• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2048596,190
  % -5,47
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Biden idaresinin kripto para risklerini azaltmaya yönelik yol haritası açıklandı

Biden idaresinin kripto para risklerini azaltmaya yönelik yol haritası açıklandı

ALİ ÇINAR/CİNER MEDYA KÜMESİ ABD TEMSİLCİSİ

Beyaz Saray’dan Ulusal İnançlı Danışmanı Jake Sullivan, Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Siyasetleri Müdürü Aratı Prabhakar, ,Beyaz Saray Ekonomik Müşavere Kurulundan Brian Deese, Cecilia Rouse ortak imzasıyla açıklama yapıldı.

Başkan Biden’in liderliğinde geçen yıl kripto para ünitelerinin risklerinin belirlendiği ve Başkan’ın sahip olduğu yetkileri kullanarak bu riskleri azaltmak için harekete geçildiği belirtildi. Yapılan çalışmalar ortasında, dijital varlıkları inançlı ve sorumlu bir biçimde geliştirirken birebir vakitte oluşturdukları riskleri ele alan birinci çerçevenin ortaya konduğu belirtilerek, kripto para ünitelerine güç veren teknolojiler, ödemeleri daha süratli, daha ucuz ve daha inançlı yapmanın yollarının sunulabileceği lisana getirildi.

Bazı kripto para ünitelerinde geçerli finansal düzenlemeler ve temel risk denetimlerinin (ülkenin meskenlerini, işletmelerini ve iktisadını koruyan uygulamaları) görmezden gelindiği vurgulanırken, kripto para platformları ve destekçilerinin çoklukla tüketicileri yanılttığı, çıkar çatışmaları yaşandığı, kâfi açıklama yapmadığı yahut dolandırıcılık yaptığı belirtildi.

Devlet kurumlarının, uygun olan yerlerde yaptırımı hızlandırmak ve gerektiğinde yeni kılavuzlar yayınlamak için yetkilerini kullandığı açıklanırken, bankacılık kurumlarının riskli dijital varlıkları bankacılık sisteminden ayırma mecburiliği konusunda bu ay ortak bir kılavuz yayınladığı hatırlatıldı. Devlet kurumlarının, tüketicilerin kripto para üniteleri satın almanın risklerini anlamalarına yardımcı olmak için halkı bilinçlendirme programları başlattığı belirtilerek “Düzenleyecilerin finansal kurumların dijital varlıkların risklerine maruz kalmasını ele almak ve sınırlamak için tasarlananlar da dahil olmak üzere bu eforları sürdürmeye teşvik ediyoruz” dendi.

”Kripto parada dolandırıcılıkla uğraş 2 katına çıktı”

Biden idaresinin kripto para piyasasındaki dolandırıcılıkla gayretinin iki katına çıktığı ve ABDnin kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadele için de daha fazla kaynak ayrıldığı belirtildi. Gelecek aylarda Biden idaresinin kripto para ünitelerine güç veren teknolojilerin tüketicileri varsayılan olarak müdafaasına yardımcı olacak dijital varlık araştırma ve geliştirme önceliklerini de açıklayacağı söz edildi.

Ayrıca Biden idaresinin Kongre’den beklentileri olduğunu belirtilerek “bu mevzuda uğraşların artırılmasını istiyoruz” dendi. Beyaz Saray idaresi, Kongre’nin ayrıca yatırımcıların finansal ve çevresel riskler hakkında daha şuurlu kararlar alabilmesi için kripto para şirketleri için şeffaflık ve ifşa gerekliliklerini güçlendirebileceği teklifinde bulundu.

Biden idaresi, Kongre’nin, Kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak için, ‘yasa dışı finans kurallarını ihlal etme cezalarını güçlendirebilir ve kripto para ünitesi aracılarını hatalılara ihbarda bulunmaya karşı yasaklara tabi tutabilibilir’ teklifini de yaptı. Ayrıca,Finansal İstikrar Nezaret Kurulu’nun son raporunda belirtilen adımları takip ederek, sabit paraların risklerini ele almak da dahil olmak üzere, kripto para ünitelerinin finansal sistem üzerindeki risklerini sınırlayabileceği de öneriler ortasında yer aldı.

YORUMLAR YAZ