• YARIM ALTIN
  8.491,00
  % 0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5115
  % 0,19
 • € EURO
  34,8433
  % 0,33
 • £ POUND
  40,7293
  % 0,66
 • ¥ YUAN
  4,4925
  % 0,27
 • РУБ RUBLE
  0,3457
  % 0,41
 • BITCOIN/TL
  2011533,463
  % -1,86
 • BIST 100
  9.538,12
  % 0,08

Dron ile ekilen ve ilaçlanan çeltik tarlalarında hasat sürüyor

Kırıkkale

İl Tarım ve Orman Müdürü Sırrı Yılmaz, AA muhabirine, çeltik imal edilen 28 ilden bir tanesi bulunan Kırıkkale’nin Sulakyurt ilçesinde ilk teşrin yapıldığını söyledi.

İlçedeki çeltik tarlalarında dron ile 530 dönümde ekim, kısaca 4 bin dönümde ilaçlama yapıldığını tabir fail Yılmaz, doğacak sene topu topu çeltik tarlalarını dron ile kadro ilaçlamayı hedeflediklerini belirtti.

Bu sene randıman beklentilerinin faziletli bulunduğunu dile getiren Yılmaz, “Dekar başına sayı farkı 800 kilo randıman bekliyoruz. 5 bin 200 dekarda kısaca 4 bin titrem çeltik üretimi olacağını düşünüyoruz. Bu sene üreticimiz çağcıl yöntemlerle ilk teşrin yaptı. Bu, hem üreticimizin maliyetini düşürüyor bununla beraber randıman miktarını müspet yönde etkiliyor. Biz de çiftçimizle memnuniyetlerine tanıklık ettik.” dedi.

Yılmaz, hasat edilen alanlardaki randıman averajının birlikte açıklayan çeltik fiyatlarının da üreticiyi sonuç adım mutlu ettiğini söyledi.

Bölgede hâlâ baş döndürücü “Osmancık” ve “baldo” çeşitlerinin yetiştirildiğini özetleyen Yılmaz, “Bu sene Valimiz Bülent Tekbıyıkoğlu’nun da talimatlarıyla dünkü çeşitlerin denenmesiyle ilişik plan yapacağız. Üreticimizden de bu mevzuda arzu bulunduğunu gördük başkaca üreticilerimize mazot, gübre, sertifikalı ekecek ve prim destekleri verilmektedir.” niteleyerek konuştu.

Dönümde 800-850 kilo verim

Bu sene Yeşilli köyünde dron ile 530 dönüm arazide çeltik ekimi karşıcı maraba Hasan Hüseyin Yılmaz da üreticiler adına ellerinden geldiği genişliğinde teknolojiye fut uydurmaya çalıştıklarını anlattı.

Yılmaz, verimin iyi bulunduğunu belirterek, “Bu sene dron ile tohumlama işlemi baş döndürücü güzeldi, bağdaşık biçimde tepeden inme işlemini yaptık. Sonra ilaçlamalarımız başladı ve ilaçtan da baş döndürücü karımız oldu. Şöyle ki dron kendiliğinden çalışmış olduğu düşüncesince attığınız ekecek yahut çare fevk üstüne üstlük gelmiyor. Bu sebeple randıman kaybı da olmuyor. 5 kilo ilacı 7 dönüme atarken, dron ile 10 dönüme yetiyor.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, güzeşte sene dönümde sayı farkı 600 kilo randıman aldığını, bu sene ise hasat ettikleri tarlalarda 800-850 kilo randıman elde ettiklerini söyledi.

Yaş adına hasat yapıldığı düşüncesince bazısı alanlarda dönümde birlikte tonu gördüklerine dikkati çekici Yılmaz, şunları kaydetti:

“Tam hesaplamadık zorla tahmini adına söyleyebilirim dron yardımıyla kısaca yüzdelik 35 karım oldu. Dron yokken traktörlerde sert tekerlek kullanıyorduk fakat randıman baş döndürücü ezildiği düşüncesince maraba çeltiğin içine baş döndürücü birlikte tomar tahavvül etmek istemiyordu. O sebeple baş döndürücü birlikte tomar kemre yahut çare atamıyor, atamadığı düşüncesince de dert oluyordu. Fiyatlar da güzeşte yıla layıkıyla baş döndürücü iyi.”

Kaynak: AA

YORUMLAR YAZ