• YARIM ALTIN
  6.911,00
  % -0,70
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1260
  % 0,27
 • € EURO
  33,8279
  % 0,57
 • £ POUND
  39,5417
  % 0,42
 • ¥ YUAN
  4,3251
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3381
  % 1,29
 • BITCOIN/TL
  1590022,653
  % -0,10
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

ABD’de adalet bakanlığı Google’a dava açacak

ABD’de adalet bakanlığı Google’a dava açacak

Investing.com – Bloomberg News’in Pazartesi günü bahisle ilgili bilgi sahibi kaynaklara dayandırdığı haberine nazaran ABD Adalet Bakanlığı Alphabet’in (NASDAQ:GOOGL) Google’ına, teknoloji devinin online reklam pazarındaki hakimiyetiyle ilgili antitröst dertleri nedeniyle Salı gününden itibaren dava açmaya hazırlanıyor.

Bloomberg haberinde kimlikleri belirtilmeyen şahıslar, davanın hafta sonundan evvel açılmasının beklendiğini de kelamlarına ekledi.

Adalet Bakanlığı da Google da Bloomberg’e bir yorum yapmadı.

Kaliforniya merkezli Google, yaklaşık 278,6 milyar dolarlık ABD çevrim içi reklam pazarının doruğunda yer alıyor. Google’ın toplam gelirinin yaklaşık beşte dördünü oluşturan reklamcılık işi, reklam verenleri web siteleri, gazeteler ve öbür firmalarla bir ortaya getirerek para kazanıyor.

Ancak reklam verenler ve online yayıncılar, Google’ın bu reklam gelirlerinin nasıl dağıtıldığını net bir biçimde ortaya koymadığını belirtiyor.

Google, Adalet Bakanlığının, şirketin arama işinin kablosuz operatörler ve taşınabilir aygıt üreticileriyle yaptığı özel dağıtım mutabakatları yoluyla, rekabeti tesirli bir formda engellediğini tez eden başka bir davasıyla karşı karşıya. Davanın Eylül ayında görülmesi planlanıyor.

Buna ek olarak ABD’deki eyalet başsavcıları da Google’a karşı, Android taşınabilir platformu aracılığıyla çevrim içi reklam, arama teknolojisi ve uygulama pazarlarına hakim olduğu savıyla üç dava daha açtı.

Google, mahkeme evraklarında Facebook’un sahibi Meta Platforms (NASDAQ:META) ve Amazon (NASDAQ:AMZN) üzere teknoloji rakiplerini işaret ederek çevrim içi reklamcılıkta artan rekabetle karşı karşıya olduğunu savundu.

Google hâlâ online reklam pazarının en büyük oyuncusu olsa da Insider Intelligence’ın araştırması, şirketin hakimiyetinin azalmaya başladığını ve dijital reklam gelirlerindeki hissesinin, %36,7 olan 2016’ya nazaran geçen yıl %28,8’e düştüğünü gösteriyor.

Yazar: Scott Kanowsky

YORUMLAR YAZ