• YARIM ALTIN
  4.028,00
  % 0,89
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1166
  % 0,14
 • € EURO
  20,7334
  % 0,51
 • £ POUND
  23,6300
  % 0,52
 • ¥ YUAN
  2,7815
  % 0,31
 • РУБ RUBLE
  0,2486
  % -0,32
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Hisarcıklıoğlu: 200 bin şirket zelzeleden etkilendi

Hisarcıklıoğlu: 200 bin şirket zelzeleden etkilendi

ABD-Türkiye İş Forumu, “Dirençli İştiraklere Öncelik Verilmesi” başlığıyla ABD Ticaret Odası’nda düzenlendi.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu ve ABD Ticaret Odası Türkiye ve Orta Doğu’dan Sorumlu Kıdemli Lider Yardımcısı Khush Choksy’nin yanı sıra, foruma Türkiye ve ABD’den iş dünyası temsilcileri katıldı.

Hisarcıklıoğlu, açılışta yaptığı konuşmada, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin, Türkiye’nin güneydoğu bölgesinde 11 ili ve bu kentlerdeki 14 milyon insanı etkilediğini söyledi.

İnsani kayıpların yanı sıra bölgenin Türkiye iktisadı açısından kıymetine değinen Hisarcıklıoğlu, bölgenin hem sanayi hem de tarım bölümleri açısından kıymetli olduğunu vurguladı.

Rifat Hisarcıklıoğlu, bölgenin, Türkiye’nin toplam ulusal gelirinin yüzde 9’unu, ihracatının yüzde 8,5’ini ve ziraî üretiminin yüzde 14’ünü karşıladığını aktardı.

Bölgedeki ekonomik faaliyetin ve üretimin yaklaşık yüzde 50 düşmesinin beklendiğine dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, bu durumun, ekonomik büyüme üzerinde bu yıl direkt olumsuz bir tesire sahip olacağını kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, 200 bine yakın şirketin bu felaketten olumsuz etkilendiğini tabir etti.

TOBB’un bölgeye yönelik yardım çalışmalarını anlatan Hisarcıklıoğlu, gösterdikleri dayanışma için de ABD Ticaret Odası, iş dünyası ve hükümetine teşekkür etti.

“200 şirket 110 milyon dolar yardımda bulundu”

ABD Ticaret Odası Türkiye ve Orta Doğu’dan Sorumlu Kıdemli Lider Yardımcısı Khush Choksy ise Türkiye ve Suriye’de tesirli olan sarsıntıların akabinde yaklaşık 200 memleketler arası şirketin, 110 milyon doların üzerinde tıpkı ve maddi yardımda bulunduğunu hatırlattı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın, zelzelelerin akabinde Türkiye’ye sağlanan takviyeye ait ABD Ticaret Odası ile görüşme yaptığını anımsatan Choksy, ABD ve Türkiye ortasında iş bağlantısı kurmak için “kritik” bir vakit olduğunu lisana getirdi.

YORUMLAR YAZ