• YARIM ALTIN
  6.926,00
  % 0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  31,2914
  % 0,17
 • € EURO
  33,8730
  % -0,05
 • £ POUND
  39,5500
  % -0,03
 • ¥ YUAN
  4,3485
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3428
  % 0,40
 • BITCOIN/TL
  1918226,313
  % -1,93
 • BIST 100
  9.193,69
  % 1,45

Enerjisa Üretim’den 70 milyon dolarlık yatırım

Türkiye’nin hususi kol canlılık istihsal firması Enerjisa Üretim, 70 milyon dolarlık yatırımla kurulan 65 megavat kapasiteli Erciyes RES ile yekûn olan oturmuş enerjisini 3.672 megavata, yel enerjisindeki oturmuş enerjisini ise 277 megavata çıkardı. Erciyes RES, 12 türbinle yılda 221 gigavatsaat istihsal yapacak. Santral, 75 bin hanenin canlılık ihtiyacını karşılayacak.

Şirket, 65 megavatlık Erciyes RES ile yekûn olan oturmuş enerjisini 3.672 megavata, rüzgardaki oturmuş enerjisini ise 277 megavata çıkarırken endamsız sürekli hedefini ise 5 bin megavat yerine açıkladı.

Erciyes RES’in türbinlerinin yüksekliği kanatlarıyla 200 metreyi aşıyor
Tesis, hedeflenen tarihten 2 ay önceki devreye alınarak Türkiye’de yegâne başına en efdal oturmuş gücü olan türbinler yerine ilgi çekiyor. Nordex N163 türbinlerinin değme biri 5,7 megavat kapasiteye ehil ve 12 türbinin yekûn yüksekliği kanatlarıyla 200 metreyi aşıyor. Aynı vakitte Türkiye’deki en efdal döneç çapı özelliği ile öne çıkıyor.

“Bu topraklardan aldığımızı bu topraklara arka vererek doğacak nesillere hazırlıyoruz”
Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı Kıvanç Zaimler, açım törenindeki konuşmasında Erciyes RES’in yapılmasının arkasındaki zorla insanoğlu enerjisi bulunduğunu belirterek, “Bu topraklardan aldığımızı bu topraklara arka vererek doğacak nesillere hazırlıyoruz” dedi. Erciyes RES’in indinde manzara kurmakla başladığını tamlayan Zaimler, “Hikayenin aslı de esasında benim tarifimde aşırı basit. Bu topraklardan aldığımızı, bu topraklara arka vererek doğacak nesillere alıştırmak gerekiyor. Bunu da hem yaşadığımız iyi ülkeye bununla müşterek bu yaşadığımız gezegene vermemiz gerekiyor. Dünya erke düşüncesince savaştı. Farklı bölgelere geldi. Sanayi Devrimi gerçekleşti. Yüz sene tükettikten sonraları ayırt ettik ki dünyamız ısınıyor. Halbuki kılıç tabiatın bizlere verdiğini tabii kaynaklarla suyuyla, rüzgarıyla, güneşiyle yapabileceğimizi ayırt ettik. Rüzgar ve gün bugün ehil olduğumuz en ehemmiyetli erke kaynaklarından indinde tanesi. İşte bizim hikayemiz de bu hayalleri kurarak, bu gösterimi oluşturarak başladı. Sabancı Holding yerine da bu topraklardan aldığımızı, bu topraklara ita anlayışımız da hakkıyla bu yola başvurduk. Sürdürülebilirlik niteleyerek esasında doğacak nesillerimizi odağımıza aldık” dedi.

Zaimler, dünyada yenilenebilir enerjiye milyarlarca dolarlık yatırımlar yapıldığına ilgi çekerek, şu biçimde bitmeme etti; Türkiye’nin de 2053’te kullanılmamış emisyona algı amacı var. Biz de Sabancı Holding yerine kullanılmamış emisyona algı hedefimizi en geç 2050 yerine açıkladık. Burada çabucak teknolojik indinde yatırım yapmayacağız. Buradaki yaşamın içerisine bütünleşmiş olacağız. İş ve aş oluştururken geleceği bizim insanımızla bu arada mensur edeceğiz. Açıkçası dört başı mamur arsıulusal raporlarda bu yatırımların hâlâ da artacağını ayraç ediyor. Yenilenebilir enerjideki büyümeyi de anne çoğalma alanlarımızdan indinde tanesi yerine tanımladık” niteleyerek konuştu.

Dünya erke liginde Türkiye’yi yukarıya kullanmak istiyoruz
Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl, Erciyes RES, melez solar yatırımlarıyla beraberce 100 megavat oturmuş güce ehil olacağını belirterek, 1 yıldan az indinde müddette şebekeye canlılık vermeyi başardıklarını söyledi.

Projenin 65 megavatlık tarafını 70 milyon dolar yatırımla gerçekleştirdiklerini tamlayan Bayçöl, “Böylece Enerjisa’ nın oturmuş gücü 3607 megavattan 3672 megavata çıkmak oluyor. 75 bin hanenin canlılık ihtiyacını karşılayacak. Türkiye’nin şu an hem fiziken bununla müşterek yegâne başına istihsal kapasitesiyle en şişman yel türbinlerini yaptık bu yamaçlarda. Toplamda 12 türbin kanalizasyon düşüncesince canlılık üretecek burada. 1850 m. yükselti seviyesindeyiz, buranın itici koşullarına makul durumda emin biçimde canlılık üretmeye bitmeme ediyor olacak. Sağlıklı ve sürdürülebilir doğacak düşüncesince bu izlemsel yatırımları hâlâ da tasarruf etmek durumundayız. Dolayısıyla erke de kendine yetmenin de ötesinde evren erke liginde Türkiye’yi yukarıya kullanmak istiyoruz. İnsan odaklı istihsal anlayışını benimsiyoruz ve değme devir hâlâ emin istihsal muktedir olmak düşüncesince çalışıyoruz. Enerjisa’nın amacı bundan böyle 5 bin megavat oturmuş güce çıkmak” niteleyerek konuştu.

İsmail Coşkun

iha.com.tr üstündeki duyum ekspoze biçiminde yayınlanmaktadır. Haberin video, foto ve metnine Abone panelinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: IHA

YORUMLAR YAZ