• YARIM ALTIN
  6.926,00
  % 0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  31,4677
  % 0,46
 • € EURO
  33,8753
  % -0,01
 • £ POUND
  39,8423
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  4,3713
  % 0,36
 • РУБ RUBLE
  0,3443
  % 0,64
 • BITCOIN/TL
  1924860,323
  % -1,23
 • BIST 100
  9.193,69
  % 1,45

ABD’nin GSYİH raporu, Trump’ın Facebook’a dönüşü, Tesla payları – Piyasalarda neler oluyor?

ABD’nin GSYİH raporu, Trump’ın Facebook’a dönüşü, Tesla payları – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Tesla, CEO Elon Musk’ın tüm yıl için optimist bir görünüm çizmesinin akabinde piyasa öncesi süreçlerde %7 yükseldi ve genel piyasanın yükselmesine yardımcı oldu. Dow Chemical , American Airlines ve – kapanış zilinden sonra – Intel şirketlerinden gelecek güncellemelerle yarar döneminin doruğundayız. ABD, geçen yılın sonunda büyümede bariz bir yavaşlama göstermesi beklenen dördüncü çeyrek GSYİH için birinci okumasını rapor edecek. Meta, Donald Trump’ın Facebook hesabını tekrar açacak. Petrol fiyatları ise son üç haftada %10’luk bir yükselişin akabinde dirence çarptı.

İşte 26 Ocak Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Musk fiyat indirimlerinin tesirini övdükçe Tesla yükseldi

Tesla (NASDAQ:TSLA) payları; Elon Musk’ın bu ayki fiyat indirimlerinin, elektrikli araçlarına olan talebi canlandırdığını ve satış ve kârlarda biraz daha yavaş olsa da sağlam bir büyüme ile şirketi güçlü bir rotaya koyduğunu söylemesinin akabinde piyasa öncesinde %7 yükseldi.

Tesla’nın dördüncü çeyrek gelir ve kârlarına ait konsensüs kestirimleri, geçen yılın sonunda Çin’de üretim ve lojistikte yaşanan aksaklıklar ışığında aşağı istikametli önemli bir revizyon yaşanmıştı. 24,3 milyar dolarlık gelir, bir evvelki çeyreğe nazaran çok az artış gösterdi. Şirketin 3,7 milyar dolarlık kârı, şimdiye kadarki en yüksek sayı olsa da revize edilen piyasa kestirimlerinin çok altında kaldı.

Musk’ın, sonuçların akabinde bir görüşmede yaptığı yorumlar, bu yıl 1,8 milyon arabanın teslim edileceğini (ya da üretileceğini, hangisi olduğu net değildi) ve bunun 2022’ye nazaran %37’lik bir büyümeyi temsil edeceğini gösterdi – bu, şirketin %50’lik gayesinin altında. Musk, kamyonet üretiminin bu yılın sonlarına gerçek başlayacağını lakin yüksek hacimli üretimin 2024 yılına kadar başlamayacağını söyledi.

2. ABD GSYİH büyümesi son çeyrekte %2,6’ya yavaşlıyor; işsizlik müracaatları ve yeni konut satış dataları de bekleniyor

ABD, Fed’in para siyaseti toplantısından bir hafta evvel dördüncü çeyreğe ait birinci gayri safi yurt içi hasıla datalarını paylaşacak.

Analistler; artan enflasyon ve yüksek finansman maliyetlerinin, tüketici harcamalarını ve harcanabilir geliri azaltması nedeniyle üçüncü çeyrekte %3,2 olan büyümenin, yıllık %2,6’ya yavaşlamasını bekliyor.

Çalışma bakanlığı tıpkı vakitte işsizlik başvurularını yayımlarken dayanıklı tüketim malları da açıklanacak. Ayrıyeten Aralık ayı yeni konut satışları ve Kansas City Fed bölgesel iş anketi paylaşılacak.

3. Pay senetleri, yarar tufanının ortasında yükselişle açıldı; Dow hayal kırıklığına uğrattı lakin Northrop ve Valero yükseldi

Tesla’nın yarar ve görünümünün, bilhassa seçilmiş teknoloji paylarının daha uygun performans göstermesine yardımcı olmasıyla birlikte ABD borsaları daha yüksek açılmaya hazırlanıyor. Lakin, Dow Chemical’ın (NYSE:DOW) hayal kırıklığı yaratan güncellemesinin akabinde sanayi payları geriledi.

Dow Jones esasen yatay seyrederken S&P 500 %0,2, Nasdaq 100 ise %0,6 artış gösterdi.

Teknoloji bölümündeki çıkar tüm düyanda görülen bir trend değildi: IBM (NYSE:IBM) ve Lam Research (NASDAQ:LRCX), Çarşamba günü yaptıkları güncellemelerde varsayımların altında kaldıktan sonra paha kaybetti.

Gün içinde Mastercard (NYSE:MA), Comcast (NASDAQ:CMCSA), Archer Daniels Midland (NYSE:ADM) ve American Airlines (NASDAQ:AAL) üzere binlerce şirket çıkarlarını açıklayarak iktisadın geniş bir manzarasını sunacak. Valero (NYSE:VLO) ve savunma devi Northrop Grumman (NYSE:NOC) beklenenden daha güçlü raporların akabinde uygun görünüyor. Kapanış zilinin akabinde ise Visa (NYSE:V), Intel (NASDAQ:INTC), KLA Corp (NASDAQ:KLAC) ve L3Harris (NYSE:LHX) rapor sunacak.

4. Buzzfeed, Meta raporundan sonra yükselişe geçti

Öte yandan ilgi çekebilecek paylardan birisi BuzzFeed (NASDAQ:BZFD) olacak. Facebook sahibi Meta’nın (NASDAQ:META), toplumsal medya sitelerindeki içeriği güçlendirmesine yardımcı olması için BuzzFeed’e belirtilmemiş, fakat muhtemelen büyük bir ölçü ödeyeceği tarafında raporlar üzerine şirket payları %30 yükseldi.

Meta ayrıyeten Kongre Binası’na 6 Ocak 2021’de yapılan taarruzun akabinde askıya aldığı eski Lider Donald Trump’ın Facebook hesabını geri vereceğini söylediği için de haberlere bahis oldu. Trump’ın kullanıcı kurallarını tekrar tekrar ihlal etmesi halinde daha sert yaptırımlarla karşılaşacağı ihtarında bulundu.

5. Petrol, OPEC+ toplantısı öncesinde konsolide oldu

Küresel iktisattaki yavaşlama dehşetlerinin, Çin’deki talepte artış umudu ve en değerlisi Çin ve Hindistan üzere büyük ithalatçılar için petrol alımlarını daha ucuz hale getiren zayıf dolar ile dengelenirken ham petrol fiyatı, son üç haftada %10’luk bir yükselişin akabinde varil başına 81 dolar düzeyinde dirençle karşılaşarak konsolide oldu.

ABD’den gelen son stok dataları, beklenenden biraz daha olumlu olsa da piyasa OPEC ve müttefiklerinin gelecek haftaki toplantısını beklerken kadranı hareketlendirmesi pek muhtemel değil.

WTI fiyatları %0,8 artışla 80,78 dolar olurken Brent %0,8 artarak 86,79 dolardan süreç gördü.

Yazar: Geoffrey Smith

YORUMLAR YAZ