• YARIM ALTIN
  5.440,00
  % -0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5021
  % 0,18
 • € EURO
  28,8531
  % 0,18
 • £ POUND
  33,2109
  % 0,01
 • ¥ YUAN
  3,7676
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,2771
  % 0,27
 • BITCOIN/TL
  759812,730
  % -2,31
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Bitcoin Logosu Nasıl Ortaya Çıktı? Kim Tasarladı?

Bitcoin Logosu Nasıl Ortaya Çıktı? Kim Tasarladı?

Bitcoin logosu günümüzde dünya çapında neredeyse herkes tarafından bilinmektedir. Sarı taban üzerine büyük B harfi ve üzerindeki dolar imleci ikonik bir hal almıştır. Pekala, Bitcoin logosunun son hali almadan evvelki dizaynını ve logonun mimarını hiç merak ettiniz mi? BTC logosu birinci oluşturulduğundan bu yana yıllar içinde pek çok değişime uğradı. Satoshi Nakamoto tarafından başlayan bu süreç Bitboy takma isimli bir kullanıcının geliştirme teklifiyle son buldu ve mevcut durumdaki haline ulaştı.

Bitcoin Logosu Nasıl Ortaya Çıktı?

Bitcoin hiç elbet dünya çapında en çok yatırım yapılan ve süreç gören kripto para ünitesi unvanına sahip. O denli ki günlük hayatta kullanılan irtibat araçlarına dahi yansımış durumda. Bitcoin logosu WhatsApp emojileri ortasında da yerini çoktandır aldı. İkonikleşen BTC logosunu kimin tasarladığı ve nasıl ortaya çıktığı ise aslında bir öyküye dayanıyor. Şu anki logo BTC’nin birinci çıkış logosu değil ve vakit içerisinde değişime uğradı.

Bitcoin için birinci logo 2009 yılında Satashi Nakamoto tarafından sunuldu. Altın rengi bir madeni parayı andıran birinci logo, sırf B değil, Bitcoin’in içerisinde bulunan BC harflerinden oluşuyordu. 2009 ve 2010 yılları boyunca Bitcoin’in resmi logosu bu oldu. Bitcointalk forum sayfası ortaya çıktığında ise logonun akıbeti sürdürülebilir olmadı.

Bu forum sayesinde kullanıcılar, ortak bir tartışma platformuna sahip olmuş oldu. BTC logosu da kelam konusu tartışmalar içerisinde yer aldı. Logo hakkındaki kullanıcı yorumlarını dikkate alan Nakamoto, yeni bir logo arayışına girdi. Birinci logoda bulunan BC harfleri sadece B olarak değiştirildi, dolar sembolüne gönderme yapan iki dikey çizgi ile de süslendi.

Bitcoin logosunun günümüzdeki halini alması ise Kasım 2010 yılına dayanıyor. Bitboy takma isimli bir Bitcointalk kullanıcısı BTC logosuna yeni bir boyut kattı. Nakamoto’nun oluşturduğu son logo üzerinden değişiklikler yapan Bitboy, yeni logoyu forum üzerinden tartışmaya sundu.

Böylelikle logo son halini almış oldu ve günümüzde aşina olduğumuz dizaynını aldı.

YORUMLAR YAZ