• YARIM ALTIN
  3.989,00
  % 0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  19,0531
  % 0,03
 • € EURO
  20,7861
  % 0,28
 • £ POUND
  23,4721
  % 0,14
 • ¥ YUAN
  2,7695
  % 0,06
 • РУБ RUBLE
  0,2477
  % 0,16
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Yellen: Batan bankaları kurtarmayacağız

Yellen: Batan bankaları kurtarmayacağız

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) kurtarılmayacağını fakat mevduat sahiplerini korumak için çalıştıklarını tabir etti.

Bakan Yellen, CBS televizyonuna verdiği röportajda, SVB etrafındaki gelişmeler ve ABD bankacılık sistemindeki tasalara ait değerlendirmelerde bulundu.

Amerikan bankacılık sisteminin inançlı ve düzgün sermayelendirilmiş olduğunu belirten Yellen, yaşanan durumu ele almak için uygun siyasetleri tasarlamak üzere tüm hafta sonu bankacılık düzenleyicileriyle çalıştığını aktardı.

Yellen, bir bankada yaşanan kahırların sağlam olan öbür bankalara yayılmamasından emin olmak istediklerini kaydetti.

Durumun kesimi korumak için banka kurtarma paketlerine yol açan yaklaşık 15 yıl evvelki finansal krizden çok farklı olduğunu vurgulayan Yellen, “Bunu (Kurtarma paketi) bir daha yapmayacağız. Lakin mevduat sahipleri konusunda telaşlıyız ve onların gereksinimlerini karşılamaya odaklandık” sözünü kullandı.

2008’den bu yana en büyük iflas

Kaliforniya merkezli SVB’nin, 21 milyar dolarlık tahvil konumunu yaklaşık 1,8 milyar dolar ziyanla kapatması ve 2 milyar doların üzerinde sermaye artırımına gideceğini duyurması sonrası geçen hafta, pay fiyatı yüzde 60’ın üzerinde paha kaybetmişti.

Bazı teşebbüs sermayesi yatırımcılarının şirketlere paralarını bankadan çekmelerini tavsiye etmesi sonrası bankanın kayıplarının sürmesiyle süreçleri askıya alınmıştı.

ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC), 10 Mart’ta piyasalarda düşüşe neden olan SVB’ye kayyum atandığını bildirmişti. FDIC’den yapılan açıklamada, SVB’nin bu yıl iflasa uğrayan birinci FDIC sigortalı kurum olduğu kaydedilmişti.

SVB’nin iflası, 2008 global finansal krizinden bu yana ABD’de kayıtlara geçen en büyük banka iflaslarından biri olmuştu. Bu tipten en büyük iflas, 2008’deki kriz sırasında Washington Mutual tarafından yaşanmıştı.

ABD’nin 16. büyük bankası olan SVB, teknoloji sanayisi bankacılığında uzmanlaşmıştı.

YORUMLAR YAZ