• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2079060,721
  % -5,02
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Yeşil hidrojen düşüncesince 73 bilyon dolarlık toy envestisman taahhüdü verildi

İstanbul

Londra merkezli mali akıl kuruluşu Carbon Tracker’ın “Temiz Hidrojenin Enerji Dönüşümündeki Yeri” başlıklı tutanağına göre, yükselen taş yağı lambası yağı tutarları müstehase kaynaklı hidrojenin seviyelendirilmiş erke maliyetinde müşterek sıçramaya hastalık olurken, bu gidişat yeşil hidrojene envestisman planlarının hızlandırılmasını sağladı.

Savaşın başlangıcından itibaren tabii taş yağı lambası yağı tutarları arsıulusal piyasalarda yüzdelik 70 arttı ve bu çoğalma müstehase yakıtlardan imal edilen hidrojen maliyetlerini de yükselttiği düşüncesince yatırımcılar hâlâ ehven ve bembeyaz kaynaklara yöneldi.

Doğal taş yağı lambası yağı fiyatlarındaki çoğalma ve sunma kısıtları dolayısıyla 2030’a denli 100 bilyon dolarlık gazdan hidrojen üreten varlığın ruhsuz kalabileceği öngörülürken, bu durumun en çok Avrupa ve Asya’daki varlıkları etkilemesi bekleniyor.

Yeşil hidrojende kilo istihsal maliyeti 2 doların dibine inecek

Avrupa’da müstehase yakıtlardan hidrojen istihsal maliyetlerinin çelimsiz vadede yüzdelik 50 artışla kilo başına 7,6 dolara, Asya’da 6,4 dolara ulaşabileceği hesaplanıyor.

Yeşil hidrojende ise istihsal maliyetleri yerlere ilişkin kendisine kilo başına 3,8 ile 5,8 dolar ortada ayrım gösteriyor.

Yeşil hidrojen üretiminde maliyetin kilo başına 2 doların dibine düşmesi bekleniyor. Bu gidişat ve yatırımcıların seçenek arayışları Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlangıcından buyana da yeşil hidrojende 73 bilyon dolarlık envestisman sonucu alınmasını sağladı.

Almanya, Fas ve Amerika toy envestisman kararlarının alındığı 25 memleket ortada bulunuyor. Öte yandan, Güney Afrika, Fas ve Şili’nin 2050’ye denli yeşil hidrojen üretiminde bilgili pazarlar kendisine öne çıkması bekleniyor.

Yeşil hidrojen yüzdelik 100 mekân dostu değil

Raporda, yeşil hidrojen üretiminin çok bembeyaz su tüketimine hastalık olması dolayısıyla yüzdelik 100 mekân dostu olmadığına ayraç edildi.

Carbon Tracker Kıdemli Temiz Teknoloji Analisti ve raporun giriş yazarı Kofi Mbuk, AA muhabirine meydana getirdiği değerlendirmede, yeşil hidrojenin hava değişikliğiyle mücadelede kesin kullanılmamış çıkarma hedeflerine iktiran etmek düşüncesince belirgin yararları bulunduğunu belirterek, “Buna karşın yeşil hidrojen üretimi sürecinde çok bembeyaz su tüketimi ve erke kaybı olması çözülmesi müstelzim enine boyuna eleştiri konular. Bu mesail çözülmeden yeşil hidrojenin sürdürülebilir olması katı cins değil zira bembeyaz suya muvasala filhakika dünyanın nice branşında enine boyuna zor. Yeşil hidrojen fakat karbonsuzlaşmak düşüncesince B planı kullanılmamış birtakım sektörlerde kullanılabilir.” dedi.

Mbuk, şu anda yatırımcıların “bilgi eksikliği” dolayısıyla yeşil hidrojene hamle ettiğini dile getirerek, yeşil hidrojenin pil maliyetleri kazançlı bir duruma gelene denli intikal teknolojisi kendisine kullanılabileceğini anlatım etti.

Kaynak: AA

YORUMLAR YAZ