• YARIM ALTIN
  5.436,00
  % -0,22
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5030
  % 0,18
 • € EURO
  28,8454
  % 0,15
 • £ POUND
  33,2155
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  3,7677
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,2774
  % 0,39
 • BITCOIN/TL
  757756,238
  % -2,73
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay’da açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Hatay’da açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hatay’da yaptığı açıklamada “Deprem alanını afet bölgesi ilan ettik. Ayrıyeten 10 vilayetimizi kapsayan OHAL kararı alarak süreci hızlandırdık. Gereken her adımı atarak kimseyi yıkıntılar altında bırakmayacak, kimseyi mağdur etmeyecek bir afet idaresi yürüteceğiz” tabirlerini kullandı.

Bu periyodun birlik, beraberlik ve dayanışma devri olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böyle bir devirde hala kolay, siyasi çıkar uğruna, çirkefçe hala burada olumsuz kampanyalar yürütmeyi ben şu anda hazmedemiyorum, bunun yanında üzerinde bulunan makamın sorumluluğu olmamış olsa bugün bu türlü konuşmam, çok daha farklı konuşurum” dedi.

Erdoğan’ın açıklamasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“Dünyada eşine rastlanmayacak iki büyük zelzeleye arkası arkasına ne yazık ki 10 vilayetimizde maruz kaldık.

Hatay bu felaketten en çok etkilenen, en fazla yıkıma ve can kaybına uğrayan kentlerimizin başında geliyor.

Az evvel sarsıntının merkezi Kahramanmaraş’ı ziyaret ettim. Oradaki durumun vahametini yakından gördüm.

Şimdi de Hatay’da şahit olduğumuz tablo oralardan pek de faklı değil.

Evvela zelzelenin etkilediği 10 kentimizin tamamındaki vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyorum.

Vefat eden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza şifalar temenni ediyorum. Vefat eden kardeşlerimin yakınlarına sabırlar diliyorum.

“TÜM İMKANLARIMIZI SEFERBER ETTİK”

Ülke genelinde AFAD’ımızın uyumunda bu işlerin takibi devam etti, devam edecek. Elbet işimiz kolay değil. 13,5 milyon insanımızın yaşadığı 500 kilometre çapında alanda tesirli olan sarsıntının büyüklüğü ve yaygınlığına bir de hava kurallarının zorluğu eklendi.

Devletin ve milletin tüm imkanlarını seferber ederek afet bölgesine yönlendirdik. Kamu çalışanı, sivil toplum kuruluşları, yurt dışından gelen afet takımından gönüllülere kadar arama kurtarmadan yardım faaliyetlerine kadar her bahiste canla başla çalışıyor.

Ülkemizin başka 71 vilayetin tamamında zelzele bölgesindeki vilayetlerimize yardım konvoyu çıkartıldı. On binlerce insan sarsıntı bölgesindeki vatandaşlarımıza dayanak olmak için yollara düştü.

“BÖYLESİNE BİR SARSINTIYA HAZIRLIKLI OLMAK MÜMKÜN DEĞİL”

Eksiklikler var, koşullar ortada. Böylesine bir zelzeleye hazırlıklı olabilmek mümkün değildir. İnşallah afetin yol açtığı yıkıntıları kaldıracağız, hiçbir vatandaşımızı sahipsiz de bırakmayacağız.

Deprem alanını afet bölgesi ilan ettik. Ayrıyeten 10 vilayetimizi kapsayan OHAL kararı alarak süreci hızlandırdık. Gereken her adımı atarak kimseyi yıkıntılar altında bırakmayacak, kimseyi mağdur etmeyecek bir afet idaresi yürüteceğiz.

Şu anda mevcut hükümet tüm imkanlarını seferber olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanı başta olmak üzere adımlarını atmış, tüm zedelere 10’ar bin lira verme kararını Kahramanmaraş’ta açıkladı.

“60’I AŞKIN ÜLKEDEN TAKVİYE GELDİ”

Özellikle 60’ı aşkın ülkeden birçok dayanak ve yardımlar geliyor. Daha sonra hepsini ismen açıklayacağım. Azerbaycan başta olmak üzere İsrail, Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt bütün bunlar da takviyelerini vermiş durumda. Hala telefonla takviyelerini vereceklerini daima tabir ediyorlar. Madden, nakdi, tıpkı yardımlarını gönderiyorlar.

AFAD’a bu hususla ilgili olarak tüm Türkiye’de de kuruluşlar birebir, nakdi takviye veriyorlar. Dayanak veren vatandaşlara şahsım, milletim ismine çok çok teşekkür ederim.

Türkiye genelinde vefat 9 bin 57. Hatay’da şu an itibariyle 3 bin 356. Yaralı sayısı 52 bin 979. Yıkılan bina sayısı 6 bin 444.

“HATAY’DA ASKER, JANDARMA YOK DİYE İFTİRA ATIYORLAR”

Şu an itibariyle Hatay’ımızda asker, jandarma, polis toplamda 21 bin 200 işçi vazife ifa ediyor.

9 bin 179 işçi sıhhat çalışanı burada akredite. 7 valimiz 12 kaymakamımız burada vazifeli. Burada 2 bin 749 yıkık bina sayımız var. 170 takım ve 5 bini aşkın arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. 18 ülke buradalar. Arama kurtarma çalışmalarına katılıyorlar.

Bütünüyle vefat edenlere tekrar Allah’tan rahmet diliyorum, yaralı kardeşlerimize şifalar diliyorum.Hatay’da da üniversite hastanemiz bu akşamdan itibaren etkin olarak vazifeye katılacaktır. Sağ olun, var olun…”

YORUMLAR YAZ