• YARIM ALTIN
  6.926,00
  % 0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  31,2932
  % 0,17
 • € EURO
  33,8520
  % -0,08
 • £ POUND
  39,5352
  % -0,08
 • ¥ YUAN
  4,3498
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3433
  % 0,54
 • BITCOIN/TL
  1920099,259
  % -1,57
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Bakan Ersoy: Bu yıl gaye 60 milyon turist, 56 milyar dolar gelir

Bakan Ersoy: Bu yıl gaye 60 milyon turist, 56 milyar dolar gelir

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen basın toplantısında, turizmde 2022 yılı dataları ile 2028 maksatlarını paylaştı.

“Türkiye, 2022’de 51,4 milyon turist ve 46.3 milyar dolar gelire ulaştı” diyen Ersoy, yeni odak pazarlar oluşturduklarını kaydederek, “Türk Hava Yollarının uçtuğu her yer gaye pazarımız. Eser çeşitlemesi kapsamında yeni odak pazarlar oluşturduk. Bu pazarlarda çok önemli artışlar göreceğiz. Bunların başında ABD geliyor. Amerika’dan bu sene 1 milyon ziyaretçi sayısını aştık. Önümüzdeki yıl amacımız 1,7 yahut 1,8 milyon ziyaretçi ağırlamak. Bunun yanında Güney Amerika, İskandinav, Körfez ve Uzak Doğu ülkelerine de yöneleceğiz. Bu ülkelerin bir öteki avantajı da uzak destinasyondan geldiklerinden, ortalama kalış mühletleri uzun olduğu için kişi başı gelirde daha fazla para bırakıyorlar” diye konuştu.

Ersoy, 2019’dan itibaren destinasyon tanıtımına tartı verdiklerinin altını çizerek, şunları söyledi:

“Istanbul is the new cool, TurkAegean, Turkish Riviera, Taş Zirveler üzere çeşitli destinasyon markaları oluşturduk. 2023-2028 periyodunda 9 ana tanıtım markasını daha sistemin içerisine dahil ederek, toplam 20 yeni markalaşan eseri daha ağır biçimde dünya genelinde tanıtacağız. GoTürkiye sitesinde 50’den fazla eser görürsünüz. Bu 50 eseri küresel dünyada ezberletmemiz, zihinlere yerleştirmemiz lazım. Muhakkak süreçlerde ön plana çıkartılması gereken eserleri yalnızca destinasyon bazında değil eser bazında da markalaştıracağız. Burada en değerli şey içerik oluşturmak. 2018’de bir tanıtım sinemamız vardı. 2022’de bu sayı 300’e çıktı. 2028’de ise bu sayısı 900 reklam sineması olarak gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.”

“2023’te 7 halk plajını daha devreye alacağız”

Halk plajları konseptinin de artarak devam edeceğini vurgulayan Ersoy, “2023’te 7 plajı daha devreye alacağız; Bodrum Türkbükü, Torba, Koyunbaba, Küçük Çaltıcak, Hatay Pirinçlik, Giresun Güre ve İstanbul Şile. Her yıl 7-8 tane ek ederek, bütün kıyı kentlerimize 5 yıldız konforundaki halk plajlarını yayacağız” dedi.

Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’de artık belirli destinasyonlarda değil, her vilayette ağırlama yapacak düzeye geldiklerini kaydederek, “İl Turizm Tanıtım ve Geliştirme Programıyla birlikte 3 yıldır tüm vilayetlerimizde uyum kurumlarımız var. Bunlar Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının (TGA) ile iş birliği içerisinde bölgenin tanıtımıyla ilgili bir arada çalışıyor. GOTürkiye dışında her ilin kendi ‘Go’ hesabı var onlar da burada faaliyetlerini yürüyor. Tüm vilayetlerle ilgili hem görseller hem toplumsal medya içeriği ve yurt dışı dijital tanıtım çalışmalarında çok önemli bir artış başlattık ve ağır bir halde devam edeceğiz” diye konuştu.

24 bin 500 konaklama tesisi

Geleceğin turizminin sürdürülebilir olmak zorunda olduğuna dikkati çeken Mehmet Nuri Ersoy, “Biz de bu değişme en süratli adapte olan ülke olmak istiyoruz. 2030’a kadar 24 bin 500’e ulaşacak konaklama tesisimizin hepsinin üçüncü etap sürdürülebilirlik kriterini tamamlamış olacağını öngörüyoruz. Dünyada, bunu Bakanlık nezdinde kanunla yürüten birinci ülke Türkiye oldu” sözlerini kullandı.

Ersoy, Kültür Yolu Şenliklerinin gerçekleştiği kentlerin markalaşmasını hedeflendiklerin aktararak, “2022’de 5 kentte bunu gerçekleştirmiştik. Bu sene 6 kent daha eklenerek, 11 kentte Kültür Yolu Şenliklerimiz yapılacak. Bundan sonra her yıl 5 kent ekleyerek, 2028 yılında 36 kentimizde şenlik yapılacak. Yeni kentlerimiz, Adana, İzmir, Nevşehir, Trabzon, Erzurum, Gaziantep. Şenliklerimizi eşit bir biçimde Anadolu’nun farklı bölgelerine yaymak istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“Türk turizmi krizlere bağışıklı hale geldi”

Türkiye’nin içinde bulunduğu jeopolitik ortamın her periyot zorluklar taşıdığına işaret eden Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

“Turizm stratejilerimizi oluştururken Türkiye’yi krizlere nasıl bağışıklı hale getiririz diye düşünerek bu uygulamaları hayata geçirdik. Pazar çeşitlemesi çalışmalarımız bu bakımdan kıymetli. Artık bir ülkeye bağımlı çalışmıyor Türkiye. O yüzden bir ülkenin ikazda bulunması çok kıymetli değil. Farklı ülkelerden aldığı pastadaki hisseyle açığımızı kapatabiliyoruz. Artık Türk turizmi krizlere bağışıklı hale geldi. Mesela dolar paritesindeki kur farklarından kaynaklanan olumsuz bir yansıma oldu lakin ona karşın pazar ve eser çeşitliliğinden dolayı çok etkilenmedik. Bilindiği üzere global bir maliyet enflasyonuyla yaşıyoruz. Artık maliyet değil, gelir odaklı çalışmalıyız. Gelirlerimizde de çok önemli bir artış yakaladık.”

Michelin Rehberi’ne bir kent daha eklenecek

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, 2023’te Michelin Rehberi’ne İstanbul’un yanı sıra en az bir destinasyon daha ekleyeceklerini belirterek, 2028’de rehbere eklenen kent sayısını 5’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

YORUMLAR YAZ