• YARIM ALTIN
  6.908,00
  % -0,74
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1197
  % 0,26
 • € EURO
  33,7861
  % 0,47
 • £ POUND
  39,5087
  % 0,34
 • ¥ YUAN
  4,3266
  % 0,16
 • РУБ RUBLE
  0,3374
  % 1,15
 • BITCOIN/TL
  1592789,391
  % 0,21
 • BIST 100
  9.357,70
  % -0,18

Zehra Öney: Teknolojide yetenek açığı artıyor

Zehra Öney: Teknolojide yetenek açığı artıyor

HANDE BERKTAN

Teknolojide Bayan Derneği Lideri Zehra Öney, başta yapay zeka, bilgi bilimi olmak üzere teknoloji kesiminde büyük bir yetenek açığı olduğunu söyledi.

Gündem Teknoloji programına katılan Öney “TÜBİSAD bilgilerine nazaran yapay zeka teknolojisi globalde 2021 yılında 391milyar dolar büyüklüğe ulaştı. 2022’de bunun çok üzerine çıkacağını düşünüyorum ve yakında öğreneceğiz. ‘Yapay zeka’ sözcüğü 2023’ün en çok aranan sözcüğü olacakmış. Yatırımların odağı olacağına inanıyorum. KPMG raporlarına nazaran şirket önderlerinin, metaverse, Web 3, objelerin interneti, 5G, bulut teknolojileri hususlarına, yatırım ilgisi yüksek. Şirketler daha süratli dijitalleşmeye geçmek isteseler de karşılarında büyük yetenek açığı ortaya çıkıyor. 2025 yılına kadar 3.1 milyon yapay zeka konusunda uzmana gereksinim olacak. Yeni yetenekler edinilmeli ya da çalışan hünerleri yükseltilmeli” dedi.

Teknolojide Bayan Derneği çatısı altında Wtech Akademi ile kısa bir mühlet içerisinde 3 bin gence teknolojinin farklı alanlarında uzmanlık eğitimi verdiklerini söyleyen Öney “Teknolojide Bayan Derneği olarak her isteyene, fiyatsız farklı teknolojilerle ilgili sertifikalı eğitim programlarımız var. Teknolojinin farklı alanlarında uzman olmak isteyen bayan yahut erkek tüm gençlerimizi siber güvenlik, data bilimi başta olmak üzere sertifika programlarına iştirake çağırıyoruz. Gençlerimiz yetkinliklerini artırsın istiyoruz. Tıpkı vakitte eğitimin akabinde istihdam takviyemizi alabilirler. 161 kurumla işbirliği içerisindeyiz, eğitimlere katılanların yüzde 93’ü bugün teknoloji alanında faaliyet gösteren şirketlerde çalışıyor.” açıklamasını yaptı.

Teknoloji dünyasında işten çıkarmalara dair Öney “İşgücü ile yapay zeka kaynaklı teknolojiler ortasında rekabet daha artacak. Teknoloji şirketlerinin bir birden fazla otomasyonla birlikte iş gücünde daralmaya gidiyor. Küçülmeye gitmiyor. Otomasyonla insansız modellere gerçek bir gidiş var. Münasebetiyle çalışanların yetkinliklerini artırmaları kaçınılmaz bir durum.” değerlendirmesini yaptı.

Cerebrum Technologies Lideri Dr. Fazilet Erkul ise yeni teknolojilerin işgücü üzerindeki tesirine ait “Şirketler ve iş modelleri yapay zeka teknolojilerinden yararlanıyor. Maliyet açısından olumlu sonuç sağlıyor. Yapay zeka teknolojilerinin şirketler üzerindeki dönüştürücü tesirini maliyetlerde gerileme ve dönüşüm suratı olarak görüyoruz. Araştırma şirketlerine nazaran kurumların yapay zeka ile çalışmayı benimseme oranı globalde yüzde 1’lerin üzerine çıktı. Şirketlerin dijital dönüşüm için ayırdıkları bütçelerin yüzde 10’unu yapay zeka teknolojilerine ayırdığını görüyoruz. İşgücünde tekrarlanan işleri artık yapay zeka otomasyonları, robotik teknolojiler yapmaya başladı. Birtakım meslekler kaybolacak lakin teknolojiyle ilişkili yeni mesleklere talep artıyor, bilhassa işgücünde yetkinlik çok değerli.” dedi.

YORUMLAR YAZ