• YARIM ALTIN
  4.035,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1906
  % 0,04
 • € EURO
  20,8128
  % -0,70
 • £ POUND
  23,7803
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  2,7919
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2465
  % -0,93
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Banka ve Kredi Kartı Üzerindeki AA/YY Nedir?

Banka ve Kredi Kartı Üzerindeki AA/YY Nedir?

Kredi ve banka kartları, bankaların müşterilerine sunduğu ve müşteriler tarafından da çoğunlukla kullanılan bankacılık ürünlerinden birisidir. Eğer kredi kartı müşterisi iseniz, kartın üzerinde yer alan bilgilerin birçoğu merak uyandırmıştır. Kredi kartının üzerinde sadece AA YY değil aynı zamanda birçok bilgi yer alır. Bu bilgiler, kredi kartı numarası, kart sahibinin adı soyadı, son kullanma tarihi, güvenlik kodu ve imza şeridi gibi alanlar yer alır. Bu yazımızda odaklanacağımız kısım ise son kullanma tarihi yani AA YY’nin ne anlama geldiği olacaktır.

Teknoloji, hayatımızda pek çok konuda etkilidir. Bu konu tabii ki bankacılık hizmetlerini de değiştirmiş durumdadır. Her geçen gün de bankalar müşterilerine daha kolay, pratik ve daha erişebilir hizmetler sunmak için banka ürünlerine de teknolojiyi dahil etmeye çalışıyorlar. Bu değişimin sonucunda banka ve kredi kartları da değişmeye devam ediyor. AA YY de kredi kartları ve banka kartlarının değişimin bir örneğidir.

Kredi ve banka kartları hayatımızda hemen hemen paranın yerine geçmeye başlamıştır. Her geçen günde daha fazla sayıda insan bu kartları kullanarak alışverişlerinde ödeme işlemlerini kart ile yapmaktadır. Bu kredi ve banka kartları üzerinde pek çok bilgi ve numara yer almaktadır. Kartların üzerinde yer alan bu bilgiler kart sahibinin bankacılık ve kişisel bilgilerini yansıtıyor. O yüzden bugün banka ve kredi kartları üzerinde yer alamakta olan AA YY kavramından bahsetmek ve bunun ne olduğunu açıklamaktayız.

Banka Kartı AA YY Nedir?

İnternet üzerinden alışveriş yapmak istediğinizde, birine para gönderirken veya mağazalarda nakit para çekmeye üşenip kartınızla ödeme yapmak istediğinizde banka kartları ve kredi kartları gerçekten büyük bir kurtarıcı oluyor. İnternetten ödeme yaparken genel olarak kartın üzerindeki on altı haneli kart numarası giriliyor. Fakat hem sizin güvenliğiniz hem de kartı başka birinin kullanmadığından emin olmak için başka bilgiler de sorulmaktadır.

Bu sorulan bilgilerden bir tanesi de kartın güvenlik kodu; bir diğeri ise kartın son kullanma tarihidir. Bu son kullanma tarihi kart üzerinde yer alan AA YY olarak ifade ettiğimiz sayılarla belirtilmektedir. AA YY olarak belirttiğimiz ifade, işte bu kullanma tarihini belirmektedir. Mesela kartınızın son kullanma tarihi Mart 2028 ise AA YY kısmında bu tarih 03/28 olarak gözükecektir.

Kredi Kartı AA YY Nedir?

Kredi kartı ve banka için AA YY kavramı aynıdır. Her iki kartta da bu sayıların kullanımı neredeyse aynıdır. Sayılar her iki kart da da aynı konumda yer almaktadır. Kredi kartı AA YY bilgisi 16 hanelik kart numarasının hemen altında yer almaktadır. Sayıların başında VALID THRU yazısı yer alır. Son kullanma tarihi ise AA/YY yazısı şeklinde gösterilir.

Fakat banka kartlarından farklı olarak kredi kartlarının son kullanma tarihi biraz daha erken bitmektedir. Bunun sebebi ise kredi kartlarının daha fazla kampanya sunması ve daha farklı hizmetler vermesidir. Ama tabii ki bankaya başvuru yaparak bu süreyi uzatabilirsiniz.

YORUMLAR YAZ