• YARIM ALTIN
  8.515,00
  % 0,23
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5071
  % 0,17
 • € EURO
  34,8267
  % 0,27
 • £ POUND
  40,7017
  % 0,59
 • ¥ YUAN
  4,4915
  % 0,25
 • РУБ RUBLE
  0,3459
  % 0,45
 • BITCOIN/TL
  2004638,217
  % -2,28
 • BIST 100
  9.551,12
  % 0,22

Yerli Kripto Para Borsalarının En Çok Kazandıran Coinleri Ocak 2023

Yerli Kripto Para Borsalarının En Çok Kazandıran Coinleri Ocak 2023

Yerli kripto para borsaları son 30 günde hayli hareketli bir seyir izledi. Bu süreçte Aptos ve Keep Network yüzde 200’ün üzerinde artış kaydetti. Yerli borsaların en çok kazandıran coinleri bilhassa Türk kullanıcılar tarafından hayli dikkat çekiyor.

Türkiye, kripto para süreci yapan ülkeler ortasında dünyada birinci 10’da yer alırken, yerli borsalar Türk yatırımcılar tarafından bilhassa kullanımı kolay ve pratik görüldüğü için tercih edilmektedir. Türkiye’de yerli kripto para borsaları ortasında BtcTurk, Paribu üzere borsalar bulunmaktadır. Türk Lirası yahut başka para üniteleri ile kripto paraların alınıp satılabildiği platformlar ortasında yer alan bu borsalar, yerleşik olarak kurulmuştur ve hizmet vermektedir.

Türk Kripto Borsalarında En Çok Kazandıran 6 Coin

Kripto para piyasasının daima değişkenlik göstermesi yatırımcıların başını karıştırıyor. 2022’den bu yana süregelen ayı piyasasında çok büyük paralar kazananlar olduğu üzere kaybedenlerin sayısı da hayli fazla. Bilhassa 2022 yılı ile birlikte yükselmesi beklenen piyasa bir türlü istenen çıkışı yakalayamadı.

Çoğu kripto para ünitesi geçtiğimiz yıl içerisinde yatırımcısına kaybettirmiş durumda. Fakat son 1 ay içerisinde yatırımcısının yüzünü güldüren kripto paralar da mevcut.

İşte son 30 günde yerli borsaların en çok kazandıran 6 coin’i…

1. Aptos (APT)

Aptos, Layer-1 üzerinde geliştirilmiş ölçeklenebilir, düşük maliyetli ve güncellenebilir bir blockchaindir. Aptos blockchain, süreçleri süratli ve inançlı formda tamamlamak emeliyle Move lisanını kendine entegre etmiştir. Move lisanında yazılmış olan akıllı kontratların resmi doğrulayıcısı olan Move kanıtlayıcısı, mukavelelerin değişmez kuralları ve hareketleri için ek müdafaa standartları sağlamaktadır. Bu sayede geliştiriciler, yazılımlarını makus niyetli kişi ve kurumlardan daha güzel koruyabilmektedir.

12 Ekim 2022’de yayına alınan Aptos’un Aptos coin’i 1 milyar adet arz ile piyasaya sürülmüştür. Bu arzın yüzde 51,02’si topluluğa, yüzde 19’u ana iştirakçilere, yüzde 16,50’si vakfa ve yüzde 13,48’i ise yatırımcılara ayrılmıştır. 1 milyarlık arza ise 2027 yılının sonlarında ulaşılması iddia edilirken 2032 prestijiyle arzın 1.5 milyar adeti geçeceği düşünülmektedir. Mevcut durumda dolanımda 160 milyon APT coin arzı mevcuttur.

Öte yandan Ekim 2022’de merakla beklenen Aptos listelemesi birçok borsada gerçekleşti. Listelemenin akabinde kullanıcılara gönderilen yüksek ölçüde airdrop, fiyat üzerinde satış baskısı yarattı. Toplamda 20.076.150 APT airdrop yoluyla 110.235 iştirakçiye gönderildi. Kıymetli ölçüde airdrop elde eden kullanıcıların bir kısmı muhtemelen ayı piyasasının da tesiriyle ellerindeki coinleri satma yoluna gitti. Bu satışlar APT fiyatı üzerinde önemli baskılar yaratırken ani düşüşlere neden oldu.

APT coin en yüksek fiyatı yani ATH düzeyi 22 Ocak 2023’te 14,47 USD olarak kaydedilmiştir. APT coin en düşük ATL fiyatı ise 29 Aralık 2022 tarihinde 3,08 USD’dir.

Aptos yüzde 200’ün üzerinde yükseliş kaydederek son 1 ayın en çok kazandıran coinleri ortasında yer almaktadır. Yerli kripto para borsaları içerisinde ise Paribuve BtcTurk’te süreç görmektedir.

APT coin aktüel fiyatı şu biçimdedir:

Aptos (APT)

14.02 $

2. Keep Network (KEEP)

Keep Network, özel dataları genel blok zincirinde depolamak ve şifrelemek için oluşturulmuş bir ağdır. Keep Network, keep olarak bilinen özel bilgiler için off-chain bilgi kapsayıcılarından oluşurken, KEEP work tokenını büsbütün müsaadesiz olmasını sağlamaktadır. Bu ağ, blok zincirinin benimsenmesini engelleyen ana sorunu çözmektedir. Ana sorun ise halka açık blok zincirleriyle ilgili bilgiler herkese açık olmasıyla bilinmektedir. Keep Network ile geliştiriciler büsbütün merkezi olmayan uygulamalar oluşturabilmektedirler.

Keep Network sirkülasyondaki arzı 550 milyon adettir. 15 Mayıs 2020’de KEEP coin en yüksek 6,10 doları görmüştür. KEEP coin en düşük ATL fiyatı ise 30 Aralık 2022 tarihinde 0,070 dolar olarak kaydedilmiştir.

KEEP coin yerli borsalar ortasında çoğunlukla Paribu üzerinden süreç görmektedir. Onun dışında ise Coinbase Exchange, Kraken, DigiFinex, Gate.io üzere borsalarda yer almaktadır.

Keep Network yeni fiyatı şu haldedir:

Keep Network (KEEP)

0.254620 $

3. Gala Games (GALA)

Gala Games, blockchain oyunlarından oluşan ve ekosistem oluşturmayı amaçlayan bir GameFi platformudur. Gala Games tek bir oyun değil, daha çok eğlenceyi amaçlayan ve art planda blockchain olan bir dizi farklı oyun sunar.

Oyuncuların blockchain oyunları oynayabileceği ve oyun içi NFT varlıklarını alıp satabileceği bir platformdur. Oyuncular ayrıyeten hangi oyunun geliştirilmesi gerektiğini yahut oylama yoluyla fon sağlanması gerektiğine karar verebilirler. Gala Games’in mahallî tokeni GALA Token, NFT’leri satın almak ve süreçleri kolaylaştırmak için ağ içinde bir yardımcı program tokeni olarak kullanılır.

Dolaşımda 7.5 milyar GALA arzı mevcutken, toplam GALA arzı ise 39 milyar adettir. GALA coin en yüksek ATH fiyatı 26 Kasım 2021 tarihinde 0,82 USD olarak kaydedilmiştir. GALA en düşük ATL düzeyi 28 Aralık 2020’de 0,0001 USD’dir.

Gala Games Türk borsaları ortasında en çok Paribu ve BtcTurk üzerinde süreç görmektedir.

GALA coin yeni fiyatı şu biçimdedir:

GALA (GALA)

0.047749 $

4. Fetch.ai (FET)

Fetch.ai (FET), dünyayı değiştirmeyi hedefleyen inovatif bir projedir. Toplu öğrenmeyi sağlamak için IoT (Internet of Things) aygıtlarını ve algoritmaları birbirine bağlayan yenilikçi bir platformdur.

FET token, Fetch.ai ağındaki alım-satım aracıdır ve AEA’ların birbirleriyle süreç yapmasına, FET token’larının hizmetler ve datalar yahut başka eserler için takas etmesine imkan tanır. Bu, makineler ortası süreçlere meselesiz bir halde müsaade verir. FET, başlangıçta bir ERC-20 token’ı iken daha sonrası için takım FET’in kendi ağında faaliyetlerine devam etmesini planlamaktadır.

Fetch.ai arzı 1 milyar adettir. FET coin en yüksek ATH fiyatı 8 Eylül 2021’de 1,17 USD’dir. FET en düşük ATL fiyatı ise 13 Mart 2020 tarihinde 0,008 USD olarak görülmüştür.

FET yerli borsalar ortasında sıklıkla BtcTurk ve Paribu’da süreç görmektedir. Bunlar dışında ise Binance, Kraken, KuCoin, Gate.io, Gemini üzere borsalarda yer almaktadır.

Fetch.ai şimdiki fiyatı şu biçimdedir:

Fetch.ai (FET)

0.265522 $

5. Audius (AUDIO)

Audius, blokzincir ile çalışan Ethereum tabanlı, toplumsal medya özelliklerini içeren bir müzik yayın uygulamasıdır. Müzik sanayisinde ihtilal yaratmayı amaçlayan Audius, Spotify ve SoundCloud üzere uygulamaları hedeflemektedir. Audius, müzisyenlerin, yapıtlarını uygulamada yayınlamalarına ve dinleyicilerle direkt etkileşim kurmalarına imkan tanımaktadır.

Audius’un lokal kripto para ünitesi AUDIO Coin’dir. AUDIO Coin sahibi kullanıcılar, stake ile pasif gelir elde edebilmektedir. Ayrıyeten kullanıcılar, token stake ettiklerinde farklı özelliklerden de yararlanabilmektedir. Örnek verilecek olursa, NFT koleksiyonların sergilenmesi, yararlanılabilen özelliklerden biridir.

Dolaşımda 940 milyon adet Audius arzı mevcuttur. 27 Mart 2021’de AUDIO en yüksek 4,95 doları görmüştür. AUDIO en düşük fiyatı yani ATL düzeyi ise 23 Ekim 2020 tarihinde 0,043 USD’dir.

Audius yerli borsalar ortasında tanınan olarak Paribu ve BtcTurk’te süreç görürken; Binance, KuCoin, Bitstamp, Kraken, Huobi, Bitget üzere borsalarda da yer almaktadır.

AUDIO coin aktüel fiyatı şu biçimdedir:

Audius (AUDIO)

0.267795 $

6. NuCypher (NU)

NuCypher, blockchain mimarisi için “gizli yönetim” hizmetleri sağlamak hedefiyle Ethereum ağına bağlı bir genel blokzincirleri şifreleme hizmetidir.

ERC-20 standardında oluşturulan NU coin ise merkeziyetsiz finans süreçlerinde kullanılmaktadır. Ayrıyeten stake edilebilen bir kripto para ünitesidir. Staking süreçleri ile kullanıcılar pasif gelir elde edebilmektedir. NuFHE kitaplığına sahip olan NuyCypher, son derece inançlı hesapların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. NuCypher yalnızca data kapalılığı ile ilgili değil, inanca dayalı olmayan data kapalılığı ile de ilgilidir.

Dolaşımda 1,3 milyar NU coin arzı mevcutken, toplamda ise 3,8 mlyar adet NU coin arzı vardır. NuCypher en yüksek ATH fiyatı 15 Ekim 2021 tarihinde 2,61 USD olarak kaydedilmiştir. NU coin en düşük fiyatı yani ATL’si 27 Kasım 2020’de 0,06 USD’dir.

NU coin’in yer aldığı borsalar ortasında BtcTurk dışında Bitget, Coinbase Exchange, Upbit üzere kripto para borsaları da yer almaktadır.

NuCypher yeni fiyatı şu haldedir:

NuCypher (NU)

0.194099 $

Veriler ve kripto varlıklar yerli kripto para süreç platformlarının son 30 günde en çok yükseliş kaydedenlerini içermektedir. Daha fazla bilgi için süreç yaptığınız kripto para borsalarını denetim edebilirsiniz.

YORUMLAR YAZ