• YARIM ALTIN
  6.926,00
  % 0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  31,2890
  % 0,17
 • € EURO
  33,8723
  % -0,01
 • £ POUND
  39,5665
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  4,3485
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3429
  % 0,45
 • BITCOIN/TL
  1920217,326
  % -1,56
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

EÜAŞ: Yerli jeneratör dizi üretimi 2023’ün önce çeyreğinde başlayacak

Ankara

Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) Genel Müdürü İzzet Alagöz, Uluslararası Büyük Güç Sistemleri Konseyi (CIGRE) Türkiye Ulusal Komitesi kabilinden bu sene üçüncüsü planlı Güç Sistemleri Konferansı sonra AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

EÜAŞ’ın 64 yalıtım santralini amme hesabına işlettiğini aktaran Alagöz, bu santrallerdeki özişler sistemlerinde gayrimenkul dışına yayımcı olunduğunu söyledi.

Alagöz, dünyada bu özişler sistemlerini üreten ilkokul gayrimenkul olduğuna ayraç ederek, “Bu ilkokul ülkeden bir tanesi değilseniz bu özişler sistemlerine göbekten bağlısınız demektir. Bu sistemleri imar etmek uygulayım bilimi noktasında ülkemizin özgürlüğünü edinim mücadelesidir. Bu nedenden dolayı tığ yerli özişler sistemi imar etmek zorundaydık. EÜAŞ şekilde göz kamaştırıcı ortak arama sistemi geliştirdik. Dünyanın en aceleci mikroişlemcisini kullanıyoruz. Şu anda dünyanın en iyisi olma iddiasındayız.” ifadelerini kullandı.

Yerli özişler sistemini geçmiş şekilde 2,5 sene evvela Antalya’da Kepez hidroelektrik santralinde uygulamaya aldıklarına dikkati çekici Alagöz, söyle bitmeme etti:

“Şu anda 20. hidroelektrik santralimize uyguluyoruz. Hidroelektrik santraller bizim sonuncu misyonumuz değil, özişler sisteminde dünyanın en iyisi isek tığ bunları endüstrinin rastgele bölgesine infaz etmek zorundayız. Demir polat sektöründe, çimento sektöründe, çekirdeksel santralde ve rafinerilerde kullanabileceğimiz ortak meslek geliştirdik ve kendimiz şu anda cimri üretimle de 2023 senesinde ısıl santralci uygulamalarımızı başlatıyoruz. Dolayısıyla mahsul yürütüm alanındaki çeşitliliği de sağlayacağız. Şu anda kendini tanıtlama noktasında kâfi seviyenin aşırı aşkın ötesine geçti.”

“Şu anda yedinci jeneratörümüzü üretiyoruz”

Alagöz, geçmiş yerli jeneratörün 4 yılda, ikinci jeneratörün ise 4 ayda üretildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Artan bilgelik birikimimizle jeneratör teknolojisinin üstünde gelişmeler yakaladık ve kişi jeneratörlerimizin verimliliğini artırarak 150 megavatlık jeneratörü 180 megavata çıkarmayı başardık. Dolayısıyla bundan böyle tığ jeneratör dair tecrübesini ortaya koymuş kişi standartlarını belirlemiş ortak ekibiz. Şu anda yedinci jeneratörümüzü üretiyoruz. Ancak 1-2 jeneratör çıkmak bizi doygunluk etmiyor. Bizim yükselen enerjimizle cimri üretime geçmemiz gerekir. 2023’ün geçmiş çeyreğinde Ankara’da cimri üretime devrolmak düşüncesince fabrikayı kuruyoruz.”

Alagöz, yerli türbin üretimiyle ait çalışmaların akıbet etabına gelindiğine dikkati çekerek, “Tasarımımızı bitirdik, manken türbinini ürettik. Şu anda türbin istihsal evresinde ve ismi Hasan Polatkan bulunan rahmetlik Adnan Menderes’in açılışını meydana getirdiği 62 yaşlarında ortak hidroelektrik santralimiz var. Artık değişmesi gerekiyor, yenilenmesi gerekiyor. İsmini yenilemeyeceğiz. Adnan Menderes’in kurduğu santralde onun hatırasına hürmet duyacağız fakat Sakarya nehrinin üstünde Türk mühendisin ayağa kalkışını göreceğimiz yerli türbin, yerli jeneratör ve yerli arama sistemiyle yerli santralci kuracağız inşallah. Onu da 2023’ün doğrudan ikinci çeyreğinde başarmayı beklenti ediyoruz.” diyerek konuştu.

Kaynak: AA

YORUMLAR YAZ