• YARIM ALTIN
  5.436,00
  % -0,22
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5030
  % 0,19
 • € EURO
  28,8670
  % 0,23
 • £ POUND
  33,2229
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  3,7674
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,2773
  % 0,33
 • BITCOIN/TL
  759087,503
  % -2,42
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Fed, Bankalar için Gerilim Testleri Yayınladı

Fed, Bankalar için Gerilim Testleri Yayınladı

Federal Rezerv Heyeti (Fed), banka gerilim testlerine ilişkin varsayımlara dayanarak çeşitli planlar yapılacağını belirtti.

Fed, perşembe günü alınan karar sonucunda, pasif ortamda bile halka ve işletmelere borç dayanağını sağlayacağını belirtti. Fed tarafından alınan bu karara nazaran, bankalara yönelik yıllık gerilim testiyle alakalı varsayıma dayanan planlar yayınlandı. Borç piyasalarında artan gerilimden ötürü, bu yıl 23 banka ticari ve oturum emelli global pasiflik karşısında test edilecek.

FED, Gerilim Testi Bilgileri Doğrultusunda Planlamalar Yapıcak

Fed tarafından yapılacak bu test, iki yıl sonrasına ilişkin varsayımsal pasif dataları sunacak. Datalar, net gelir, ziyanlar ve kayıplara ait takviye sağlayan sermaye belirlemelerini varsayım edecek. Fed, bu datalar ışığında bankaların gerilim dayanıklılığını test etmeyi amaçlıyor.

Varsayıma dayanan planlara ek olarak, büyük ticari süreçlere sahip olan bankalar, birinci evvel ticari süreçleri vurgulayan global piyasa şoku için test edilecek. Global piyasa şoku verisi, piyasa problemini ve büyümekte olan belirsizliğiyle varsayıma dayanan datadır.

Piyasa şoku, birinci sefer bu yıl yapılacak olan gerilim testlerinde uygulanacak. Büyük bankaların ticari defterleri, firmayla ilgili özel sonuçlar ve ek keşifsel piyasa şoku içerecek. Birebir vakitte bu sene yapılacak olan gerilim testi, büyük bankaların dayanıklılığıyla alakalı anlayışı genişletmek gayesiyle kullanılacak. Şura, gelecekte yapılması planlanan başka gerilim testlerinde daha çok bilgiler yakalamak için birden fazla planlama yapılacağını belirtti. Bu planlamaların potansiyel değerlendirmesi için piyasa şokundan alınan bilgileri kullanacak.

YORUMLAR YAZ