede gözler haftaya FED’de olacak. Bankanın 25 bp faiz artışı yapması bekleniyor. Faiz artış beklentisi 50 bp idi. Son gelişmelerden dolayı düştü. Bakalım FED son gelişmelerden dolayı ne düşünüyor, nasıl bir yönlendirme yapacak. Çarşamba akşam ortaya çıkacak.

Gelelim ECB’yi kararsız bırakan bankacılık kesimi problemine. Sorunun çapı, büyüklüğü muhakkak değil. Dün ABD’de bir bankanın daha sorun yaşadığı ortaya çıktı. 6 büyük banka 30 milyar Usd fonlama sağlayarak  (sorunlu bankada 120 günlük mevduat yaparak) takviye sağladı. Takviye sağlanması uygun. Lakin tıpkı vakitte sıkıntılı banka listesine bir banka daha eklendi. Bardağın boş tarafı bu. Bizce kritik tarafı da bu. Öteki bankalarda sorun var mı? Varsa nakdî karşılığı nedir? Bu soruların karşılığı net değil. Coğrafya bağımsız sorunun çapı anlaşılmaya çalışılıyor.

Bankacılık bölümündeki sorun tıpkı vakitte mudileri de tetikliyor. Örneğin ABD’de dün sorun yaşayan banka bölgesel bir banka idi. Öteki bölgesel bankalardan çıkışlar olduğu belirtiliyor. Sıkıntılı bankanın meselesini çözmek tüm sıkıntıları çözemiyor. Sistematik risk canlı olmayı sürdürüyor.

Dün risk iştahı olumlu oldu. ABD’de problemli bankaya des tek sağlanması moral verdi. Paylar bariz primlendi. ABD borsalarında yüzde 1-2,5 ortasında yükseliş oldu. Avrupa borsaları da benzeri seyir izledi; yüzde 1-2 çıkarla seans bitti.

Bu sabah globalde risk iştahı karışık. ABD vadelileri kararsız, yatay. Asya’da hava âlâ. Hong Kong yüzde 2’ye yakın, Çin yüzde 1,5, Japonya yüzde 1’e yakın alıcılı. ABD 10 yıllık tahvil faizi 3,57%, Dolar Endeksi 104,1, ons altın 1.928Usd civarında süreç görüyor.

Lokal tarafta borsa 2,1% civarında yükseldi. TL Tahviller yatay kapandı. Eurobond fiyatları besbelli arttı. TL ise günü yatay tamamladı (geniş fotoğrafta TL’nin çok ölçülü süratte paha kaybı kelam konusu).

Usd/TL’de güne başlarken  

Hareketli günler yaşanıyor. ABD’de bölgesel bir bankanın güç durumdan çıkması için ülkedeki büyük 6 banka 30 milyar Usd mevduat yatırdılar. Problemli banka listesine yeni bir banka daha eklendi. Listenin uzaması mümkün görünüyor.

Avrupa merkez bankası ECB, faizi 50 bp artırdı. Son gelişmelerden ötürü daha düşük artış da yapabilir beklentisi vardı. Banka sinyal verdiğini yaptı. Lider ise gelecekteki adımlarla ilgili net bir fotoğraf çizmekten kaçındı.

Özetle globalde bankacılık bölümü yakından takip ediliyor. Öbür yandan makro datalar izleniyor. Sistematik risk konusu ufkun daralmasına yol açıyor.

Seçime az bir müddet kaldı. Haber akışı yatırımcılar açısından değer arz ediyor. Bilhassa ekonomik siyasetlerin seçim sonrası nasıl olacağı merak konusu.

Kur ölçülü bir formda yükselişini sürdürüyor. 19 düzeyine gelindi. Bu sabah 19,00 civarında süreç görüyor. Aşağıda 18,95 ve 18,93; üstte 19,05 ve 19,09 gün içi öne çıkan teknik düzeyler.

Bu rapor, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. Varlık İdaresi Satış Kısmı tarafından, Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. Satış Grubu ile Yapı Kredi Bankası A.Ş. müşterileri için hazırlanmıştır.

YORUMLAR YAZ