• YARIM ALTIN
  5.387,00
  % -0,16
 • AMERIKAN DOLARI
  27,4903
  % 0,14
 • € EURO
  28,8060
  % -0,02
 • £ POUND
  33,4431
  % 0,32
 • ¥ YUAN
  3,7731
  % 0,28
 • РУБ RUBLE
  0,2781
  % 0,54
 • BITCOIN/TL
  752497,122
  % -1,76
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Kıymetli Gelişme

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Kıymetli Gelişme

Investing.com – Ekonomik takvimde çok daha sakin bir hafta olacak fakat Fed’in geçen haftaki faiz artırımı ve Cuma günü beklenmedik derecede güçlü gelen ABD tarım dışı istihdam raporunun akabinde piyasaların baş yorması gereken çok şey var. Yarar dönemi medya ve tüketici paylarının ön planda olduğu bir biçimde devam ediyor. Avustralya Merkez Bankası (RBA), faiz oranlarını tekrar artırmaya hazırlanırken Euro Bölgesi ve İngiltere’deki bilgiler yakından izlenecek.

İşte haftaya başlamak için bilmeniz gerekenler:

1. Powell’ın konuşması

Cuma günü, beklenmedik biçimde güçlü gelen ABD istihdam raporunun, yatırımcıları, Fed’in enflasyonu dizginleme gayretlerinde ne kadar şahin olması gerektiğine dair beklentilerini tekrar düşünmeye zorlamasının akabinde piyasalar, Fed Lideri Jerome Powell’ın Salı günü yapacağı açıklamayı yakından izleyecek.

Cuma günü Çalışma Bakanlığı, iktisadın Ocak ayında 517.000 kişi ile beklenenin neredeyse üç katı istihdam yaratıldığını bildirdi.

Geçtiğimiz hafta Powell, enflasyonla gayrette ilerleme kaydedildiğini kabul etti lakin beklenmedik derecede güçlü istihdam bilgileri, merkez bankasına faizleri artırmaya devam etmesi için potansiyel olarak daha fazla hareket alanı sağladı.

Yatırımcılar, Fed’in agresif faiz artışlarının ekonomiyi resesyona sürüklemesinden korkuyor.

Perşembe günü ilk işsizlik başvuruları, iş gücü piyasası hakkında bir güncelleme sunacakken New York Fed Lideri John Williams, Minneapolis Fed Lideri Neel Kashkari ve Atlanta Fed Lideri Raphael Bostic de dahil olmak üzere öteki birtakım Fed yetkililerinin de sunum yapması planlanıyor.

2. Yarar sezonu

Kazanç dönemi, medya ve tüketici paylarının ön plana çıkmasıyla devam ediyor.

Yönetim şurası temsilciliği konusunda bir vekalet savaşıyla karşı karşıya olan Walt Disney (NYSE:DIS) ve Fox Corp ile tekrar birleşme planını rafa kaldıran News Corp (NASDAQ:NWSA) Çarşamba ve Perşembe günleri rapor verecekken New York Times (NYSE:NYT) da Çarşamba günü rapor sunacak.

PepsiCo (NASDAQ:PEP) ve Kellogg’un (NYSE:K) Perşembe günü açıklayacağı karlar, tüketicilerin enflasyonla nasıl gayret ettiğine dair fikir verecek. Önümüzdeki hafta 90’dan fazla S&P 500 şirketinin, sonuçlarını açıklaması bekleniyor.

Refinitiv bilgilerine nazaran 190 şirketin raporlamasıyla birlikte S&P 500 çıkarları, dördüncü çeyrekte bir yıl öncesine nazaran %2,4 düşüş göstererek 1 Ocak’ta öngörülen %1,6’lık kayba nazaran daha sert bir düşüş kaydetmiş olacak.

3. Merkez bankaları

Piyasalar, enflasyonun son çeyrekte 33 yılın en yüksek düzeyine çıkarak RBA’nın agresif sıkılaştırma kampanyasına meydan okumasının akabinde Salı günü RBA tarafından çeyrek puanlık bir faiz artışı daha bekliyor.

Diğer ekonomik datalar ise perakende satışların pandemi devrinden bu yana en fazla düşüşü göstermesi ve konut fiyatlarının, en az 1980 yılından bu yana en büyük düşüşünü yaşaması nedeniyle şok tesiri yarattı.

Avustralya dolarının görünümüne leke sürülmedi: Çin tekrar açılışı yolunda gittiği sürece para ünitesi daha da yükselecektir.

Bu ortada Hindistan Merkez Bankasının enflasyonla çabası sona ermiş olabilir; ekonomistler, faizlerde Çarşamba günü 25 baz puanlık bir artış daha öngörüyor.

4. Euro Bölgesi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerinin açıklamaları, ECB‘nin geçtiğimiz Perşembe günü faizleri 50 baz puan artırması ve Mart ayında da tıpkı formda devam edeceği kelamını vermesinin akabinde yakından izlenecek.

ECB Lideri Christine Lagarde, yüksek çekirdek enflasyonu münasebet göstererek “Daha kat etmemiz gereken çok yol var ve işimiz bitmedi.” dedi.

ECB Lider Yardımcısı Luis

YORUMLAR YAZ