• YARIM ALTIN
  6.909,00
  % -0,70
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1203
  % 0,26
 • € EURO
  33,8106
  % 0,54
 • £ POUND
  39,5660
  % 0,47
 • ¥ YUAN
  4,3243
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,3374
  % 1,15
 • BITCOIN/TL
  1589119,400
  % -0,08
 • BIST 100
  9.371,80
  % -0,03

AB devletleri doğal gaza tavan fiyatını münakaşaya bitmeme ediyor

AB devletleri doğal gaza tavan fiyatını münakaşaya bitmeme ediyor
Brüksel

AB üyesi 27 ülkenin erke bakanları, Avrupa’daki erke krizine karşı alınacak önlemleri ahbaplık etmek neredeyse Lüksemburg’da müşterek araya geldi.

Toplantı bitiminde açıklamalarda bulunan AB Dönem Başkanı Çekya’nın Sanayi ve Ticaret Bakanı Jozef Sikela, “Gaza tavan fiyat uygulanması ve TTF’deki (Avrupa gaz piyasası) düzelti mekanizmasını görüştük. Bu sistem karşı iyice ayrımlı görüşlerimiz var.” değerlendirmesinde bulundu.

Sikela, gaz fiyatını sınırlamanın, piyasadan gaz tedbir edilmesini aksi etkilememesi icap ettiğini vurguladı.

Komisyonun, güzeşte hafta erdemli erke fiyatlarını düşürmeye müteveccih üçüncü çabuk boyut ilaç paketini sunduğunu hatırlatan Sikela, AB liderlerinin, Komisyona elektrik üretimi düşüncesince gaz fiyatının sınırlandırılması da karışma iktisap etmek neredeyse elan müşterek tomar etap atması çağrısında bulunduğunu belirtti.

Jozef Sikela, erke bakanlarının paketin esas unsurlarını tespit etmek neredeyse “genel müşterek tartışma” gerçekleştirdiklerine ayraç etti.

“Bakanlar, kuma gaz alımına odaklanmamız gerektiği dair anlaştılar” diyen Sikela, organ ülkelerin, elektrik ve gaza devim bilimi fiyat fevk sınırı getirilmesine de açık seviyede dayanak noktası verdiklerini anlatım etti.

Bu fiyat fevk sınırının ilkin ürkü yerinde piyasalarda baş döndürücü artışları önleyeceğini kail Sikela, paketin ikrar edilmesi düşüncesince erke bakanlarını 24 Kasım’da dehşet toplantıya çağırdığını vurguladı.

İspanya ve Portekiz’de geçerli ve elektrik üretiminde geçer gazın fiyatını sınırlayan “İber Yarımadası modeli” dair Sikela, “Tartışmamızı elan ileriye taşıyabilmek düşüncesince konkre müşterek Komisyon teklifine ihtiyacımız var.” dedi.

Yapıların erke performansı yükseltilecek

Sikela, görüşmede yapıların erke performansları konusunu da ele aldıklarına dikkati çekerek, Avrupa’da enerjinin yüzdelik 40’ının yapıların ısınması ve aydınlatılması derece bölgelerde tüketilmekte bulunduğunu anlattı.

Binaların sayı farkı erke performansının iyileştirilmesinin etraflıca devirde aşkın yararları olduğuna ayraç fail Sikela, bu mevzuda bakanların müşterek uzlaşma sağladıklarını, düzenlemeyi, Avrupa Parlamentosu (AP) ile müzakereye başlayacaklarını aktardı.

Öte yandan, uzlaşıya göre, 2030’dan itibaren eksiksiz acemi binaların dokuncalı gaz salmayacak şekilde kullanılmamış emisyonlu olması, bulunan binaların da 2050 yılına derece emisyonsuz bir duruma getirilmesi öngörülüyor.

Detaylı görüşmeler yapılıyor

AB Komisyonu Enerjiden Sorumlu Üyesi Kadri Simson da “Enerji tedbirleri dair nite ilerleyeceğimizi etraflıca şekilde görüştük.” niteleyerek konuştu.

Simson, sonuç erke paketinin, müşterek ahir bakanlar toplantısına derece onaylanmaya apiko bir duruma gelmesini beklediğini anlatım etti.

Bakanların, kuma gaz alımını çelimli şekilde desteklediklerini kail Simson, bunun ikrar edilmesi şeklinde doğacak sene depolardaki gazın minimum yüzdelik 15’inin kuma şekilde tedbir edileceğini anlattı.

Yüksek gaz tutarları konusunu da görüştüklerini tamlayan Simson, Avrupa gaz alanı bulunan TTF’de çabucak kullanılabilecek müşterek devim bilimi fevk hudut kurmayı öneri ettiklerini, bu teklifin bilgileri üstünde çalışacaklarını kaydetti.

Simson, “Elektrik üretimi düşüncesince gaz kullanımına bağlı fevk sınırı maliyet ve yarar analizi de karışma iktisap etmek neredeyse başkaca inceleyeceğiz.” ifadesini kullandı.

Ukrayna elektrik altyapısına dayanak noktası çağrısı

Rusya’nın, Ukrayna elektrik altyapısına saldırıları mevzusunun da görüşmede görüşüldüğüne ayraç fail Simson, “AB’nin çabucak Ukrayna’daki hasarlı altyapıyı çabucak hâllenmek düşüncesince desteği çoğaltması gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

Liderler erke zirvesi yapmıştı

AB üyesi devletlerin liderleri, güzeşte hafta Brüksel’de gerçekleştirdikleri zirvede, erke krizini ele almıştı.

Liderler, doğal gaza tavan fiyat uygulanması dair geçim sağlayamazken, tavan fiyatın mümkün neticelerini tespit etmek neredeyse icraat yapılmasına değişmeyen vermişti.

AB Komisyonundan kuma gaz alımı, gaz depolarının doldurulması ve güvenli ortaklarla müzakerelerin hızlandırılması hikayelerinde emek harcamaları tamamlamasını ve çabucak konkre tekâlif hazırlamasını talip liderler, 2023’ün başına derece gaz piyasasındaki şartları elan akla yatkın yansıtan acemi müşterek tamamlayan kriterin belirlenmesi, tutarları derhal engellemek düşüncesince gaz işlemlerinde iare müşterek devim bilimi fiyat koridoru kurulması dair ve elektrik üretiminde gaz fiyatını engellemek düşüncesince iare müşterek söve belirlenmesi üstünde de icraat yapılmasını arzu etmişti.

Öte yandan, AB Komisyonunun güzeşte hafta açıklamış olduğu sonuç erke paketinde sert aşkın organ ülkenin arzu etmiş olduğu ithal doğal gaza aracısız tavan fiyat getirilmesi toprak almamıştı.

Aralarında Fransa, İtalya, İspanya ve Belçika’nın da bulunmuş olduğu AB üyesi 15 ülke, ithal doğal gaza tavan fiyat uygulamaya müteveccih müşterek tasar hazırlanmasını istiyor.

Almanya, Hollanda, Danimarka ve kimi devletler ise bu noktada gaz fiyatlarına tavan getirilmesi fikrine hamam bakmıyor. Gaza tavan fiyat getirilmesinin erke bildirme güvenliğini riske sokacağı görüşünde bulunan bu ülkeler, uygulamanın ilkin şita aylarında gaz tedarikine dokunca verebileceğini savunuyor.

Kaynak: AA

YORUMLAR YAZ