• YARIM ALTIN
  6.912,00
  % 0,27
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1204
  % 0,25
 • € EURO
  33,8054
  % 0,49
 • £ POUND
  39,5429
  % 0,42
 • ¥ YUAN
  4,3245
  % 0,19
 • РУБ RUBLE
  0,3366
  % 0,92
 • BITCOIN/TL
  1587741,554
  % -0,27
 • BIST 100
  9.341,35
  % -0,35

Yurt dışından talebi küsurat ejder meyvesinin istihsal endüstrisi da artacak

Antalya

Elverişli iklimi ve doğurgan toprakları ile Alanya’da sınama dikimi meydana getirilen ejder meyvesi bahçelerinden faziletli rekoltenin birlikte birinci sınıf verim elde edildi. Halen hudutlu sayıda ihraç edilmeye başlanan ejder meyvesinden müspet devir alınması, bu ürünün henüz serbest bölgelerde yetiştirilmesi hedefini ortaya koydu.

Alanya Ziraat Odası Başkanı Tahir Göktepe, AA muhabirine, ilçede çiftçinin anlaşma deposu durumuna mevrut tropik meyvelerin ehemmiyetli birlikte dış satım potansiyeline ulaştığını söyledi.

Alanyalı çiftçilerin 42 janr tropikal meyve yetiştirmeyi başardığı tabir fail Göktepe, bunlardan birinin de ejder meyvesi bulunduğunu kaydetti.

Ejder meyvesinin dış satım potansiyelinin faziletli olduğuna dikkati çekici Göktepe, “En iri değerlerimizden bulunan muz ve avokadonun coğrafi işaretini aldık. Şimdi de ejder meyvesi (pitaya) ve mango geliyor. Bunların da coğrafi işaretini kabul etmek düşüncesince çalışacağız. Bu mahsulat ağır birlikte konuşu değere ulaştı.” dedi.

Göktepe, ejder meyvesinin başta su kıtlığı yaşanmış bulunan bölgelerde üreticiler çeşidinden yeğleme edildiğini belirterek, rastgele sene iri birlikte artışla, derin birlikte istihsal yapılmaya başlandığını kaydetti.

İlçede 2 bin 500 dekar bölgede yetiştiriliyor

Üreticilerin ejder meyvesinden mutlu bulunduğunu kaydeden Göktepe, “Yaklaşık 2 bin 500 dekar bölgede ejder meyvesi üretimi yapılıyor. Artık üreticiler düşüncesince ağır birlikte konuşu bedel oldu. Ekonomik kendisine üretiminin karşılığını düzlük çiftçiler, ejder üretimine yöneliyor.” dedi.

Bölgede beyaz, siyah, al ve zerrin ejder meyvesinin üretimin yapıldığını aktaran Göktepe, alkan ve kırmızının ise en aşırı yeğleme edilen janr bulunduğunu vurguladı.

Göktepe, ejder meyvesinin 80 türünün bulunduğu bilgisini vererek, henüz derin birlikte üretime geçildiğinde başka çeşitlerinin de deneneceğini belirtti.

Ejder meyvesinde dış satım potansiyelinin aşırı faziletli olduğuna ayraç fail Göktepe, şunları söyledi:

“Rusya, Macaristan, Bulgaristan’dan ağır istem var. Giden beş on üründen de memnunlar. Avokadoya da anca başlamıştık. Şimdilerde avokadoda 12 ülkeye verim gönderiyoruz. Ejder bitkisinde de dış satım başarısı yakalayabiliriz ancak ilk önce henüz birlikte tomar istihsal yapmalıyız. Bunun düşüncesince de üreticilerimize henüz birlikte tomar dayanak olacağız. Ejder meyvesinin istihsal dalının önümüzdeki 2 yılda 9 bin dekar bölgeye ulaşmasını bekliyoruz.”

“Rekolteden memnunuz”

Konaklı Mahallesi’ndeki destar altında ejder meyvesi yetiştiren 42 yaşındaki Hasan Peker de rekolteden mutlu olduklarını dile getirdi.

Ejder meyvesi üretiminin yaygınlaşmasını istediklerini aktaran Peker, “Hobi bahçesinde sınama gayeli yetiştirmeye başladığım ejder meyvesinden dobra akıbet alınca üretime geçtim. Bakımı hazırlop ve az su istiyor.” dedi.

Kaynak: AA

YORUMLAR YAZ