• YARIM ALTIN
  5.434,00
  % -0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5005
  % 0,18
 • € EURO
  28,8671
  % 0,24
 • £ POUND
  33,2560
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  3,7673
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,2771
  % 0,27
 • BITCOIN/TL
  757460,443
  % -2,55
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Eski TÜSİAD Lideri Bilecik: Zelzele bölgesinde bağlantı sorunu çözülmeli

Eski TÜSİAD Lideri Bilecik: Zelzele bölgesinde bağlantı sorunu çözülmeli

Eski Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Lideri ve Index Küme İdare Şurası Lideri Erol Bilecik, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki zelzelenin tesirleri ve depremzedelerin muhtaçlıkları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Erol Bilecik, Hatay’da birinci 24 saatte rastgele bir kahır yaşanmamış üzere bir algıya girildiğini belirterek, “Askeri kuvvetlerin 24 saat boyunca ortada olmaması olacak iş değildi” tabirlerini kullandı.

Deprem sonrasında telefonlarda yaşanan bağlantı meselesine değinen Bilecik, “Şu an insanların en mustarip olduğu şey irtibat sorunu. Göçük altındakiler sinyal vermeye çalışıyorlar lakin sinyalleri gitmiyor. Ben orada aile üyeleriyle bağlantı kurarken hayatımda hiç bu kadar zorlanmadım. Bu bağlantı sorununun artık ortadan kaldırılması lazım.” dedi.

“Bütün bölgelerde büyük bir yakıt gereksinimi var”

Bilecik, sarsıntı bölgesinde kimi yerlerde kepçe ve vinç operatörünün olmadığını ve bu takviyenin hemen sağlanması gerektiğinin altını çizdi. Bütün bölgelerde büyük bir yakıt muhtaçlığı olduğunu vurgulayan Bilecik, bir an evvel Türkiye’de boş olan konteynerlerin sağlaması gerekliğini söyledi.

Bölgeye büyük bir koli yardımı olduğunu belirten Bilecik, “Fakat bunları merkeze geldikten sonra kent içlerine dağıtacak bir tertip yok. AFAD üzerinden bu dağıtım olmasa da olur. Şayet AFAD ile hareket etmiyorsanız bölgeye bir TIR bile gönderemiyorsunuz. Orada bir can pazarı var, bunun biraz daha esnek olması gerekir.” dedi.

Bilecik, arama kurtarma çalışmalarının akabinde depremzedelerin konaklaması hakkında yaptığı değerlendirmede, devletin, STK’ların ve turizmcilerin 13,5 milyon insanın ömrünü sürdürmesi için bir lokasyon tespiti yapması gerektiğini belirtti.

YORUMLAR YAZ