• YARIM ALTIN
  4.027,00
  % 0,84
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1192
  % 0,15
 • € EURO
  20,7376
  % 0,53
 • £ POUND
  23,6199
  % 0,48
 • ¥ YUAN
  2,7816
  % 0,31
 • РУБ RUBLE
  0,2486
  % -0,31
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?

7 başlıkta bu hafta nasıl geçti?

1- Türkiye 14 Mayıs’ta seçime gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin 14 Mayıs’ta yenilenmesine ait kararı imzaladı. Karar Resmi Gazete’nin yinelenmiş sayısında yayımlandı.

2- Merkez Bankası’ndan muhtaçlık kredisi faizine “örtülü üst sınır”

TCMB, bankalara gönderdiği yazıyla, ticari kredilerin akabinde gereksinim kredilerine de örtülü faiz üst sonu getirdi. TCMB’nin referans faizinin üzerinde oluşacak muhtaçlık kredisi faizi uygulayan bankalar, menkul değer tutma yükümlülüğüne tabi tutulacak.

3- ABD’de tarım dışı istihdam beklentileri aştı

ABD iktisadı Şubat ayında 311 bin net tarım dışı istihdamla 225 bin olan beklentinin üzerinde bir istihdam artışı yarattı. Bu bilgiye rağmen işsizlik oranı yüzde 3,6 ile yüzde 3,4’lük beklentilerin üstünde gerçekleşti. Ortalama saatlik yararlar ise beklentinin altında artış kaydetti. Dataların açıklanmasının akabinde Fed swaplarında Mart’ta 50 baz puanlık faiz artışı mümkünlüğü yüzde 50’nin altına düştü.

4- Şirketlere tek seferlik ek vergi

TBMM Genel Şurasında kabul edilen borçların yapılandırılmasına ait kanun teklifiyle zelzeleden etkilenen vilayetlerin yine inşasında kullanılmak maksadıyla kurumlar vergisi mükellefi şirketlerin, kurum çıkarından indirim konusu yapılan istisna ve indirim fiyatları ile indirimli kurumlar vergisine tabi matrahları üzerinden, devir çıkarı ile ilişkilendirilmeksizin yüzde 10 oranında; kurumlar vergisi istisnaları ile yurt dışından elde edilen ve en az yüzde 15 oranında vergi yükü taşıdığı tevsik edilen istisna karlar üzerinden ise yüzde 5 oranında tek seferlik ek vergi alınacak.

5- TCMB’den KKM’de prim düzenlemesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bankalardan Döviz dönüşümlü KKM’de müşterilere sunulan primin faize eklenmesini istedi. Böylece TCMB’nin ödeyeceği potansiyel kur farkı düşmüş olacak.

6- Powell’dan şahin faiz mesajı

Fed Lideri Jerome Powell, ABD Senato Bankacılık Komitesi’nde yaptığı sunumda, yüksek enflasyonun faiz oranlarını beklediklerinden daha fazla artırmalarına yol açacağını belirtti.

7- Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu oldu

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı’nı oluşturan 6 partinin cumhurbaşkanı adayı olarak açıklandı.

YORUMLAR YAZ