• YARIM ALTIN
  7.079,00
  % 2,54
 • AMERIKAN DOLARI
  31,3677
  % 0,42
 • € EURO
  34,0595
  % 0,51
 • £ POUND
  39,7661
  % 0,47
 • ¥ YUAN
  4,3595
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,3430
  % 0,43
 • BITCOIN/TL
  1940502,565
  % -0,50
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

ABD ve Almanya’dan Ukrayna’ya tank

ABD ve Almanya’dan Ukrayna’ya tank

Anadolu Ajansına konuşan yetkili, “Başkan Biden, en erken yarın olmak üzere, bu hafta içinde Ukrayna’ya M1 Abrams tankı sağlayacağını duyuracak” dedi.

Yetkili, açıklanacak pakette “bir tabur Abrams” olabileceğini bunun da 30 ila 50 tanka tekabül ettiğini söyledi.

ABD’nin tank taburları 44 tanktan oluşuyor.

Washington idaresinin bu adımı, Almanya’nın ABD’den evvel Ukrayna’ya tank tedarik etmekte isteksiz olması ve Alman üretimi tankların Ukrayna ordusuna diğer devletlerce verilmesini şimdi onaylamaması üzerine geldi.

Basına konuşan ABD’li yetkililer, Washington’un Almanya ile diplomatik bir mutabakat kapsamında Ukrayna’ya tank tedarik etmeye meyilli olduğu belirtmişti.

Almanya verirse, ABD de verecek iddiası

Buna nazaran, Almanya’nın kendi envanterinden Leopard tanklarını Ukrayna’ya vermesi ve Polonya ile öbür devletlerin de ellerindeki Alman imali tankları Ukrayna’nın kullanımına sunmalarını onaylaması karşılığında ABD de Ukrayna’ya M1 Abrams tankları sağlayacak.

ABD idaresi bakım, idame ve eğitimleri münasebet göstererek Abrams tanklarının Ukrayna’ya verilmesinin şu evrede uygun olmadığını öne sürüyordu.

Ancak ABD medyasına konuşan yetkililer Washington’un bu durumunun 17 Ocak’ta Biden ile Almanya Başbakanı Olaf Sholz ortasındaki telefon görüşmesinde değiştiğini öne sürdü.

Beyaz Saray ve Pentagon, bu argümanlar üzerine yorum yapmadı fakat Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Partick Ryder, müttefiklerle Ukrayna ordusunun gereksinimlerini konuştuklarını söylemekle yetindi.

Almanya onay vermemiş, tartışmalar olmuştu

18-20 Ocak’ta Almanya’daki Ramstein üssünde Ukrayna Temas Kümesi olarak bilinen 50 ülkenin savunma bakanları Ukrayna gündemiyle bir ortaya gelmişti.

Toplantıda, Almanya’nın ABD’den evvel Ukrayna’ya tank vermeyeceğini açıkladığı tez edilmişti.

Almanya’nın tıpkı vakitte Alman imali tankları Ukrayna’ya vermek isteyen başka ülkelere onay vermemesi de tartışmalara neden olmuştu.

Spiegel: Almanya Ukrayna’ya Leopard tankı verecek

Öte yandan, Almanya’nın uzun süren tartışmaların akabinde Ukrayna’ya Leopard tankı vereceği ileri sürüldü.

Spiegel mecmuasının internet sitesindeki haberinde, Almanya’nın Ukrayna’ya Leopard tankı gönderme kararı aldığı savı yer aldı.

Haberde, aylar süren tartışmaların akabinde Başbakan Olaf Scholz’un Ukrayna’ya savaş tankları göndermeye karar verdiği, müttefiklerin de birebir formda hareket edeceği öne sürüldü.

Spiegel’in haberinde, Ukrayna’ya en az bir bölük Leopard 2A6 gönderilmesine karar verildiği sav edildi.

Almanya’nın ortalarında Polonya ve İskandinav ülkelerinin de bulunduğu öbür ülkelere de tankların Ukrayna’ya verilmesi için onay vereceği belirtildi.

YORUMLAR YAZ