• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2186536,183
  % -1,74
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Borsalar üzerinde Lehman’ın hayaleti dolaşıyor

Borsalar üzerinde Lehman’ın hayaleti dolaşıyor

Investing.com – Memleketler arası bankacılık kesiminde bulaşma tesirine neden olan SVB Financial Group’un (NASDAQ:SIVB) çöküşünün akabinde Avrupa piyasaları –Ibex 35, CAC 40, DAX…- bugün kayıp yaşıyor.

IG analisti Sergio Avila, “ABD bankacılık dalındaki düzensizlik, düzenleyicileri müdahaleye sevk etti ve Fed’in finansal sisteme yönelik daha fazla riskten kaçınmak için politikayı sıkılaştırma konusunda daha az agresif bir yaklaşım benimseyebileceği spekülasyonlarına yol açtı.” diyor.

“ABD’li yetkililer ABD’deki bankacılık sisteminin imdadına yetişerek, batan SVB ve Signature bankalarındaki tüm mevduat sahiplerini karşılamak için devreye girerken, bankalara mevduat sahiplerinin gereksinimlerini karşılamak için likiditeye erişmelerine imkan tanıyacak yeni bir program (BTFP) sağladı. Bu durum artık Fed’in bir sonraki toplantısında ve sonraki siyaset kararlarında ne yapacağı sorusunu gündeme getirdi.” diye ekliyor.

Avila’ya nazaran, “Bir görüş, Jerome Powell’ın yalnızca bir hafta evvel 50 baz puanlık bir artırım ihtimalini gündeme getirmesinin akabinde bu ihtimalin artık masadan kalktığı tarafında. Başkaları ise, yüksek faiz oranlarının bankalar için yarattığı problemlerin artık yeni kredi programına dahil edildiği göz önüne alındığında, bunun aslında daha fazla faiz artışına müsaade verdiğini savunabilir.”

Bankinter ‘e (BME:BKT) nazaran ise, “Bu bir ‘kurtarma’ değil, özel bir tahlil. Fakat Fed, mevduat sahiplerinin fonlarını (yasal olarak garanti edilen ölçünün üzerinde olanlar da dahil olmak üzere) elden çıkarmaları için acil likidite sağladı ve bu fonların öbür bir bankaya satılmasını ayarladı.”

Link Securities, “SVB ABD’nin en büyük 16. bankasıydı – 2008’den bu yana batan en büyük banka – ve Forbes mecmuası bankayı 2022 yılında ülkenin en güzellerinden biri ilan etmişti. Bu durum, bir kurumun mevduat sahiplerinin kuruma olan inancını kaybetmesi halinde, bu hadisede ve bundan evvelki pek çok olayda da görüldüğü üzere, kurumun gücü ve sermayesinin çok az değer taşıdığını vurguluyor.” tabirlerini kullandı.

Öyle bir kaos yaşandı ki, kimi uzmanlar SVB’nin iflasını 2008’de Lehman Brothers’ın iflasına benzetmeye başladı bile. Ünlü ekonomist Paul Krugman ise, Silicon Valley Bank’in çöküşünün finans bölümü için yarattığı tehdidin çok büyük olmadığı görüşünde.

Krugman, Twitter’da paylaştığı bir bildiride (NYSE:TWTR) SVB’nin başarısızlığının neden “bir bütün olarak bankacılık sistemi için bir haberci” ya da 2007/08 global mali krizini tetikleyen Lehman çöküşünün bir tekrarı olmadığını savundu.

Krugman başka bankalara bulaşma ihtimalinin fazla olduğunu düşünmüyor.

Nobel ödüllü ekonomist, SVB’nin çöküşünün daha geniş teşebbüs sermayesi ekosistemi üzerindeki tesirleri konusunda telaşlı olduğunu söyledi. “Ancak, bunların ünlü son kelamlar olmadığını umarak, bu daha çok hayli dar bir sektörel kriz üzere görünüyor.”

Haber: Laura Sánchez

YORUMLAR YAZ